Yatırım yapmaya başla!

Dell 67 Milyar Dolara EMC’yi Satın Aldı!

Dell 67 Milyar Dolara EMC’yi Satın Aldı!

Teknoloji çağının alıp başını yürüdüğü bir zamanda yaşıyoruz. Eskiden bir ürün segmentinde sayabileceğimiz belli başlı birkaç marka varken, şimdi onlarca firma aynı üründen daha çok satabilmek için kıyasıya bir rekabet içerisinde. Hal böyle olunca da firmalar, sürekli kendilerini yenilemek ve geliştirmek zorunda kalıyor. Tabi ki bu durum başta tüketicilerin işine geliyor.

Kendini en çok yenilemesi gereken sektörlerden biri de kuşku yok ki bilgisayar firmaları. Çünkü çağımızı teknolojiyle açıklarken, bilgisayarların bu duruma etkileri yadsınamaz bir gerçek. Bu sektörde zirvede yer alan markaları bilirsiniz elbet. Ama biz size, ABD menşeli dünyanın en büyük 3. bilgisayar üreticisi unvanına sahip olan Dell ve yankı uyandıran haberinden bahsetmek istiyoruz.

Bugün yaklaşık 200 ülkede hizmet veren Dell, 1984 yılındaki ilk adımından itibaren oldukça büyük bir aşama kaydetti. 2 Milyar civarında IT kullanıcısına hizmet vermek tabi ki kolay bir şey değil. Ama firma bu başarıyı da yeterli görmüyor. Çünkü biliyorlar ki durağanlık, yok olmaya giden yolun başladığı noktadır. Bu doğrultuda hareket eden Dell, geçtiğimiz günlerde teknoloji sektöründeki en büyük satın alma işlemini gerçekleştirdi ve EMC’yi bünyesine kattı! Şimdi dilerseniz bu haber tadındaki yazımızın ayrıntılarına geçelim.

İşte karşınızda bilgisayar üreticisi Dell’den yüzyıla damgasını vuracak dev adım!

Dell’in EMC’yi Satın Almasındaki Detaylar

Dell’in EMC'yi Satın Almasındaki DetaylarSon günlerde dünya gündeminde yer alan en önemli haberlerden biri de Dell’in EMC’yi satın alması oldu. Çünkü dünyanın en büyük üçüncü bilgisayar üreticisi olarak bilinen Amerikalı bilgisayar üreticisi Dell, bulut teknolojisi alanındaki önemli firmalardan biri olan EMC’yi yam 67 milyar dolar karşılığında satın aldı. Ki bu da teknoloji sektöründe dünyanın en büyük satın alma işlemi olarak tarihe geçti. Ayrıca şirketlerin arasındaki görüşmelerin, anlaşma imzalanana kadar gizli tutulmuş olması da insanların dikkatini çekti.

Diğer taraftan EMC’den önce dünyanın en büyük satın alım işlemi olarak tarihe geçen anlaşma da Compaq ve HP arasında yaşanmıştı. Dell, 67 milyar dolarla bir önceki en büyük satın alımın hayli önüne geçmiş oldu. Ayrıca bu alışverişle beraber, EMC hissedarlarının hisse başına 33.15 dolar kazanacağını da söyleyebiliriz. EMC’nin CEO’su Joe Tucci’nin bir süre daha şirketin başında duracağı da gelen haberler arasında. Sonuçta Dell’in EMC’yi bu fiyata satın alması bazı ekonomistler tarafından riskli bir yatırım olarak gösterilse de şirketin CEO’su EMC ile Dell’in “kurumsal ve dev bir marka” olacağını belirtmiş.

Dell bu durumdan karlı mı çıkar yoksa zarar mı eder, şimdiden kestirmek güç. Ama görünen o ki firma, dünya lideri olmayı kafasına koymuş. Peki, siz bilgisayar olarak en çok hangi marka ya da markaları tercih ediyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum