Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Dark Web’de Pfizer’ın COVID-19 Aşısı Dolandırıcılığa Alet Edildi

Dark Web’de dolandırıcılar Pfizer’a ait olduğunu iddia ettikleri sahte aşıları satışa çıkardı.
Dark Web’de Pfizer’ın COVID-19 Aşısı Dolandırıcılığa Alet Edildi

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi sonrası ilaç devleri çok sayıda aşı çalışmaları yürütüyor. Bazı şirketler ise geçtiğimiz günlerde aşı çalışmalarında son ulaştıklarını duyurmaya başlamıştı. Pfizer/BioNTech ortaklığı, Moderna ve AstraZeneca duyurusu yapılan aşılar arasında yer alıyor. Kış aylarının yaklaşması ile beraber virüs yeniden etkisini artırmaya başladı.

Pek çok ülke yeni kapanma kararları alıyor. Uzmanlar salgının tam anlamıyla ortadan kaldırılması için etkili aşı uygulamalarının şart olduğunun altını çiziyor. İngiltere geçtiğimiz günlerde Pfizer’ın aşısı için acil kullanım onayı çıkardı.

Dünyanın pek çok ülkesi önümüzdeki haftalarda aşıları insanlara uygulamaya başlayacak. Bu durum dolandırıcıların da dikkatini çekmiş durumda. Dark Web’de Pfizer aşısı olduğu iddia edilen sahte aşıların çok yüksek fiyatlarla satışa sunulduğu ortaya çıktı.

Aşı Üzerinden Dolandırıcılık Yapılıyor

Aşı Üzerinden Dolandırıcılık Yapılıyor

COVID-19 bugün itibarıyla dünya genelinde 1.5 milyondan fazla insanın hayatına kaybetmesine neden oldu. Salgının etkisini artırdığı şu günlerde Pfizer/BioNTech’in kısa zaman önce yaptığı aşı açıklaması tüm dünyaya umut aşışladı. Ancak bu aşının daha satışa çıkmadan Dark Web’de dolandırıcılık faaliyetlerine alet olduğu belirtiliyor. Dark Web yapısı gereği illegal pek çok örgüte ve oluşuma ev sahipliği yapıyor.

Uyuşturucu tüccarlarının Pfizer’a ait olduğunu iddia ettikleri sahte aşıları çok yüksek fiyatlarla satışa sunduğu ortaya çıktı. Dolandırıcılar aşı için 1.300 dolar ödeme istiyor. Duyurulan aşı 43 binden fazla katılımcı ile Faz 3 denemelerini geçtiğimiz günlerde tamamlamış ve yüzde 95’in üzerinde bir başarı elde etmişti. Aşıyı geliştirenler dağıtım için soğuk tedarik zincirine ihtiyaç olacağını belirtiyor.

Buzdolabında sadece 5 gün dayanabilen COVID-19 aşısının -70 derecelik soğuk hava depolarında taşınması gerekiyor. Bu yüzden Dark Web’de satılan aşının gerçek olma ihtimalinin mümkün olmadığı belirtiliyor.

Uzmanlar Dark Web’e Karşı Uyarıyor

Uzmanlar Dark Web'e Karşı Uyarıyor

Güvenlik araştırmacısı Chad Anderson ellerindeki bilgilerle ilgili açıklamasında, “Dark web pazarından satın aldığınız şeyin alacağınız şey olduğuna dair kesinlikle hiçbir garanti yoktur ve bu aşılar meşru olursa bu durumda dürüstçe şaşırırım. Eğer öyleyse, Pfizer aşıları İngiltere’de piyasaya sürüldüğünde tedarik zincirinde kritik bir sızıntı olduğunu gösterir.” ifadelerini kullandı.

Böyle bir ihtimalin söz konusu olmadığını belirten Anderson, “Her zaman olduğu gibi, kullanıcıları karanlık web pazarlarından ürün satın almamaları ve bu suç ekonomisini finanse etmemeleri için teşvik ediyoruz.” uyarısında bulundu. Tespit edilen dolandırıcılıkla alakalı Pfizer’dan resmi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde IBM, siber korsanların COVID-19 aşılarının dağıtım sürecine saldırdığını açıklamıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum