Yatırım yapmaya başla!

Danimarka’da YouTube Videolarını Müzik Dosyasına Çeviren Site ‘Yasa Dışı’ İlan Edildi

Danimarka mahkemesi YouTube’da yer alan içerikleri müzik dosyasına çeviren bir internet sitesini yasa dışı olarak tanımladı ve erişim engelleme kararı verdi.
Danimarka’da YouTube Videolarını Müzik Dosyasına Çeviren Site ‘Yasa Dışı’ İlan Edildi

Yaşadığımız dönem itibari ile internet dünyanın hemen her yerine hızlı bir şekilde yaygınlaşmış ve bu durum insanların tüketim alışkanlıklarında da bir takım değişikliklere sebep olmuştur. Geçmişte müzik dinlemek isteyenler ücret ödeyerek sevdikleri esere sahip olurken, artık internet sayesinde bu müzikleri ücretsiz olarak dinleme imkanı buluyorlar.

MP3 dosyası olarak indirilen bu ürünlere çeşitli web siteleri aracılığı ile sahip olmak mümkün. Son yıllarda müzik dendiğinde akla ilk gelen platform hiç kuşkusuz YouTube olmakta. Platformda yer alan kullanıcıların büyük bölümünün ise müzik dinlemek maksadıyla geldiği biliniyor. Hatta YouTube geçtiğimiz aylarda müzik dinleyenlere reklam gösterimi artıracağını açıklamıştı.

MP3 indirmek isteyen kişiler ise YouTube’da yer alan içerikleri çeşitli web sitelerinde müzik dosyasına çevirerek bilgisayarlarına indiriyorlar. Danimarka’da bir mahkeme bu işlevi yerine getiren bir web sitesini yasa dışı olarak tanımladı.

Convert2MP3 Danimarka’da Yasaklandı

Convert2MP3 Danimarka’da Yasaklandı

YouTube’da yer alan videoları çevrimiçi olarak MP3’e çevirme maksatlı kullanılacak pek çok web sitesi mevcut. Bu alanda başlıca sitelerden birisi ise Covert2MP3 olmakta. Danimarka’da görülen bir dava sonucunda söz konusu web sitesi yasa dışı ilan edildi. Verilen kararla birlikte mahkeme, servis sağlayıcılara siteye erişimlerin yasaklanması talimatını iletti.

Danimarka mahkemesinin almış olduğu karar, bu alanda dünyada bir ilk olma özelliğiyle tarihe geçti. Geçmişte buna benzer bir dava ABD’de görülmüştü. 2016 yılında görülen davada taraflar anlaşmış ve sorun kısa süre içerisinde çözülmüştü.

Karar Emsal Teşkil Eder mi?

Karar Emsal Teşkil Eder mi?

Danimarka mahkemesinden çıkan bu karar sonrası akıllarda yeni bir soru belirdi. Bilindiği üzere Danimarka Avrupa Birliği üyesi ülkelerden. Mahkemenin almış olduğu bu karar emsal niteliğinde değerlendirilip tüm Avrupa ülkeleri tarafından uygulanır mı bilinmiyor.

Her ne kadar Spotify, Apple Music gibi çevrimiçi müzik dinleme platformları son yıllarda hızlı bir şekilde yayılmış olsa da, pek çok kişi eski alışkanlıklarından vazgeçmiyor. Halen MP3 indirerek müzik dinleyen kişiler için Convert2MP3 benzeri pek çok web sitesi mevcut. Ancak önümüzdeki dönemde bu sitelere de herhangi bir yaptırım uygulanabilir mi soru işareti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum