Yatırım yapmaya başla!

COVID-19 Delta’yı Vurdu: 9 Yıldır İlk Kez Zarar Etti, Daha Kötüsü için Uyardı

Havacılık, pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biriyken; ABD’nin geliri bakımından en büyük hava yolu olan Delta ilk çeyrek bilançosunda salgının boyutunu gözler önüne serdi.
COVID-19 Delta’yı Vurdu: 9 Yıldır İlk Kez Zarar Etti, Daha Kötüsü için Uyardı

Atlanta merkezli Amerikan hava yolu şirketi Delta Air Lines, bugün 2020’nin ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. Sonuçlarda koronavirüsün havacılık sektöründe ne kadar derin yara açtığı gözlemlendi.

Aralık ayında Çin’de patlak veren koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ederken toplam vaka sayısı 2,5 milyonu aştı. ABD ise 819 binin üzerinde enfekte insanla koronavirüsün merkez üssü haline geldi.

Piyasalarda yoğun dalgalanmaların görüldüğü, petrol fiyatlarının tarihi seviyelere ulaştığı, işsizliğin yeni rekorlar kırdığı şu günlerde yapılan ekonomi tahminleri de haliyle endişe vermeye devam ediyor.

Pazartesi günü 2,1 milyar dolarlık zarar açıklayan United Airlines’ın ardından Delta da ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

COVID-19 Delta’yı Vurdu Zarar Açıkladı Koronavirüs pandemisinin hava yolculuğunu neredeyse durma noktasına getirmesiyle Delta Air Lines ilk çeyrekte zarara uğradığını bildirdi ve önümüzdeki zor aylara hazırlanmak için aldığı bir dizi önlemden bahsetti.

Mart ayında işleri önemli derecede düşen Delta’nın geliri yıllık bazda yüzde 18 azalarak 8.59 milyar dolara geriledi. Ayrıca bir yıl önce 730 milyon dolar kar elde eden firma, 2020’nin Ocak-Mart döneminde 534 milyon dolar net zarar açıkladı.

Zarar koronavirüs etkisini şimdiden belli etti ki Refinitiv verilerine göre havayolu ilk çeyrek dönemlik zararını 318 milyon dolar kayıpla Mart 2011’de kaydetmişti.

Delta Gelir Beklentisi %90 Azalttı Delta, koronavirüs krizi hava yolculuğu talebini mahvetmeye devam ederken ikinci çeyrek gelirinde yüzde 90’luk düşüş olacağını tahmin etti. Keza şirket Nisan ve Haziran ayları arasında iç hat uçuşlarında yüzde 80, uluslararası uçuşlarında ise %90 azaltma ile programını büyük oranda azaltıyor. Delta’nın 90.000 çalışanından yaklaşık 37.000’i ücretsiz izne ayrılmak için gönüllü olurken 650 uçağını, toplam filosunun %71’ini toprakladı.

Delta’nın geçen ay Kongre tarafından kabul edilen 2.1 trilyon dolarlık teşvik paketinden 1.6 milyar dolar kredi dahil toplam 5.4 milyar dolar alacağı da aktarıldı.

Delta CEO 1. Çeyrek Açıklama

Buna karşılık Hazine Bakanlığı’na beş yıl içinde yüzde 1 Delta hissesi alması için garanti verdi. Geçen ay CEO Ed Bastian altı ay için maaşından vazgeçti. Delta’nın diğer C-suite yöneticilerinin tümünün 30 Haziran’a kadar yüzde 50 kesintiyle ödeme alacağı ve yöneticilerle yönetim müdürlerinin %25 indirim alacağı biliniyor.

Petrol Fiyatlarındaki Canlı Değişimler için Tıklayın!

Diğer tasarruflar, tipik olarak bir havayolu şirketi için ikinci en büyük gider olan yakıt maliyetindeki keskin bir düşüşten kaynaklanıyor. Zaten Delta’nın yakıt tüketimi ilk çeyrekte %8,5 azaldı ve yakıt için ödenen ortalama fiyat %11 düştü.

Hem tüketim hem de fiyatların ikinci çeyrekte daha düşük olacağı tahmin ediliyor ki çoğu uçuşun iptali ve tarihi düşük seviyelerdeki petrol fiyatları bunun başlıca nedenleri. İlk çeyrek bilançosunun ardından Delta hisseleri işleme ekside başladı. Yılın ilk işlem gününde 59 dolar olan hisseler birkaç ay içinde o kadar değer kaybetti ki dün 23 dolardan kapanış yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum