Yatırım yapmaya başla!

Davos’taki Milyarderler Ocasio-Cortez’in Zenginlere %70 Vergi Önerisinden Korkuyor

Davos'taki süper zenginler, ABD siyasetinin yükselen yıldızı Alexandria Ocasio-Cortez’in yüzde 70 vergi önerisiyle ilgili endişeli. İşte detaylar;
Davos’taki Milyarderler Ocasio-Cortez’in Zenginlere %70 Vergi Önerisinden Korkuyor

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na katılan seçkin yatırımcılar, Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez’in 10 milyar doların üzerindeki kazançlar için yüzde 70 vergi oranı konusunda endişeliler. 29 yaşındaki Alexandria Ocasio-Cortez, New York 14. Bölge’den seçilerek Kongre’ye giren en genç üye olmuş ve dikkat çekici çıkışlarıyla tüm dünyanın merakla takip ettiği isimler arasına girmişti.

İklim değişikliğinin en zengin Amerikalılardan alınacak yüzde 70 oranında vergiyle finanse edilmesi gerektiğini savunan Alexandria Ocasio-Cortez, ABD’yi yalnızca radikal düşüncede olanların değiştirebileceğini dile getirmişti. İşte bu noktada, Davos’taki süper zenginlerin konuyla ilgili endişeli olmaları dikkat çekti.

Davos katılımcılarından 265 milyar dolarlık Guggenheim Partners’ın global yatırım sorumlusu Scott Minerd, verdiği bir röportajda yüzde 70 vergi önerisinin “çok korkutucu” olduğunu söyledi.

Scott Minerd Yüzde 70 Vergi Önerisi Çok Korkutucu “Başkanlık seçimlerine ulaştığımızda, bu daha fazla ivme kazanacak” diyen Minerd, kendisinin bundan muhtemelen kişisel olarak etkileneceğini kaydetti. Ayrıca yüzde 70 vergi oranının ya da bunun gibi bir şeylerin politika haline gelme ihtimalinin çok gerçek olduğunu dile getirdi. Ocasio-Cortez’in geçtiğimiz günlerde CBS’nin 60 Minutes isimli programındaki vergi önerileriyle ilgili endişelerini ifade eden Davos’taki zenginler, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Öte yandan, zenginlere daha çok vergi teklifine ilişkin yapılan bir anket, seçmenlerin yüzde 59’unun bu fikrin lehine olduğunu hatta Cumhuriyetçilerin %45’inin de öneriyi onayladığını gösterdi.

Ocasio-Cortez’in Vergi Önerisi Anket Sonuçları Neticede Ocasio-Cortez, daha bu ayın başında yemin etmesine rağmen Washington ve Wall Street’in odak noktası haline gelmeyi başarmıştı. Davos katılımcılarından özel sermaye devi Blackstone’un CEO’su ve Cumhuriyetçi Parti’nin baş bağışçılarından olan Stephen Schwarzman da alaycı bir üslupla, Ocasio-Cortez’in vergi zammı konusunda çılgın gibi istekli olduğunu aktardı. Ayrıca ABD’nin dünyadaki en ilerici vergi rejimi olduğunu ve vergi oranlarının yüksek gelirlerle birlikte yükseldiğini belirtti.

Söz konusu yorumlar, Ocasio-Cortez’in ABD ekonomisinin nasıl çalıştığı hakkında daha sert açıklamalar yapmasından bir gün sonra geldi.

Ocasio-Cortez’in ABD Ekonomisi Yorumları 21 Ocak’taki Martin Luther King Günü’ndeki New York etkinliğinde konuşan genç politikacı; milyarderlerin aşırı yoksulluk varken var olmalarına izin veren bir sistemin ahlaksız olduğunu söylemişti. Ayrıca her ikisi de yaptıkları bağışlarla tanınan Warren Buffett ve Bill Gates’e işaret ederek, her milyarderin ahlaksız olduğunu düşünmediğini kaydetmişti.

Bununla birlikte Brand Finance’in dünyanın en değerli markaları listesinde birinci sırada yer alan Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un yeni genel merkezindeki planlanmış helikopter pistine atıfta bulunarak; “New York Büyük Buhran’dan bu yana en yüksek evsizlik oranlarına sahipken birinin burada helikopter pistine sahip olabileceği bir toplumda rahat mıyız” demişti.

Oxfam’ın da gösterdiği gibi her 2 günde yeni bir milyarder çıkarken eşitsizliğin rekor seviyelerde olduğunu vurgulayan Ocasio-Cortez, çözüm olarak yüzde 70’lik vergi oranını hatırlatmıştı.

Ocasio-Cortez Zenginlere Yüzde 70 Vergi Önerisi Salı günü ilgili makalesine attığı tweette de; “Amerikalıların yüzde 40’ı yemek ya da kira gibi en az bir temel ihtiyaç için ödeme yapmakta zorlanırken bazı insanların marjinal bir vergi oranından daha çok korkması çılgınca” ifadelerini kullanmıştı. Zenginlere vergi artışı toplumu ikiye bölerken ismini gizli tutan bir milyarder, bunun gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Silver Lake Partners’in kurucusu ve bir Demokrat Parti bağışçısı olan Glenn Hutchins de Cortez’in fikrinin Kongre’den geçemeyeceğini dile getirdi. Önemli olan şeyin siyasi puanlar almak için çok yüksek bir vergi oranı getirmenin değil, hem adil hem de verimli bir vergi sistemi bulmaya çalışmak olduğunu aktardı. Hutchins şu andaki yüzde 37’nin neredeyse iki katı olan vergiyle ilgili sorunu, zenginlerin basitçe gelirlerini korumanın yollarını bulması ve bunun verimliliği etkilemesi olarak tanımladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum