Yatırım yapmaya başla!

Milyarder Yatırımcı Musk’ın Tesla’sını “Lehman Brothers”a Benzetti!

Yatırım dünyasının önde gelen isimlerinden David Einhorn, Tesla'yı Lehman Brothers'a benzetti. Detaylar aşağıda;
Milyarder Yatırımcı Musk’ın Tesla’sını “Lehman Brothers”a Benzetti!

İş dünyasının en tartışmalı isimlerinden olan Elon Musk, son yaşadıklarına rağmen durulmama konusunda ısrarcı görünüyor. Zira kendisi geçtiğimiz günlerde dolandırıcılıkla suçlanmış, ardından Tesla’nın hisseleri çökmüş, çok geçmeden gündem Musk’ın ABD’li düzenleyicilerle anlaştığı yönündeki haberlerle çalkalanmıştı.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi Musk 4 Ekim’ta attığı bir tweette kendisini dolandırıcılıkla suçlayan SEC’i “açığa satıp zenginleştirme komisyonu” sözleriyle tanımlamıştı. Kısacası Musk’ın yaptıklarına bakıldığında, hatalarından pek ders almadığını anlaşılıyordu.

İşte bu noktada, ünlü milyarder David Einhorn’un Elon Musk ve Tesla ile ilgili yorumları dikkat çekti.

David Einhorn Tesla Lehman Brothers'a Benziyor Yorumu Çünkü kendisi Tesla’yı Lehman Brothers ile kıyasladı. Tesla’nın dördüncü çeyrekte gelir ve kazanç konusunda büyük hayal kırıklığı yaşayacağını söyleyen Greenlight Capital’in David Einhorn’u, Cuma günkü bir yatırımcı mektubunda hilenin Lehman gibi Tesla’yı da yakalamak üzere olduklarını belirtti.

Elektrikli otomobil üreticisi ile Lehman Brothers hakkındaki çağrısını kıyaslayan Einhorn, Lehman’ın açıktan satış yapanları tehdit ettiğini, sermayeyi artırmayı reddettiğini ve yönetiminin açıkça şirketi borsadan çekmeyi önerdiğini söyledi.

Ve; “yalnızca aylar sonra, yönetimin umursamaz davranışı iflasa yol açtığında hissedarlar, alacaklılar, çalışanlar ve küresel ekonomi büyük bir bedel ödedi.” dedi.

Tesla Lehman Brothers'a Benziyor Burada Lehman Brothers’ın iflas ilan etmesinden sadece birkaç ay önce Einhorn’un bir konferansta, yatırım bankasının finansal sistem için bir risk olduğunu söylediği hatırlatıldı. Öte yandan, Einhorn Lehman gibi Musk’ın da şirketin finansal durumu hakkında blöf yapmış olduğunu dile getirdi.

Tesla ile Lehman arasında birçok benzerlik olduğunu vurgulayan Einhorn; “2013 yılında, Tesla başarısızlığın eşiğine gelmişti. Tesla’nın nakit rezervleri tehlikeli derecede düşük bir seviyeye indi, CEO Elon Musk çaresizce ve gizlice şirketi satmaya çalıştı, gerçeği hissedarlara iletmekten ziyade Musk krizden geçerek yoluna devam etti” ifadelerini kullandı.

Nihayetinde Tesla hisseleri Elon Musk’ın SEC hakkındaki tweetlerinin ardından düşmeye başlamışken, Einhorn’un mektubunun ardından % 7.1 azaldı.

Milyarder Yatırımcı David Einhorn Apple Hisselerini Sattı Diğer taraftan; David Einhorn’un Greenlight Capital’i yatırımcılara gönderdiği üçüncü çeyrek mektubunda, Çin’in ABD’ye misilleme korkusu ve Apple’ın yükselen değerlemesi nedeniyle teknoloji devinin hisselerini sattığını açıkladı.

ABD’nin ticaret politikalarına karşı Çin’den gelebilecek misillemelerle ilgili endişelendiklerini belirten Einhorn, 31 Ağustos’ta 228 dolardan Apple hisselerini sattıklarını aktardı. Kaldı ki Einhorn geçen çeyrekte de 486.000 adet Apple hissesi sattığını duyurmuştu. Greenlight mektubunda ayrıca 2010 Mayıs’ında ilk kez Apple hissesi aldıktan bu yana müşterilerine 1 milyar doların üzerinde para kazandırdığını belirtti. David Einhorn’un açıklamasının ardından Apple hisselerinde % 2.4’lük düşüş görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum