Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dassault Systemes ABD’li Klinik Deneme Grubu Medidata’yı Satın Alıyor!

Fransız Dassault, sağlık yazılım şirketi Medidata’yı satın almak için anlaşmaya iyice yaklaştı. İşte detaylar;
Dassault Systemes ABD’li Klinik Deneme Grubu Medidata’yı Satın Alıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransız teknoloji şirketi Dassault Systemes, işletme değerini esasına göre Medidata Solutions’ı tamamı nakit bir anlaşmayla satın almayı kabul etti. Dassault, Medidata’ya hisse başına 92,25 dolar teklif ettiğini söylerken, rakam Medidata’nın 11 Haziran’daki 94,75 dolarlık kapanış fiyatının biraz altında kaldı.

Dassault Systemes Başkanı ve CEO’su olan Bernard Charles, bugün CNBC’ye verdiği demeçte; “bu, yaptığımız şeyin amacının mantıklı bir evrimi, yaşam bilimi temel olarak kendi süreçlerinin hızlandırılmış bir dijitalleştirmesinden geçecek” dedi.

Ve Dassault Systemes’in Medidata Solutions’u satın alması için motivasyonunu böyle açıkladı.

Dassault Systemes CEO Medidata Açıklaması İlgili haberlerde Medidata’nın yazılımının, klinikleri arka ofis operasyonlarını ve verilerini yönetmelerine yardımcı olmak için kullanıldığı ve büyük miktarda bilgiyi anlamalarını sağlamak için analitik araçlar sunduğu hatırlatıldı. Yazılım firmasını kullananlar arasında klinik denemelerinin sürecini takip etmek isteyen tıbbi cihaz şirketleri de vardı. Ayrıca IBM, Oracle ve Veeva gibi üreticilerin sağlık yazılımlarıyla rekabet eden Medidata, 1999 yılında kuruldu ve 10 yıl sonra halka açıldı.

Öte yandan anlaşmanın birleşme ve satın alma pazarının hızla büyüyen yazılım şirketleri için harekete geçtiği bir zamanda gelmedi dikkat çekti.

Dassault Systemes Medidata 5,8 Milyar Dolara Satın Alıyor Nitekim Google geçen hafta 2,6 milyar dolar karşılığında veri analiz şirketi Looker’ı satın almış, Salesforce da Pazartesi günü bugüne kadarki en büyük anlaşmasıyla 15,3 milyar dolara Tableau Software’u satın alarak Google’ı takip etmişti.

Dassault’un satın almak üzere olduğu Medidata’nın geliri geçen yıl yüzde 17 artarak 635,7 milyon dolara yükseldi ve 51,9 milyon dolar net gelir açıkladı. Şu anda 5,9 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan firmanın hisse senedi geçtiğimiz yıl %17 arttı. Anlaşma haberlerinin ardından da ekstra yüzde 6’lık kazanç elde etti. İki firmanın yönetim kurulu başkanının da kabul ettiği anlaşmanın ise yılın son çeyreğinde tamamlanacağı ve hissedar onayına tabi tutulacağı söylendi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın