Yatırım yapmaya başla!

Define Avcıları ‘Altın Var’ Söylentisiyle Tarihi Yok Ettiler

İzmir Torbalı'da Nif Dağı'nda 800 ton altın var söylentisi ile ortaya çıkan tarihi doku zarar gördü. İşte detaylar:
Define Avcıları ‘Altın Var’ Söylentisiyle Tarihi Yok Ettiler

Defineciler bir kere daha tarihi yok ettiler. İzmir-Torbalı’da 1999 yılından beri İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü tarafından kazı çalışması yapılan alan, define avcılarının alanı oldu. Köstebek gibi her yeri delik deşik eden defineciler, bulunan tarihi dokulara zarar verdiler. Bu zarar nedeniyle çalışmaların sonlandırılması gündemde.

Nif Dağı’ndaki arkeolojik çalışmanın başında bulunan Prof. Dr. Elif Tül Tulunay, kazıların defineciler tarafından baltalandığını söyledi.

Nif Dağı Kazı Çalışmaları

Kazı ekibinin Karamettepe’de büyük bir şok yaşadıklarını, definecilerin köstebek gibi her yeri delik deşik ettiklerini belirtti. Tulunay, hem definecilere hem de yalan haber yapan televizyon programlarına isyan etti.

Çalışmalarının bu sene iyi bir boyuta geldiğini söyleyen Tulunay, özellikle sabah programlarında yalan haber yapılarak definecilerin hedefi haline geldiklerini ifade etti.

Nif Dağı Definecilerin Hedefi Haline Geldi

Sabah kuşağında çok izlenen bir programda, Nif Dağı’nın ve Karabel Anıtı’nın kendisi ile birlikte gösterilerek 800 ton altın var şeklinde haber yapıldığını belirten Tulunay, çalışmalarının durma noktasına geldiğini anlattı. Üstelik definecilerin halkı da kandırdığını söylüyor.

Vatandaşa ‘bana para ver sana altının yerini göstereyim,” diyen birçok dolandırıcının olduğu ifade ediliyor. Vatandaşın ise evini, arabasını satıp bu kişilere verdikleri biliniyor.

Vatandaşı Altın Var Diye Kandırdılar

Tulunay, artık kazı çalışmalarının bir işe yaramayacağını üzülerek söylüyor. Tamiri mümkün olmayan deformasyonların meydana geldiğini ve emeklerinin boşa çıktığını açıklıyor.

Kazı Çalışmaları Devam Edemeyecek

Tulunay yapabilecekleri tek şeyin, kazı alanının üstünü örtmek ve aynısını bir arkeo park olarak inşa etmek olduğunu söylüyor. Ama bunun için de imkan ve para gerektiğini belirtiyor. Alanda korunacak herhangi bir şey kalmadığını belirten kazı ekibi, sezonun zehir olduğunu anlatıyorlar.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez de güvenlik önlemi almalarına rağmen definecilerin önüne geçemediklerini belirtiyor. Hayali haritalar yaratılıp, sosyal medyada ilgi çekildiğini söylüyor.

Alınan Önlemler İşe Yaramadı

Yaşar, vatandaş bilinçlenmeden böyle işleri önlemenin çok zor olduğunu dile getiriyor. Değerli tarihi alanların düşüncesizce yağmalandığını anlatıyor. Yıllardır bu sorunla uğraştıklarını, birçok gözaltının gerçekleştiğini ve polisin aldığı önlemlerin işin önüne geçemediğini söylüyor. Sonuçta ise definecilerin ve dolandırıcıların ortaya attıkları iddialar nedeniyle Türkiye’de bir kere daha tarih yok edilmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum