Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Değerli Metaller Yükseliyor: Paladyum 3 Ayın Zirvesinde

Emtia ürünleri arasında metal grubundaki yükseliş dikkat çekerken, paladyum Mayıs ayının başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.
Değerli Metaller Yükseliyor: Paladyum 3 Ayın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Haftanın ilk işlem gününde emtia ürünlerinde karışık bir seyir hakim. Tarımsal emtialar düşüş yönünde hareket ederken, metal grubunda yükseliş hızlandı. Paladyum en fazla artan emtialar arasında ilk sırada yer alıyor.

Onun hemen arkasında platin, portakal suyu ve gümüş yer alıyor. Doğal gaz en fazla gerileyen emtialarda başı çekerken, soya yağı ikinci, pamuk ise üçüncü en fazla düşen ürün oldu.

Paladyumda Günlük Artış Yüzde 3’ü Geçti

Paladyumda Günlük Artış Yüzde 3’ü Geçti
Kaynak: Paratic Piyasalar

Gün içinde hem tüm emtialar hem de metal grubu arasında en fazla yükseliş gösteren paladyum oldu. Yüzde 3 artan paladyum 2198 dolara kadar tırmandı. TSİ 15.39’da yüzde 3,04 artışla, 2194 dolardan işlem görüyor.

Bu seviye 5 Mayıs’ta 2.277 dolar sonrasındaki en yüksek fiyat oldu. 3 ayın zirvesini kaydeden paladyumda aylık artış oranı yüzde 12, haftalık yüzde 8’i geçerken, yıllık bazda yüzde 18 azalış gösterdi.

Bunun ardından en fazla yükselen metal emtia platin oldu. Yüzde 2,08 yükselişle 909 dolardan işlem gören platin, 910 dolarlık gün içi zirveyle Haziran sonundan bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bir ayın zirvesine çıkarak, aylık kazancını yüzde 3’e taşıdı. Haftalık getirisi yüzde 4’e yaklaşan platinde yükselişin devam etmesi durumunda 918 ve 928 dirençleri izlenecek. Olası düşüşlerde ise 874 – 891 destekleri işaret ediliyor.

Gümüşte günlük artış oranı diğer metallere kıyasla daha zayıf oldu. Yüzde 0,32 artan gümüş 20,27 dolardan işlem görüyor. Gün içinde 20,50’ye kadar çıkarak 30 Haziran’daki 20,70 sonrasındaki en yükseği kaydetti.

Saat 15.30’a kadar kazanç yönlü hareket eden bakır ise şu sıralarda düşüşe geçmiş durumda. Keskin bir yön değişikliği yapan bakır, saat 16.10’da yüzde 0,60 azalışla 3,56 dolardan işlem görüyor. Haftalık değişimi yüzde 5 artış olurken, aylık yüzde 2’nin üzerinde geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın