Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Değer Kaybının Endekslerdeki Dağılımı ve THYAO, GARAN ile HALKB Değerlendirmesi

Nisan ayının son haftasında değer kaybı ile açılan Borsa İstanbul'un endeksleri üzerindeki kayıp dağılımı ve hisse senetlerine bakış;
Değer Kaybının Endekslerdeki Dağılımı ve THYAO, GARAN ile HALKB Değerlendirmesi
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul üzerinde işlem gören argümanlara baktığımızda Nisan ayının yağmurları nur getirdi diye betimlemiştik. Mart sonunda gözlenen ciddi kayıpların ardından gelen primlenme toparlanma beklentilerini artırmıştı.

Tabi bu süreçte swap savaşları Pirus Zaferi’ne mi benzemedi, dünyadan negatif ayrışan Türk varlıkları sudan çıkmış balığa mı dönmedi… Yatırımcı argümanlar üzerinde gözlenen performans ile mutluydu aslında.

Türk lirası 5,20 seviyelerine gerilemiş 5,30 noktasını ise üst bant olarak kabul etmişti. Şimdilerdeki güncel performans 5,84 iken üst bant da 5,90 oldu. Haliyle risk yüksek, beklentiler buğulu.

BIST Endeksleri Düşük Seyrediyor

XBANK ve XUSIN Değer KaybediyorDünya genelinde Cuma gününden başlayan hacim zayıflığı Avrupa tarafındaki tatil kaynaklı devam ederken, ABD bugün işleme girecek. Asya’ya baktığımızda ise yine zayıf hacim başlığında değerlendirilecek endeks performansları dikkat çekiyor. (Nikkei 225 %0.08 prim yaparken, KOPSI %0.02 değerlenme ile yatayda. Şanghay SSEC ise %1.70 kayıp verdi.)

Bankacılık hisse senetlerinin toplandığı XBANK endeksi %1.31 değer kaybı ile 126.624 seviyesinde. Endeks geçtiğimiz haftalardaki negatif hareket ile 135K seyrinden feragat getirerek 125 bin bandına taşınmıştı. Özellikle 130 bin seviyesini kollamıştık ve bu seyir geçtiğimiz hafta yakalanmıştı ancak kalıcı olmadı.

Yukarı harekette 129.586 seviyesinde beliren 20 günlük hareketli oralamanın üzerinde kalınması 130K psikolojisinin aşılmasına neden olabilir.

%0.50 değer kaybı gösteren sanayi tarafı (XUSIN) 115.285 seviyesinde grafiklenirken, 115.000 eşiğinin üzerinde kalma çabaları gösteriyor. Endekste 14 günlük periyotlu RSI indikatörü 45 seviyesinde dalgalanması ile nötr bölgeden sinyaller verirken; STOCH (9,6) indikatörü de 97 noktasında aşırı alım noktasında.

THYAO Başını Kaldıramıyor

THAYO Yükselişini KoruyamıyorBorsa İstanbul argümanları denildiğinde ilk akla gelen THYAO oluyor. Hisse haftanın ilk işlem gününde %1.13 kayıp verirken 13,99 TL/p’den işleme giriyor. Haftalık ve aylık performans ise pozitif tarafta kalırken (sırası ile %0.72 ve %3.71), 52 haftalık değişim %23.34 değer kaybı olarak gözleniyor.

Pivot noktasının (yorumlanan 14,24) altında seyreden THYAO’da bugün takip edilecek önemli teknik seviyeler 14,05 ve 13,95 noktalarındaki olası destekler halinde ele alınabileceği gibi yön değişimi olması durumunda ise 14,35’te bulunan direnç karşımıza çıkabilir.

GARAN, HALKB ve ISCTR’de de Düşüş

Banka Hisselerindeki Kayıp YükseliyorBIST hacimli listesinde birinciliği oynayan GARAN ise %1.54 düşüş ile genel görüntüye paralel hareket etmekte. Hisse 8,32 TL fiyatından ticareti ile olası destek konumundaki 8,40 seviyesini aşağı yönde kırdı ve yorumlanabilecek ikinci destek olan 8,34’ün de hemen aldında duruyor.

HALKB’ye geldiğimizde endeksin gerisinde kalan kağıtlar başlığında hisse senedini değerlendiriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda 5,83 ile aylık performanstaki dip noktasını kaydeden hisse senedi 6,60 seviyelerine yükselmişti ancak kazanımlar korunamadı ve anlık işlemler ise 6,18 TL/p’den gerçekleşmekte. 6,17 noktası teknik tarafta önem arz ederken 6,12’de önem seviyesi yüksek bir nokta.

ISCTR Ekrem İmamoğlu’nun mazbata gelişmesinin ardından aynı gün içerisinde %4’ün üzerinde getiri sağlamıştı. Geçtiğimiz haftayı (19 Nisan Cuma) 5,91 TL’den kapatan hisse bugünkü değişime ayak uyduruyor ve %1.52 daralma ile 5,82 TL’de kaydediliyor. Kağıtta 5,79 yakından takip edilecek bir destek niteliği taşıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu