Yatırım yapmaya başla!

Demir Çelik Sektöründeki İthalatçı Konum Hisselerde “Al” Tavsiyelerini Destekliyor

Türkiye demir çelik fiyatları son zamanların tarihi seviyesinde ve bu sektör hisselerine olumlu yansıyor. İşte sektörden ayrıntılar;
Demir Çelik Sektöründeki İthalatçı Konum Hisselerde “Al” Tavsiyelerini Destekliyor

Ereğli Demir Çelik (EREGL) ve Kardemir (KRDMD) şirketleri için yatırımcı kuruluşlar teknik verilerinde al tavsiyelerini koruyor. Sene başından bu yana EREGL piyasayı yüzde 26 yenerken, KRDMD ise yüzde 57’lik bir piyasa üstü getiri sağladı. Pazardaki ürün fiyatlarının iki hisseyi de destekleyeceğini düşünülüyor.

2017 yılında Türkiye’nin toplam demir çelik tüketimi yıllık bazda yüzde 5,5 arttı. Türkiye hem demir çelik üretimi hem de tüketimi açısından önde gelen ülkelerden biri. Türkiye 2017 yılında toplam 36 milyon tonluk demir çelik tüketimi ile dünyada en büyük 8. demir çelik tüketicisi oldu. 2017 yılında toplam çelik tüketimi yıllık bazda yüzde 5,5 artarken, yassı çelik tüketimi yıllık bazda yüzde 8 artarak 17,7 milyon tona ulaştı.

Çelik fiyatları, tüketimdeki artışın korunmasına bağlı olarak yükseliş trendini sürdürüyor.

Sıcak Haddelenmiş Pazarda YükselişTürkiye’de ortalama sıcak haddelenmiş çelik rulo fiyatı yılın ilk altı ayında geçen senenin aynı dönemindeki 522 dolar/tondan, 632 dolar/tona yükseldi. Soğuk haddelenmiş çelik rulo fiyatı ise 626 dolar/tondan 720 dolar/tona ulaştı. Yükselişi seyreden uzun çelik fiyatları ortalaması 2018 yılının ilk yarısında 571 dolar/ton olarak gerçekleşti, bu rakam geçen senenin aynı döneminde 431 dolar/ton idi.

Türkiye çelik sektöründe 2018 yılında ham çelik üretimi ve nihai ürün tüketimindeki artışın sürmesi bekleniyor.

Rulo Çelik Tüketiminde İthalatçı Konum KorunuyorTürkiye’nin nihai yassı ürün ithalatı 2017’de yıllık bazda yüzde 4 artarak 9 milyon tona ulaştı. Bu seviyeler ülkenin yassı çelik pazarında net ithalatçı konumunu devam ettirdi. 2018 yılı beklentilerinde çelik tüketiminin yarısından fazlasının ithalat ile karşılanması beklenirken, başta AB olmak üzere 2017 yılında ön plana çıkan korumacılık önlemleri ile Ukraynalı ve Rus üreticilerin ülke üzerindeki baskısını sürdürmesi bekleniyor.

Hisse tavsiyelerine göz attığımızda, demir çelik üreticisi şirketlerin hisselerine teknik analizcilerin göstergeleri al pozisyonunu koruyor.

Demir Çelik Şirketlerine Al Tavsiyeleri Devam EdiyorEREGL için yapılan değerlendirmelerde hedef fiyatın yüzde 28’lik bir artışla 13,05 TL’ye tekabül edeceğini; KRDMD için al tavsiyesinin yenilendiği ve hedef fiyatın 5,15 TL ile yüzde 15’lik bir artış potansiyeline işaret ettiğini görüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum