Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DEİK: Dubai 2040 Vizyonu için Türkiye’den Faydalanacak

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılan toplantının detaylarını paylaşan DEİK Başkanı Olpak, önümüzdeki aylarda gayrimenkul yatırımlarının artacağını söyledi.
DEİK: Dubai 2040 Vizyonu için Türkiye’den Faydalanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türk özel sektörünün önde gelen şirketleri ile mevcut ikili ticaret hacminin artırılması amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) – Türkiye İnşaat ve Müteahhitlik Alanında Ortaklıklar Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı.

Toplantıya ilişkin konuşan Olpak, gayrimenkul alanında Türkiye’ye yatırımların artmasını beklediklerini söyledi. Yapılan görüşmeler sonucunda Mayıs, Haziran aylarından itibaren yatırımların gelmesini ve turizmi birleştirir bir çerçeve içerisinde olacağını tahmin ettiğini aktardı.

Gayrimenkul satışının ihracatçının döviz getirmesiyle aynı olduğunu ifade eden Olpak, “Yani yurt dışından ülkeye o gayrimenkul satışları neticesinde bir döviz getiriyorsunuz. Bir ihracat çekimisiniz, ilavesi var. Sattığınız ürünü göndermiyorsunuz. Ürün de kendi ülkenizde kalıyor. Bu da işin ikinci pozitif tarafı. Bir üçüncü tarafı var. Mal sahibini yani ürünü alan kişiyi de ülkenize getiriyorsunuz. Gelen kişi de gerçekten sizin ülkenizde bir mal sahibi olarak geliyor. Dolayısıyla sektörü böyle pozitif değerlendirmemiz lazım.” şeklinde açıklama yaptı.

BAE ile Ticaret Hacmi Yeniden Artırılmalı

BAE ile Ticaret Hacmi Yeniden ArtırılmalıBAE ile yıllık 15 milyar dolarlık ticaret hacmimiz olduğunu, fakat bunun son dönemde 3 milyar dolara kadar indiğini söyledi. Sonrasında yeniden toparlanmaya geçtiğini belirten Olpak, geçen yıl ihracatta yüzde 95’lik artış olduğunu dile getirdi.

Öncelikli hedefin eski seviyelere ulaşmak olduğunu belirten Olpak, Türk firmaların bugüne kadar BAE’de 13,5 milyar dolarlık projeyi hayata geçirdiğini açıkladı.

Yapılan görüşmelerin çok başarılı geçtiğini söyleyen DEİK Başkanı, “Dubai’nin bir 2040 vizyonu var ve 130 milyar dolarlık bu konuda bir altyapı üstyapı projeleri, onların masasında duruyor. Hemen bir günde değil 2040’a kadar. Onlardan teklif bize geldi. Memnuniyet verici tarafı buydu. Dediler ki sizin sektörünüzün çok başarılı olduğunu biliyoruz. O zaman bu güçten biz faydalanmak istiyoruz.” dedi.

Toplantıya Türkiye’den 25 firmanın katıldığını, kendi tanıtımlarını yaptığını ve olumlu gelişmeler olduğunu ifade etti. BAE’nin ağırlıklı petrolden gelen gelirinin belirli bir süre sonra biteceğinin farkında olduğunu bu neden de gelirinin çeşitlendirici sektörlerin ilgilerini çektiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu