Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Davos’ta Sunulan Küresel Ankete Göre Büyük İstifa Sürecek

Büyük İstifa sürüyor. 44 ülkede çalışanların büyük bir bölümü zam istemeyi ya da işini değiştirmeyi düşünüyor. İşte Davos’ta sunulan küresel anketin öne çıkan noktaları;
Davos’ta Sunulan Küresel Ankete Göre Büyük İstifa Sürecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2021 yılının başlarından bu yana çalışanların işlerinden toplu ve gönüllü olarak istifa ettikleri ekonomik eğilim anlamına gelen Büyük İstifa’nın devam edeceği söylendi. Başta ABD ve Avrupa’da milyonlarca çalışanın işinden ayrıldığı Büyük İstifa dalgası, yapılan yeni bir ankete göre devam edecek.

Önde gelen danışmanlık firması PwC tarafından yapılan küresel anket, çalışanların beşte birinin önümüzdeki 12 ay içinde işlerini değiştirebileceklerini gösterdi. PwC, bugün Davos’ta 44 ülkede 52 binden fazla işçinin katıldığı Küresel İşgücü Umutları ve Korkuları Anketi isimli anketi sundu.

Büyük İstifa Dalgası Sürecek: Çalışanlar için Para mı İş Tatmini mi?

Danışmanlık firması bir basın açıklamasında, daha yüksek ücret, daha fazla iş tatmini ve işyerinde gerçekten kendileri olmak istemenin işçileri iş değiştirmeye iten faktörler olduğunu söyledi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 35’inin de önümüzdeki 1 yıl içinde işverenlerinden daha fazla para istemeyi planladığı ortaya çıktı. PwC Başkanı Bob Moritz forumda yaptığı konuşmada, “Bulgular çok açık, önemli sayıda çalışanın gelecekteki istihdamları ve iş güvenlikleri konusunda endişeli olduğunu görüyorsunuz” dedi.

Yetenekli çalışanların büyük olasılıkla terfi ve zam talep edip yöneticileri tarafından dinlenildiğini hissettikleri belirtilirken becerileri olmayanların iş yerinde güçten yoksun oldukları aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Becerilerinin kıt olduğunu düşünen katılımcıların en yüksek payına sahip sektörler sağlık, teknoloji, medya ve telekomünikasyon olarak belirtildi. Bununla birlikte daha fazla tazminat için baskının, katılımcıların yüzde 44’ünün zam istemeyi planladığını söylediği teknoloji sektöründe en yüksek seviyede olduğu görüldü.

Anket, bir iş değişikliği için en büyük motivasyonun daha fazla para olsa da tatminin aynı derecede önem taşıdığını gösterdi. Katılımcıların yaklaşık yüzde 71’i, maaş artışının kendilerini iş değiştirmeye sevk edeceğini, yüzde 69’u da daha iyi iş tatmini için işverenlerini değiştireceklerini söyledi.

Ankette; “Büyük İstifa işverenlere bir şey öğrettiyse, o da işçileri hafife almamaktır.” ifadelerine yer verilirken sonuçların küresel liderlerden bazıları için bir uyandırma çağrısı olacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.