Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Delta Kasırgası 1,5 Milyon Varil Üretimi Durdurdu, Petrol Fiyatları Yükseldi

ABD ham petrol stoklarının artmasına rağmen Meksika Körfezi’ne yaklaşan kasırganın tesislerde üretimi durdurması, fiyatların 40 dolar üstünde tutunmasına yardımcı oldu.
Delta Kasırgası 1,5 Milyon Varil Üretimi Durdurdu, Petrol Fiyatları Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çarşamba günü açıklanan verilere göre ABD’de ham petrol stokları haftalık bazda artış gösterdi. Fakat petrol fiyatları gelen veri sonrasında yükseldi. Bu gelişmede ise yeni bir kasırganın başlaması ve üretim tesislerinin kapanmasının etkisi gözlendi.

Meksika Körfezi’nde üçüncü kategoride, Delta adında bir kasırganın yaklaşmasıyla kuleler tahliye edildi. Kasırga nedeniyle günlük 1,5 milyon varil petrol üretimi durdu. Tesislerin üretime ara vermesi ve stokların eriyeceği beklentisi Perşembe günü fiyatlara olumlu yansıdı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkedeki petrol stokları %0,1 oranında artış gösterdi.
ABD Ham Petrol Stokları
Kaynak: Investing

Bir önceki haftaya kıyasla yarım milyon varil artan stokların güncel seviyesi 492,9 milyon varil oldu. Söz konusu dönemde ticari olmayan ham petrol stokları 642 milyon varile geriledi. %0,6’ya denk gelen 1,4 milyon varil artan benzin stokları 226,7 milyon varil oldu.

Günlük üretimde 316 bin varillik artış gerçekleşti. Böylelikle 26 Eylül – 2 Ekim haftasında toplam günlük üretim 11 milyon 459 bin varil oldu. Günlük ortalama 610 bin varil artan petrol ithalatı 5 milyon 730 bin varile çıkarken, 853 bin varil azalan ihracat 2 milyon 660 bin varile geriledi.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) Perşembe günü 40,66 dolara yükseldi.
Petrol Fiyatları Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomiyi desteklemek için yeni teşvik paketi görüşmelerini durdurması piyasalarda sert dalgalanma yarattı. Ekonomiye ve petrolde talebe dair artan belirsizlik fiyatların %3’e yakın düşmesine sebep oldu. Bunun yanında resmi olmayan verilerin ham petrol stoklarının arttığını bildirmesi de fiyatları baskıladı.

Bugünkü tabloya baktığımızda 183 offshore tesisinin tahliye edilmesi ve ABD stoklarındaki artışın satış getirmesi varil fiyatının 40 dolar üstüne çıkmasına yardımcı oldu. Açıklanan verilere göre Oklahoma’da stoklar Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Ham Petrol Fiyatları ve Uzman Yorumları için Tıklayın

Oanda Corp. piyasa analisti Ed Moya, körfezdeki üretim tesislerinin kapatılmasının güçlü bir şekilde fiyatlandığını söyledi. Bu seviyeden sonra yukarı yönlü hareketin artacağını dile getiren isim, yükselişin tam anlamıyla olması için üretim tesislerinin en az bir hafta kapalı kalması gerektiğinin altını çizdi.

ABD türü ham petrolün varili saat 15:10’da %1,93 artıda 40,71 dolardan işlem görüyor. Analistler destek olarak 39,46 – 40,07 bandını, direnç olarak 40,98 – 41,28 bandının izliyor. Şu sıralar %1,79 artıda 42,75 dolardan işlem gören Brent petrol ise gün içinde 42,9 seviyesine çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%