Yatırım yapmaya başla!

Enerji Uzmanı Daniel Yergin’den Suudi Arabistan ile Rusya İlişkileri Yorumu!

Dünyaca ünlü enerji uzmanı Daniel Yergin, Rusya ile Suudi Arabistan'ın uzun vadeli
Enerji Uzmanı Daniel Yergin’den Suudi Arabistan ile Rusya İlişkileri Yorumu!

Uluslararası politika ve ekonomi konularında da çok önemli bir isim olan enerji uzmanı Daniel Yergin; Rusya ile Suudi Arabistan ilişkileri konusunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan ile Rusya, ABD ile birlikte şu an dünyanın en etkili petrol üreticisi konumunda iken Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid A. Al-Falih’in Aralık ayında dünya piyasalarına verdikleri ham petrol miktarını günlük 0.5 milyon varil azaltacaklarını duyurmasıyla krallığın kendi yolundan gitmeyi tercih ettiği söylenmişti.

Bu noktada enerji uzmanı Daniel Yergin, petrol üreticileri için söylenecek çok şey olsa da ilişkinin yakın kalması gerektiğini dile getirdi. Ve “Bence bu uzun vadeli bir ilişki olmaya planlanmış ve petrol fiyatları hakkında başlamış ancak başka boyutlara geçmiş, tıpkı Rus LNG’sinde Suudi Yatırımı ve Rusya’nın Suudi Arabistan yatırımı gibi, bana göre bu stratejik bir ilişki çünkü her iki taraf için de faydalı.” sözleriyle görüş bildirdi.

IHS Markit Başkan Yardımcısı Daniel Yergin, Suudi Arabistan ile Rusya ilişkilerinin uzun vadeli olacağı yönündeki yorumuyla dikkat çekti.

Daniel Yergin Suudi Arabistan Rusya İlişkileri Uzun Vadeli Olmak için tasarlanmış Gerçi Suudi Arabistan ile Rusya’nın, özellikle de diğer OPEC ve OPEC dışı ülkelerle birlikte fiyatları artırmak için günlük 1.8 milyon varil kesintisi gerektiren 2016’nin sonlarındaki anlaşmanın ardından yakın ilişkiler kurdukları biliniyordu. Kaldı ki anlaşmadan bu yana petrol piyasalarında büyük değişiklikler gözlemlenmişti. Petrol fiyatları ABD’nin OPEC’i yüksek fiyatlar için suçlamasıyla birlikte toparlanmışken piyasalar mevcut endişeler nedeniyle dalgalanmıştı.

Dalgalanmanın ardındaysa İran yaptırımlarından kaynaklanabilecek bir tedarik düşüşü veya Suudi Arabistan, Rusya, ABD’den gelen üretim artışı nedeniyle potansiyel bir fazlalık endişeleri vardı.

Daniel Yergin Petrol Fiyatlarında Dalgalanma Yorumu  Zaten söz konusu endişeler Ekim ayının başından bu yana petrol fiyatlarında yüzde 20 civarında düşüşe neden olmuştu. Bu bağlamda Suudi Arabistan Ekim ayında günde 10.7 milyon varil pompalamışken, Rusya 11.4 milyon varil, ABD 11.4 milyon varil pompalamıştı. Enerji uzmanı Yergin de bu durumun üzerinde durarak 3 büyük üreticinin küresel petrol piyasasının yüzünü değiştirdiğini söyledi.

Canlı Petrol Fiyatları için Tıklayın!

Ve görüşünü; “Bu büyük üçlü, Suudi Arabistan, Rusya ve ABD, petrol piyasasında geleneksel OPEC ve OPEC dışı ülkelere göre farklı bir gruplaşmayı ifade ediyor, yani düşünce bu yeni ilişkiye ayak uydurulması ve dünyanın da düzene ayak uydurması.” ifadeleriyle anlattı.

Tüm bunların yanında; Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın Aralık ayında günlük petrol ihracatını 500 bin varil kısacağını açıklamasıyla fiyatların yükseldiği vurgulandı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Aralık Ayında Üretimi Yarım Milyon Varile DüşürecekAbu Dhabi’de konuşan Suudi Arabistan Enerji Bakanı; “Stokları ve arz talep temellerini dengeye yakın makul ölçüde dar bir bantta tutmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve piyasaların sakinleşeceğini düşünüyoruz.” dedi. Kendisi Pazar günü de Suudi Arabistan’ın piyasanın iyi tedarik edildiğine inandığını yinelemişti.

Son fiyatların İran’ın yaptırımları arasında daha yüksek seviyelerde ilerlediğini ve bunun aşırı tepki olduğunu söyleyen Suudi Bakanı, şu anda fiyatlarda dengesizlik yaşansa da bunun makul bir ortalamayla sonuçlanacağını aktarmıştı.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak da Pazar günü Suudi Arabistan’la aynı tarafta yer almayacağına dair bir işarette, İran tedarikinin fazlalığı hakkındaki endişelere katıldığını söylemiş ama piyasada volatiliteye dikkat çekerek bunun için erken olduğunu bildirmişti. Ancak piyasa ve anlaşmadaki ülkeler için böyle bir kararın verilmesi gerekiyorsa, Rusya’nın da bu konuda rol alacağını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum