Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Danimarka, 10 AB Ülkesine Fosil Yakıtlı Araçlar Adına “Nötr İklim” Planını Sundu!

Danimarka, ülkece üzerine düştüğü Fosil Yakıtlı Araç Yasakları için farklı strateji ve teklifler hazırlıyor.
Danimarka, 10 AB Ülkesine Fosil Yakıtlı Araçlar Adına “Nötr İklim” Planını Sundu!

Fosil yakıtlı araçlar üzerine Avrupa ülkeleri yeni planlarını açıklıyor. Çin ve Amerika hassasiyetinde hava kirliliğine yaklaşımlarda bulunan Avrupa Birliği ülkeleri, dizel yakıtla başladığı yasaklara, benzinli araçlarla devam etmişti. Danimarka, yeni temiz hava sahası için kolları bir kez daha sıvayarak, kıtayı en temiz gökyüzüne kavuşturmak istiyor.

AB Çevre Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir toplantıda dile getirilen teklifte, bir kez daha 2030 yılı hedef gösterildi. Danimarka, istediklerinin tek başına olmayacağını ve AB ülkelerinin hep birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. İşte detaylar;

10 AB ülkesini ilgilendiren öneride, dizel ve benzinli araçlar için aşamalı bir plandan söz edildi.

Birkaç senedir dizel motorlu araçlar başta olmak üzere benzinli fosil yakıtlı otomobillerin şehir içlerine alınmaması gündemdeydi. Hatta Almanya ve bazı Avrupa ülkelerinin belirlenen büyük caddelerine emisyon kuralı koyulmuştu. Elektrikli araçlara yönelik yapılan en büyük teşvik olarak görebileceğimiz bu yasaklara Danimarka, daha katı kurallar getirilmesini istiyor.

Danimarka, 2030 yılına kadar 10 AB ülkesinden fosil yakıtlı araçları topraklarına sokmamaya dair bir kanun çıkarmalarını istiyor. Bu şekilde hedef olarak verilen karbon azaltma oranı %40 civarlarında olacak. Ancak Danimarka, bunun başarılabilmesi için ulaştırma sektörü emisyonlarının azaltılması gerektiğini savunuyor.

Bu gelişmelerle alakalı olarak ABD/Kaliforniya, bazı markaların ülke içerisinde maruz kaldığı çeşitli emsiyon standartlarına karşı Toyota, Honda, BMW ve VW ile anlaşma yaparak, işlerini kolaylaştırmak istemişti. Uygulama kısa sürmüştü ve Başkan Trump buna karşı çıkarak, farklı yasalarla Kaliforniya’nın bu kararını bozmuştu.

Konumuza devam edersek; Avrupa Komisyonu 2050 yılında AB’yi “Nötr İlkim Kıtası” yapmak istiyor. Danimarka İklim ve Enerji Bakanı Dan Jorgensen toplantıdan sonra, “Biraz acelemiz olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.” dedi. Öyle ki bu aceleciliğin nedenlerinden birisi bilim insanlarının 2030 yılında dünyamızda geri dönülemez 1 derecelik sıcaklık artışı olacağının söylemesi olabilir.

Danimarka gerçekten resmi olarak bu işi üstleniyor. 2018’in Ekim ayında 2030 yılına kadar fosil yakıtı yasakladığını söylemişti. Sonrasında kural ihlali olduğu gerekçesiyle sanırız geri adım atılmıştı.

Danimarka bakanı, “A planı bunu Avrupa yasağı haline getirmek olacaktır. Ancak, Litvanya, Letonya, Slovenya, Bulgaristan ve diğerleri gibi ülkeler, kullanılmış araçların batı Avrupa’dan doğu ülkelere satılması sözde “karbon kaçağını” durdurmak için daha yapılması gerektiğini önerdi.” şeklinde açıkladı.

Bu sefer Danimarka çözümü, araba dağıtımında rol alan 10 AB ülkesiyle stratejik ortaklık kuracağını bildirdi. Böylelikle isteğin temel nedeni olan arabalar ve çıkardıkları egzoz gazlarıyla, Danimarka kendisini daha yakın temasta, önerilerini kabul ettirebilir bir pozisyona getirmiş olacak. Peki siz fosil yakıt araçların ülkelerde yasaklanmasını destekliyor musunuz?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum