Yatırım yapmaya başla!

Singapurlu DBS’nin Hisseleri İlk Çeyrekteki %9’luk Kar Artışıyla Yükseldi

Güneydoğu Asya’nın en büyük bankası olan DBS Group Holdings, ilk çeyrekteki net karının yıllık bazda yüzde 9 artarak 1.65 milyar Singapur dolarına ulaştığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Singapurlu DBS’nin Hisseleri İlk Çeyrekteki %9’luk Kar Artışıyla Yükseldi

Güneydoğu Asya’nın en büyük bankası olan DBS Group Holdings, ilk çeyrekteki net karının yıllık bazda yüzde 9 artarak 1.65 milyar Singapur doları (1.21 milyar dolar) seviyesine ulaştığını açıkladı. Ocak-Mart döneminde net karda bir yıl öncesine kıyasla net karda düşüş öngören Refinitiv analistlerinin tahminlerini karşılayan DBS’nin gelişmesi, daha net yüksek faiz marjına bağlandı.

Bu ölçüt ilk çeyrekte yüzde 1.88’e yükseldi. Rakam, bir önceki yılın aynı döneminde ise 1.83 seviyesindeydi. Banka bu iyileşmenin, varlık yönetimi, komisyonculuk ve yatırım bankacılığı ücretlerindeki zayıflığı dengelediğini belirtti. Hisse senetleri Pazartesi günü yüzde 2.9 seviyesinde artarak yaklaşık 11 ayın en yükseğine ulaştı.

DBS Group CEO’su Piyush Gupta, ABD Federal Rezervi’nin bu yıl faizleri artırmayacağını belirtmesine rağmen borç verme marjlarının hala yükselebileceğini söyledi.

DBS Group CEO’su Piyush Gupta FED Faiz Artırmayacak Olsa da Borç Verme Marjları Yükselebilir Bankanın kazanç bilançosunun açıklamasının ardından verdiği demeçte Piyush Gupta, FED’in önceki faiz artırımlarının etkisinin portföylerine tamamen akmadığını belirtti. Ayrıca bankanın kredi portföyünün yüzde 40’ının ikinci ya da üçüncü çeyrekteki daha yüksek faiz oranlarını yansıtacak şekilde yeniden fiyatlandırılacağını öngördü.

“Bu yılın ilerleyen dönemlerinde pozitif sürücü bu olacak” diyen Gupta, 2019’daki net faiz marjının 2018’den yüzde 5 ila 6 baz puan daha yüksek olacağını aktardı.

DBS Group 2019 Net Faiz Marjı 2018 Yüksek Olacak Sanford C Bernstein analisti Kevin Kwek, DBS’nin daha yüksek oranlardan ve ilk çeyrekte küresel finansal piyasalardaki toparlanmadan yararlandığı yönünde görüş bildirdi. Bu noktada Singapur’daki faiz oranlarının, yerel para biriminin döviz kurunu temel alan yerel para politikasından ziyade küresel pazarlardaki gelişmelerden etkilendiği hatırlatıldı.

Yani ABD’deki faiz oranlarının yörüngesi Singapur’un faiz oranları üzerinde önemli bir etki yaratıyordu. Diğer taraftan, bugünkü sonuçlarıyla DBS’nin ilk üç aylık kazancını açıklayan ilk banka olduğu vurgulandı. DBS’nin kendisinden daha küçük olan ve Singapur’da listelenen bankaların sonuçlarını Mayıs ayının başlarında açıklamaları bekleniyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum