Yatırım yapmaya başla!

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptıranlar Artarken DASK’ın Ödeme Gücü 18 Milyar TL’ye Çıktı

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası yaptıran konut sayısının 9 milyona ulaştığını, tek deprem için yapılan ödemenin 18 milyar liraya çıktığını söyledi.
Zorunlu Deprem Sigortası Yaptıranlar Artarken DASK’ın Ödeme Gücü 18 Milyar TL’ye Çıktı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, zorunlu deprem sigortasının artık depremin yıkıcı etkilerine karşı finansal açıdan bir korunma yöntemi olduğunu ve sigorta yaptıran konut sayısının 9 milyona ulaştığını söyledi.

Her iki evden birinin zorunlu deprem sigortası ile depreme karşı teminat altında olduğunu dile getiren Kayacı, kendi kaynakları ve reasürans korumasıyla birlikte, tek bir depremde ödeme güçlerinin 18 milyar liraya ulaştığını anlattı.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Kayacı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sigortalılık oranında son sıralarda yer aldığını söyledi.

Deprem sigortası yaptıran iller arasında ilk üç sırada Düzce, Bolu ve Yalova bulunurken, yakın zamanda çok ağır bedeller ödeyerek bir deprem atlatan Van’da bu oranın sadece %9 olduğu bildirildi. Van depreminin hasar yönetimi ve sigortalılık kayıplarının giderilmesi bakımından büyük bir sınav olduğunu ifade eden Kayacı, bu ilde sigorta yaptıran konut oranının %43 olduğunu dile getirdi.

Tekrar aynı acıyı yaşamamak için bu oranın artması gerektiğini anlatan kurum başkanı, deprem kuşağında yer alan illerde sigortalılık oranlarını; Erzincan’da %61, Bingöl’de %68, Tekirdağ’da %75, Kocaeli’de %61 ve İstanbul’da %59 olarak paylaştı.

Olası büyük bir depremde hasarların tazmininde yeterli kaynak sunmak üzere çalışmalar sürüyor.

Yaptıkları projelerle vatandaşları deprem konusunda bilinçlendiren DASK, aynı zamanda bilgi birikimi ve maddi tazminatla da depremden sonra hızla toparlanan bir Türkiye hedefliyor.

Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin afet derecesinde sayılacak olası büyük bir deprem modeline göre sistemlerini geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Kayacı, DASK olarak tek bir depremde ödeme güçlerinin kendi kaynakları ve reasüans korumasıyla birlikte 18 milyar TL’yi geçtiğini dile getirdi. Temel hedeflerinin tüm evlerin zorunlu deprem sigortası yaptırması ve olası felaketlerin en az zararla atlatılması olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye genelinde günde 35 kuruşa deprem sigortası yaptırmak mümkün.

Sigorta primlerinin Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendiğini, bu nedenle aynı konut için farklı şirketlerin farklı prim talep etme gibi bir durumun söz konusu olmayacağını anlatan Murat Kayacı, hesaplamanın konutun yapı tarzına, metrekaresine ve deprem risk bölgesine göre hesaplandığını söyledi. Günde sadece 35 kuruşa deprem sigortası yaptırılabileceğini, ödenecek tazmini depremin neden olduğu yangın, dev dalga, infilak gibi her türlü hasarı karşıladığını ifade etti.

DASK’ın kuruluşundan bu yana hasar ödeme miktarının 186 milyon lirayı geçtiğini, yapılan tüm çalışmalarda bilinirlik oranının %96 olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye’nin depreme karşı dayanıklı bina anlatışında ve zorunlu deprem sigortasında büyük fark yarattığını dile getiren Kayacı; İngiltere, Japonya, Yunanistan, İtalya, Filipinler, Çin, Meksika, Makedonya, Ürdün, Fas, Arnavutluk, Endonezya, Romanya, Kuveyt ve Azerbaycan gibi ülkelerin bu konuda kendilerini örnek aldıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum