Yatırım yapmaya başla!

DBS CEO’su: Asya Küresel Yavaşlamaya Karşı Koymak için Hafifletici Faktörlere Sahip

Singapurlu DBS Group Holdings CEO’su, küresel büyümenin önümüzdeki aylarda yavaşlayabileceğini söyleyerek bazı hafifletici faktörlerin Asya ekonomisine yardım edebileceğini söyledi. İşte detaylar;
DBS CEO’su: Asya Küresel Yavaşlamaya Karşı Koymak için Hafifletici Faktörlere Sahip

Küresel büyümenin önümüzdeki aylarda yavaşlamasının beklendiği bilinse de Güneydoğu Asya’nın en büyük bankasının CEO’suna göre Asya ekonomileri birkaç hafifletici faktör sayesinde iyi bir şekilde devam edebilirdi.

DBS Group Holdings CEO’su Piyush Gupta, bugün verdiği demeçte; “genel makro ekonomi biraz daha yavaş olacak ancak bazı hafifletici faktörlerin olduğunu düşünüyorum: para politikaları daha da gevşiyor ve bence gelecekte bazı mali teşvikler olacak” dedi. Genel olarak daha yumuşak bir küresel ortama rağmen Gupta, Asya’nın bu yıl yüzde 5.5 ile yüzde 6 oranında büyüyeceğini de dile getirdi.

Çin, Hindistan ve Avustralya dahil olmak üzere Asya’daki pek çok merkez bankasının faiz oranlarını düşürdüğünü ya da ekonomik büyümeyi hızlandırma amacıyla bunu yapma niyetini belli ettiğini söyledi.

Asya Merkez Bankaları Faiz Oranları Düşürüyor ya da Eğilim Gösteriyor Buna ek olarak, Moody’s Analytics’de baş Asya Pasifik ekonomisti olan Steve Cochrane de ABD Federal Rezervi’nin faiz oranlarını yükseltmekten geri durmasının Asya için iyi bir haber olduğunu dile getirdi. Ve düşüncesini; “bu döviz üzerinde daha az baskı olduğu anlamına geliyor” sözleriyle açıkladı. Cochrane, FED’in tavrıyla ilgili daha da önemlisinin dünyanın bu bölgesindeki merkez bankalarına biraz daha fazla özgürlük vermesi olduğunu ifade etti.

Nitekim böylelikle FED’in ne yapacağı konusunda sağını solunu kollamak yerine kendi ekonomilerine odaklanma özgürlüğünü yaşayacaklarını aktardı.

Asya Ekonomileri FED'i İzlemek Yerine Kendi Ekonomilerini izliyor “Eğer ekonomi bu yılın ilerleyen dönemlerinde yavaşlamaya başlarsa, bu merkez bankalarının gerekli gördükleri takdirde rahatlatmak için biraz daha yer açacakları anlamına gelecek” diyen Cochrane, iyimser açıklamalarıyla dikkat çekti. DBS CEO’su Gupta da geçtiğimiz yıl küresel piyasalardaki keskin satışlardan sonra iyileşen duyarlılıkla DBS’nin işlerinin 2019’da büyümeye devam edebileceğini anlattı.

Tüm bunların yanı sıra ilgili haberlerde DBS’nin bugün üç aylık karının yıllık bazda yüzde 8 artarak 1.32 milyar Singapur doları (973.5 milyon dolar) seviyesine ulaştığını açıkladığı da vurgulandı. Kaldı ki bu iyileşme, geçen yılki satışlardan kaynaklanan bankanın hazine piyasaları işinde 54 milyon Singapur dolarlık vergi öncesi kaybına rağmen gerçekleşmişti. Bankanın hisseleri en son kazanç raporunun ardından yükselişe geçti ki diğer iki büyük Singapurlu banka OCBC Bank ile United Overseas Bank’ın da hisselerinde de yükseliş görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum