Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Darbe Sonrası Yurt İçi Piyasalar Haftayı Nasıl Sonlandırıyor?

Yurt içi piyasaları derinden etkileyen hain darbe girişimi üzerinden geçen bir haftada yaşanan hareketliliğe dair detaylar haberimizde;
Darbe Sonrası Yurt İçi Piyasalar Haftayı Nasıl Sonlandırıyor?
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere bu işlem haftasında yurt içi piyasalarda oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Cuma günü yaşanan darbe kalkışmasının ardından, piyasalar oldukça sert dalgalanmalar yaşamıştı. İlerleyen günlerde ise devlet kurumlarında yuvalanan FETÖ mensuplarına yönelik başlatılan operasyonlar, piyasaların tansiyonunun artmasına neden olmuştu. Darbe kalkışmasının yaşandığı gün, Dolar/TL 3,06 seviyelerine kadar tırmanmıştı.

Hafta içerisinde yurt içi piyasaları derinden etkileyen diğer bir gelişme ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TMCB) Temmuz toplantısıydı. Yatırımcıların dikkatle takip ettiği toplantıda, üst bantta 25 baz puan indirim kararı açıklandı. Bu açıklamanın ardından ise Borsa İstanbul ve Türk lirasında görülen erime hız kazandı. Darbe ve TCMB süreçlerinin TL’ye olan yansımalarına buradan ulaşabilirsiniz. Geçen gün ise S&P’den gelen açıklama yurt içi piyasalarda deprem etkisi yaratmıştı. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye indirdiğini kamuoyuna açıkladı.

Kredi notunun düşürülmesinin yanı sıra Bakanlar Kurulu toplantısının ardından OHAL kararının açıklanmasıyla Dolar/TL tüm zamanların rekoru olarak kabul edilen 3,09 seviyesine tırmandı. OHAL sürecinin ekonomiye yansımalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Ancak günün ilerleyen saatlerinde Dolar/TL kademeli olarak düşüşler yaşadı. Haftanın son işlem gününe ise Dolar/TL 3,06 seviyesinden başlangıç gerçekleştirdi. Öğleden sonradaki işlemlerde Dolar/TL 3,04 seviyesine kadar geriledi. Dolar/TL şu saatlerde 3,05 seviyelerinde dalgalanıyor.

Borsa İstanbul ise haftanın son işlem gününde kayıplarını giderek derinleştirdi. Hatırlanacağı üzere geçen gün banka pay piyasalarında yoğunlaşan satışların ardından BIST 100 Endeksi günü yüzde 4,42 oranında kayıpla sonlandırmıştı. Haftanın son işlem gününe yüzde 1,58 oranında tırmanışla başlangıç gerçekleştiren BIST 100 Endeksi, öğleden sonraki işlemlerde yönünü aşağıya doğru çevirerek düşüşe geçti. BIST 100 Endeksi şu saatlerde 71,500 puan seviyelerinde dalgalanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu