Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Darbe Girişimi Borsaya Ne Kadar Kaybettirdi?

Darbe Girişimi Borsaya Ne Kadar Kaybettirdi?
Son Güncelleme: 
Yorum

15 Temmuz gecesi kuşkusuz Türkiye tarihinin en önemli olaylarından birine sahne oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) içerisine sızmış olan FETÖ mensupları, organize bir şekilde tank ve F-16 tipi uçaklarla darbe girişiminde bulundular. Türkiye’nin en önemli noktalarını hedefleyen girişimde, birçok polis ve sivil şehit düştü. Sokaklara dökülen halkın büyük bir direniş sergilediği gecede, darbe girişimi 4,5 saat içerisinde bastırıldı. Ancak girişimin borsaya etkileri bir hayli sert oldu.

Darbe girişiminin ardından hatırlanacağı üzere Borsa İstanbul 100 Endeksi ise 76,000 seviyelerine gerilerken Türk lirası, dolar başına 3,06 seviyelerine gerilemişti. İlerleyen günlerde ise TCMB toplantısının sonuçlanmasıyla bu kayıplar giderek derinleşmişti. Darbe ve TCMB toplantısının Türk lirasına olan etkisini detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz. Yaşanan gelişmeler sonrası geçen hafta FETÖ mensuplarına yönelik gözaltı operasyonları büyük bir hız kazanmıştı. Borsa İstanbul 100 Endeksi 22 Temmuz haftasını yüzde 13,4’lük kayıpla 71,738 puan seviyesinden tamamlamıştı.

Darbe girişimi sonrası şirketlerin piyasa değeri 78 milyar lira eridi!

Yeni işlem haftasının başlamasıyla birlikte borsada yaşanan kayıplarda gün yüzüne çıkmaya başladı. Darbe girişimi sonrası borsada işlem gören şirketlerin piyasa değeri bir haftalık süreç içerisinde tam 78 milyar lira eridi. En büyük 20 şirkette görülen kayıp ise 50 milyar lira seviyesinde.

Borsada en çok değer kaybeden üç şirketin verileri ise şöyle;

Koç Holding’in 15 Temmuz tarihindeki piyasa değeri 35,908 Milyon TL seviyesinde bulunuyordu. Darbe girişimin ardından ise şirketin haftalık kaybı 5,909 Milyon TL oldu. Böylelikle şirketin piyasa değeri 29,999 Milyon TL seviyesine geriledi. Akbank’ın ise piyasa değeri 15 Temmuz tarihinde 35,680 Milyon TL düzeyindeydi. Darbe girişimi sonrası haftalık kaybı 5,920 Milyon TL olurken, piyasa değeri 29,760 Milyon TL seviyesine geriledi. Garanti Bankası’nın 15 Temmuz tarihinde piyasa değeri 35,364 Milyon TL seviyesindeydi. Darbe girişimi sonrası bankanın haftalık kaybı 5,670 Milyon TL olurken, piyasa değeri 29,694 Milyon TL seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu