Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Davos’un Ana Gündemi Küreselleşme ve İklim Değişikliği Olacak

110 ülkeden 3 binden fazla iş insanı, siyasetçi, akademisyon ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılacağı Davos Zirvesi'nin ana gündeminde küreselleşme ve iklim değişikliği olacak.
Davos’un Ana Gündemi Küreselleşme ve İklim Değişikliği Olacak
Yorum

Dünya Ekonomik Forumu’nun İsviçre Alpleri’nin Davos Kasabası’nda yapılacan olan bu yılki zirveye 3 bin 200’den fazla hükümet ve iş dünyası temsilcisi, akademisyen ve sivil toplum lideri katılacak. Tema ise “Küreselleşme 4: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” olacak. Yüzlerce oturum ve çalışma atölyesinde liderler, ikili görüşmeler ve özel toplantılar düzenleyecekler.

Zirvenin dördüncü devrim olarak kastettiğinin, yapay zeka ve robotbilimde çığır açan teknolojik gelişmeler olarak biliniyor.

Dördüncü Sanayi Devrimi Yapay ZekaABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapalı olması gerekçesiyle zirveye katılmayacağını açıkladı. Buna karşın ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Maliye Bakanı Steve Mnuchin ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un katılımları doğrulandı. Zirveye katılmayacak olan diğer isimler ise İngiltere Başbakanı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olarak açıklandı.

60’tan fazla ülkenin devlet başkanı ve başbakan düzeyinde temsil edeceği zirvede, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İngiliz kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü Prens William önemli katılımcılar olarak öne çıkıyorlar.

Türkiye’den ise 3 bakan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın katılımları bekleniyor.

Murat Çetinkaya Zirveye KatılacakZirvenin katılımcıları ile ilgili hazırlanan bilgilere göre; en genç katılımcı 16 yaşındaki Güney Afrikalı vahşi doğa fotoğrafçısı Skye Meaker olacak. En yaşlı katılımcı ise 92 yaşındaki televizyoncu ve iklim savunucusu Sir David Attenborough şeklinde açıklandı. Katılımcıların yüzde 22’sinin kadın olacağı bilgisi alınırken; kadınların yaş ortalamasının 49, erkeklerin ise 54 olduğu belirtildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en fazla katılım Avrupa ve ABD’den olacak.

WEF’in hazırlanan Küresel Riskler 2019 Raporu‘nda, artan jeopolitik ve jeoekonomik gerilimlerin bu yılın en acil riski olduğu belirtilmişti.

En Acil Riskler KonuşulacakDünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 22-25 Ocak tarihlerinde düzenleyeceği yıllık toplantı öncesinde anket yöntemi ile hazırlanan Küresel Riskler 2019 Raporu geçen hafta yayımlanmıştı. Raporda, dünyanın en büyük güçleri arasındaki jepolitik ve jeoekonomik gerilimlerin arttığın işaret edilmişti. Bu gerilimler ise şu an için en acil küresel riskler olarak tanımlanmıştı. Raporda, “Dünya, küresel politik ekonomiyi derinden değiştiren bir küreselleşme döneminin ardından bir ayrışma dönemine geçiş yapmaktadır,” ifadeleri dikkat çekmişti.

Küresel Riskler 2019 Raporu’nda ticari anlaşmazlıkların 2018 yılında hızla kötüleştiği vurgusu yapılmış, bu yıl devam etmesi öngörülmüştü.

Ticari Anlaşmazlıklar KonuşulacakJeoekonomik gerilimlerin 2019 yılında da sürecek olması nedeniyle büyümenin engelleneceği öngörüsü raporda yer almıştı. Aynı zamanda biyolojik çeşitlilik kaybı, şiddetli hava olayları, iklim değişikliğinin iyileştirilmesi ve uyum çabaları konusunda başarısızlık, insan eliyle yaratılan çevre felaketleri ve büyük doğal afetler çevresel riskler arasında gösterilmişti.

Raporda çevresel risklerin, kentsel alyapının oluşturulması ve geliştirilmesi konusuna da sorun olduğu ifade edilmişti. 2019 yılı için en etkili 5 küresel riskten 4’ünün iklim ile ilgili olduğundan bahsedilmişti. Aynı zamanda hızla gelişen siber ve teknolojik tehditlerin, en önemli potansiyel kör noktalar olduğu ifade edilmişti. Ağa bağlı toplumların ise kırılganlığının hala tam olarak bilinmediğine vurgu yapılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu