Yatırım yapmaya başla!

Deep Web’de Milyonlarca Kullanıcıya Ait Verilerin Satıldığı Fiyatlar Açıklandı

İnternetin karanlık yüzü Deep Web’e yönelik yapılan bir araştırma kullanıcı verilerinin satıldığı fiyatları ortaya koydu.
Deep Web’de Milyonlarca Kullanıcıya Ait Verilerin Satıldığı Fiyatlar Açıklandı

Deep Web ya da diğer adıyla Dark Web ortamını internetin karanlık yüzü olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde erişim sağladığımız internet sitelerinin hepsi Google, Yandex, gibi arama motorları tarafından indeksleniyor ve bu sayede ulaşabiliyoruz. Ancak internet ağı o kadar geniş bir mecra ki bilinenin aksine arama motorları tarafından kayıt altına alınmamış çok fazla web sitesinin varlığı biliniyor.

Bu sitelerin bir araya toplandığı alana ise Dark Web adı veriliyor. Burada tahmin edileceği üzere illegal ve yasa dışı hemen her türlü içeriğe ve bilgiye rastlamak mümkün. Deep Web’i ayrıca siber korsanların bilgilerini satışa çıkardığı pazar olarak tanımlayabiliriz.

Milyonlarca kullanıcının izinsiz bir şekilde ele geçirilmiş pasaport, kimlik, kredi kartı, telefon numarası gibi kişisel bilgilerinin burada satıldığını söyleyebiliriz. Yapılan bir araştırma bu verilerin Deep Web ortamında hangi fiyatlardan satıldığını ortaya koyuyor. VPNOverview tarafından yapılan In the Dark adlı araştırma raporu şaşırtıcı verilere sahip.

Deep Web’de Aranan Her Türde Bilgi Mevcut

Deep Web’de Aranan Her Türde Bilgi Mevcut

Deep Web’e yönelik olarak hazırlanan araştırma raporunda PayPal, Amazon hediye kartları gibi pek çok farklı türe ait ve değerli olarak tanımlayacağımız kişisel bilgilere rastlamak mümkün. Rapora göre 20 bin dolar değerinde bir PayPal hesabının kişisel bilgileri 2 bin dolara satılıyor. Banka kartlarının ise 80 dolar gibi bir fiyattan satıldığı görülüyor. Dark Web ortamında ayrıca pek çok kişinin sosyal medya hesabının satışa çıkarıldığını görmek mümkün.

Rapora göre herhangi bir sosyal medya hesabı ve o hesaba dair her türlü kişisel bilgi 13 dolar gibi bir fiyat ile satışa çıkarılmış. Kullanıcıların adres, telefon numarası ve isim gibi bilgileri ise 400 dolara kadar alıcı bulabiliyor. VPNOveriew’in araştırmasına göre ehliyet ve kimlik kartlarının sahte olarak satıldığı gözler önüne seriliyor. Sahte bir ABD pasaportu 777 dolar, ehliyet ve pasaport ise 888 dolara satılıyor.

Yapılan araştırma ile ilgili açıklamalarda bulunan siber güvenlik analisti David Jansen, “Bulgularımız, hırsızların ve bilgisayar korsanlarının en önemli hesaplarınıza kolayca erişebildiğinizi ve bilgilerinizin Dark Web üzerinden satılabileceğini gösteriyor. Çalıntı ve sahte pasaportların, ehliyetlerin ve çevrimiçi hesapların yoğun şekilde var olmasının, bizlerin kimlik sahtekarlığı ve siber suçlara karşı ne kadar savunmasız olduğunu gözler önüne seriyor” diye konuştu.

Ülkeler Operasyon Düzenliyor

Ülkeler Operasyon Düzenliyor

Deep Web’de yasa dışı hemen her türlü bilgiye erişmek mümkün ve ülkelerin güvenlik güçleri bu durumun önüne geçmek için çalışmalar yapıyor. Son olarak 38 ülkede yapılan operasyonda 337 kişinin tutuklandığı açıklandı. Çocuk pornografisi üzerine içerikler yayınlayan bir web sitesinin Güney Kore üzerinden yayın yaptığı tespit edildi ve ülkede 300 kişi tutuklandı. İstihbarat örgütleri bu alanda faaliyet gösteren kişilere karşı operasyonlarına devam ediyor.

Kişilerin tutuklanması ise Deep Web’in zannedildiği kadar görünmez bir ortam olmadığını gözler önüne seriyor. Operasyon yapılan sitenin girişine ise Güney Kore, İngiltere, Almanya ve ABD istihbaratının ortak çalışması sonucu ele geçirildiğine dair bir yazı yazıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum