Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demir-Çelik Sektöründe Operasyon: 250 Kişi Gözaltına Alındı

Ankara emniyet birimleri ve ortak çalışma grubu ile birlikte bu sabah yapılan Demir Yumruk Operasyonu’nda, demir-çelik fiyatlarını manipüle eden kişiler yakalandı.
Demir-Çelik Sektöründe Operasyon: 250 Kişi Gözaltına Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi ve Ukrayna savaşı nedeniyle birçok sektörde tedarik sıkıntısı yaşandı. Bu durum beraberinde fiyat artışlarını getirirken, üzerine bir de stokçular ve fırsatçıların eklenmesi tüketicilere nefes aldırmadı.

Demir-çelik piyasasında da fiyat istikrarını bozan manipülasyonların tespit edilmesinin ardından, emniyet güçleri harekete geçti. Ankara Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Vergi Denetim Kurulu, MASAK ve KOM Daire Başkanlığı Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı Demir Yumruk Operasyonu düzenlendi.

Operasyonda şu ana kadar 250 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, gözaltı işlemlerinin devam ettiği söylendi.

İçişleri Bakanlığı, düzenlenen operasyonun sektördeki firmaları devre dışı bırakarak tekelleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan firmalara yapıldığını açıkladı.

Kurulan ortak ekiple birlikte yapılan çalışmada 10 ay boyunca dinleme ve fiziki takip olmak üzere detaylı inceleme yapıldı. Bunun sonucunda da demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren, aralarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da bulunduğu 3 ayrı suç örgütü tespit edildi.

GCM Yatırım Banner

10 aylık çalışmanın ardından bu sabah yapılan operasyonda, 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunduğu ancak şu ana kadar 250’sinin alındığı aktarıldı. 14 fabrika, 850 adreste arama ve el koyma işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.