Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Diplomat Adelman: Trump’ın Çin’le Ticaret Savaşında Yolun Sonu Belirsiz

Eski bir Amerikan büyükelçisi, Trump’ın Çin’le ticaret savaşında oyunun sonunun belirsiz olduğunu söyleyerek dikkat çekici tahminlerde bulundu. İşte ayrıntılar;
Eski Diplomat Adelman: Trump’ın Çin’le Ticaret Savaşında Yolun Sonu Belirsiz
Yorum

Eski bir Amerikan büyükelçisi Cuma günü verdiği demeçte, ABD Başkanı Donald Trump’ın son derece tahmin edilemez olduğunu ve Çin’le ticaret savaşında oyunun sonunun aynı şekilde belirsiz göründüğünü söyledi.

Obama yönetimi sırasında 2010’dan 2013’e kadar ABD’nin Singapur Büyükelçisi olarak görev yapan David Adelman; “Ticareti ve güvenlikle ilgili sorunları bile sıfır toplamlı bir oyun olarak görüyor, eğer bir ülkenin faydalandığını veya Amerika’nın diğer taraflarından birinin faydalandığını görürse, bunun Amerikan ekonomisinin pahasına olması gerektiğini varsayıyor” dedi.

Şu anda bir hukuk firması olan Reed Smith’in ortağı olan Adelman, Başkan Trump’ın dünyanın dört bir yanına bakmaya ve davasını kovuşturmak için bu kör aletini kullanmaya başladığını belirtti.

Adelman Trump Davası için Dünyanın Dört Bir Yanı Bakmaya Başladı Adelman’ın yorumları Trump’ın Perşembe günü açıkladığı sürpriz tarifeler üzerine geldi. Nitekim Trump, 300 milyar dolarlık Çin malına yüzde 10’luk vergi getirdiğini ve tarifelerin 1 Eylül’de yürürlüğe gireceğini duyurdu. Mayıs ayında da ABD, 200 milyar dolarlık Çin ithalatındaki tarifeleri yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltmişti. Yeni tarifeler, Washington ve Pekin’in bu hafta Şanghay’da ticaret müzakerelerini yeniden başlatmasından dolayı piyasaları şaşırtmış ve Asya ile ABD’nin büyük endekslerini sersemletmişti.

Beyaz Saray, Şanghay görüşmelerinden sonra müzakerelerin yapıcı olduğunu ve Çin’in ABD’nin tarımsal ihracat alımlarını artırma taahhüdünü doğruladığını söylemişti.

Beyaz Saray Şanghay Görüşme Sonrası Açıklama Gelişmeler üzerine konuşan Adelman; “Amerika Birleşik Devletleri, büyük satın alma gücüne sahip bir tüketici ekonomisi ve tarifeler Çin’i uzun süreli zarar vermiş olsa bile bu üretimin ABD’ye geri döneceği anlamına gelmiyor. Aslında tam tersi. Global tedarik zincirlerinin düzeltileceği konusundaki deneyimlerimizden biliyoruz ve Amerika’nın küresel ticaret açığı aynı kalacak, hatta muhtemelen artacak” dedi.

Oyunun sonunun belli olmadığını vurgulayan Adelman, bunun gerçekten ticaret açığını azaltmak için mi yoksa yatırımlarla ilgili bu sorunlardan bazılarını kovuşturmak için mi olduğunu sorguladı.

Adelman Trump Tamamen Tahmin Edilemez Öte yandan Adelman, bu haftaki ticaret görüşmelerinden açık bir sonuç çıkmadığı için Trump’ın hayal kırıklığına uğramış göründüğünü de ekledi. “Sanırım, Başkan Trump’ın gidişatı tersine çevirme ya da bir şekilde bu vaat edilen tarifelerle ilgili niyetlerine ışık tutabilme potansiyeli var. Bunu yaparsa, daha fazla belirsizlik yaratır” diyerek şu andaki büyük endişenin Trump’ın son iki ila üç yıl içindeki ticaret politikasının tamamen tahmin edilemez olduğunu aktardı.

“Başkan Trump, tarifelerin uygulanmasının Washington’da Kongre’nin yardımı olmadan yapabileceği az sayıdaki şeyden biri olduğunu fark etti, bunu gerçekten Twitter üzerinden gece geç saatlerde iki parmağıyla yapabilir. Piyasalar söylemlerin çoğunu hazmetti ve uyum sağladı ancak bir sınır var. Küresel ekonominin diğer kısımları ve Amerikan ekonomisi baskı altında kalmaya başladığında, belirsizliklerin bir kısmını karşılayacak daha az yer olacak” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu