Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dehidrasyona Uğradığınızı Gösteren Belirtiler ve Susuzluğun Zararları!

Dehidrasyona Uğradığınızı Gösteren Belirtiler ve Susuzluğun Zararları!

Gün içerisinde sizin de su içmeyi unuttuğunuz oluyor mu? Muhtemelen oluyordur, gün içerisinde o kadar çok sıvı tüketiyoruz ki susadığımızın farkına dahi varmıyoruz. Ayrıca su içmek için susamayı beklemek oldukça yanlıştır çünkü su içme hissi, susamış olmanın son tepkisidir. Çay, kola, kahve de sıvı ancak hiçbirinden su içerek aldığımız vitamin ve mineralleri alamıyoruz. İşte, sorun da burada başlıyor. Vücudumuz aldığı sıvı miktarından fazlasını kaybettiğinde, normal fonksiyonlarını yerine getirmek için yeterli suyu bulamıyor. Halk arasında “susuz kalma” dediğimiz bu duruma uzmanlar, “dehidrasyon” diye hitap etmeyi tercih ediyor.

Dehidrasyonun en çok görülebilecek sebepleri arasında ishal, kusma ve aşırı terleme bulunmaktadır. Aynı zamanda, sıcak havalarda su içmemek de dehidrasyona sebep olabilir. Dehidrasyonun gün boyunca kaybedilen sıvının alınmaması sonucunda ortaya çıktığı bilinmektedir. Ancak, bu durumdan etkilenen yalnızca kuru bir cilt değil, aslında tüm vücut sistemimizdir. Sonuçta beynimiz de dahil olmak üzere tüm sistemimiz, tahmin edilenden daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda, sürekli çeşme suyu içmek de bazı sıkıntılar yaşamamıza sebebiyet verebilir. Daha önce de belirttiğim gibi, sudan almamız gereken bazı mineraller ve vitaminler vardır ve çeşme suyu, bu ihtiyacımızı pek karşılayamaz. Sonucunda ise idrar yolu enfeksiyonu ve birçok sorunla karşılaşabiliriz.

Aşağıdaki görselden bu zararların neler olduğuna ulaşabilirsiniz.

Susuzlukla Beraber Gelen SorunlarTabii, yukarıda yazanlar ancak başlıca görülebilecek hafif ve orta şiddetli belirtiler ve zararlardır. Durum, tüm bunlardan daha kötü hale gelebilir.

Ciddi derecede şiddetli dehidrasyon durumunda karşılaşabileceğiniz sorunlar ise şu şekildedir:

  • Hızlı kalp atışları
  • Bilinç kaybı
  • Hızlı nefes alma
  • Düşük tansiyon
  • Terleme eksikliği
  • Yüksek ateş

Bu sorunların dışında ayriyeten karşılaşabileceğiniz birkaç sorun daha bulunmaktadır. Peki, dehidrasyon yaşadığınızı anlamanın en kolay yolu nedir? Elinizin üst derisini çekin; sonrasında hemen eski haline gelirse herhangi bir sıkıntı yoktur ancak deriyi bıraktığınızda hala daha kırışıksa bu, vücudunuzun sıvaya ihtiyacı olduğunun en büyük göstergelerindendir.

Yetişkin Bir İnsan Günde Ne Kadar Su Tüketmeli?

Yetişkin Bir İnsan Günde Ne Kadar Su Tüketmeli?Vücudumuzun ihtiyaçları yaş ve kiloya göre değişkenlik göstermektedir. Vücut ağırlığımıza bağlı olarak içmemiz gereken su miktarının değişmesi de bunlardan bir tanesidir. Susuzluk çok ileri aşamalara gelirse doktora gitmek gerekir. Üç gün veya daha fazla süren ishal, bu durum için verilebilecek en güzel örnek olabilir.

Su içmeyi unutmak bir bahane olamaz. Eğer gün içerisinde ofiste, evde, derste yanınızda her daim su taşırsanız, unutma gibi bir şansınız kalmaz. Bu sayede, ihtiyaç duydukça ve aklınıza geldikçe içmenizi de sağlar. Gün içerisinde başı ağrıyan birçok insan, aslında su kaybı yaşar. Çay ve kahve içmek susuzluğunuzu almaz aksine, daha fala su tüketme ihtiyacı hissettirir. Vücudunuza önem verin çünkü o sizin her şeyiniz. Ne olursa olsun en azından 1 litre su dahi içmek, hiç içmemekten çok daha iyidir. Bu sayede, bir miktar da olsa vücudunuzun su ihtiyacını karşılamış olursunuz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum