Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

DBS CEO’su: Bankalar 2021’de İki Büyük Riskle Karşı Karşıya

Singapur'un en büyük bankası DBS'nin CEO'su Piyush Gupta 2021'de bankaları iki büyük riskin beklediğini ifade etti.
DBS CEO’su: Bankalar 2021’de İki Büyük Riskle Karşı Karşıya

Singapurlu büyük bankaların hisseleri, yeni haftaya sert düşüşle başlarken, dijital banka işletmeciliği konusunda önemli adımlar atıldı. Singapur’un en büyük bankası olan DBS’nin CEO’su Piyush Gupta ise bankaları bekleyen önemli riskler olduğunu ifade etti.

Gupta, küresel bankaların gelecek yıl iki büyük rüzgarla karşı karşıya kalacağını söylerken, artan temerrütlere ve aşırı düşük faiz oranlarına dikkat çekti.
Küresel Spekülatif Dereceli Temerrüt Oranları
Kaynak: S&P Global

Bugün yaptığı açıklamada Gupta, dünya çapında hükümet desteğinin salgının ekonomik zararını hafiflettiğini ancak şirketlerin ve hanelerin karşılaştığı sorunların gerçek boyutunu gizlediğini ifade etti. Destek tedbirleri geri alındığında bu tür sorunların ortaya çıkacağı konusunda uyarı yaptı. Bu konuya bağlı olarak tüm dünyada temerrütlerde artış görülebileceğini düşündüğünden bahsetti.

Gupta ve diğer banka CEO’ları tarafından temerrüt oranları konusunda daha önce de uyarılar gelmişti. Ancak CEO, DBS’nin son birkaç ayda potansiyel kredi kayıpları beklentisiyle rezervlerini artırdığını söyledi. Banka geçen ay üçüncü çeyrek gelir açıklamasında Ocak ayından Eylül ayına kadar toplam ödenek olarak 2,49 Singapur doları ayırdığını bildirmişti.

Bu rezerv artışıyla ilgili Gupta, “Şimdi rezervin kuantumunun yeterli olup olmadığı kimsenin tahmin etmediği bir şey. Yeterince yaptığımızdan sessizce eminim,” ifadelerini kullandı. Küresel olarak faiz oranlarının daha uzun süre daha düşük kalmasının beklendiği göz önüne alındığında, bankaların kredi marjlarını büyütme konusunda mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

CEO üçüncü çeyrekte ekonomik faaliyette bir artış ve ABD-Çin gerilimlerinde potansiyel bir soğumanın, düşük oranlardan kaynaklanan riskleri dengelemeye yardımcı olabileceğini söyledi.
DBS Kredi Zararları için Ödenek
Kaynak: DBS

Gupta; Çin, Güney Kore ve Tayvan gibi Kuzey Asya ekonomilerindeki faaliyetin neredeyse Covid-19 öncesi seviyelere geri döndüğüne de dikkat çekti. Ticari faaliyetlerin devam etmesinin ise buna yardımcı olacağını belirtti.

DBS CEO’su, “Bence yeni ABD yönetimiyle ABD ile Çin arasındaki retorik biraz soğursa, bunun piyasanın sinirlerini yatıştıracağını ve faydalı olabileceğini düşünüyorum,” ifadelerini kullandı. Bankanın Singapur’daki iç pazarında Gupta, DBS’nin dört yeni dijital bankanın girişleriyle birlikte bankacılık ortamının sarılacak olsa bile pazar payını artırabileceğini söyledi.

Gupta DBS’nin ödemeler, havaleler, finansal planlama, kurumsal finansman ve yatırımlar dahil olmak üzere neredeyse tüm bankacılık değer zincirinde var olan entegre bir banka olduğunu belirtti. Bu nedenle pazarda mükemmelleşmeye ve büyümeye devam etme kapasitelerinin gerçekten çok olduğunu düşündüğünü ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum