Yatırım yapmaya başla!

Aktivist Milyarder 3 Milyar Dolar Yatırdığı Nestle’ye “Bölün” Çağrısı” Yaptı!

Nestle’nin en büyük ABD’li yatırımcılarından olan hedge fonu yöneticisi Daniel Loeb, İsviçreli gıda devini eleştirdi. İşte bunun nedeni ve haberin detayları;
Aktivist Milyarder 3 Milyar Dolar Yatırdığı Nestle’ye “Bölün” Çağrısı” Yaptı!

Geçen yıl Third Point aracılığıyla Nestle’den 3 milyar dolarlık hisse satın alan hedge fonu yöneticisi Daniel Loeb, İsviçreli gıda devine değişmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Açtığı siteden Nestle ile ilgili eleştirilerini özetleyen ve şirkete değişim çağrısında bulunan 34 sayfalık bir sunum yayınlayan milyarder yatırımcı, hamlesiyle sektörde büyük yankı uyandırdı.

Buna göre Daniel Loeb, Nestle’nin üç birime bölünmesi ve yönetim kuruluna yiyecek – içecek uzmanlığı olan üçüncü bir şahıs ataması yapılması gerektiğini savundu. Gıda devi üzerindeki baskıyı artıran Loeb; Nestle’nin karmaşık yönetim yapısını çözüme kavuşturması gerektiğini söyledi.

Bunun bir aciliyet çağrısı olduğunu vurgulayan aktivist yatırımcı, davasını daha etkili hale getirmek için bir internet sitesi dahi açtı.

Daniel Loeb Nestle'ye Çağrı YaptıLoeb mektubunda; Nestle’nin içecek, gıda, bakkaliye olmak üzere kendi içinde üç ayrı birime ayrılması ve yönetim kuruluna yiyecek – içecek konusunda uzmanlaşmış bir yabancının alınması gerektiğini iddia etti. Ayrıca “her birim kendi CEO’suna, bölgesel yapısına ve pazarlama başkanlarına sahip olmalı” diyerek Nestle’nin aşırı karmaşık organizasyon yapısının ancak bu şekilde basitleştirebileceğini kaydetti.

Nestle Loeb’in çağrısıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken ünlü milyarderin bu girişiminin Nestle’ye yatırımından bir sene sonra gelmesi dikkat çekti.

Daniel Loeb'e Göre Nestle Kendi İçinde Üçe Bölünmeli Keza Loeb Nestle’ye geçen yıl Haziran ayında yatırım yapmış ve küçük bir paya sahip olsa da Nestle’nin hissedarlarından biri haline gelmişti. Loeb o zamanlarda Nestle’den kar marjlarını artırması ve asli işi olmayan bölümleri kapatmasını beklediğini söylemiş, önceki yönetimin aksine Mark Schneider’ın işe yarayacak bir plan sunması gerektiğini iletmişti.

Bu noktada daha önce sağlık şirketi Fresenius’ta yöneticilik yapan Ulf Mark Schneider’ın Nestle’nin dışarıdan atadığı ilk CEO’su olduğunu da belirtelim.

Daniel Loeb'e Göre Nestle Karmaşık Yapısından KurtulmalıKaldı ki milyarder yatırımcı Daniel Loeb de Nestle’nin yeni CEO’su Mark Schneider’ın sıkı bir destekçisi olarak tanınıyor. Çünkü şimdiye dek Mark Schneider’ın yorumlarına arka çıktığı pek çok olayla karşılaşıldı.

Sonuçta; Nestle eleştirisini kapalı kapılar arkasında daha fazla saklamak istemeyen Loeb, şirketin yavaş büyümesine, hisse senedi fiyatını düşürmesine ve sağlıklı beslenme – sıhhat stratejisine uymayan daha fazla parçayı satmama politikasına tepki gösterdi.

Ancak hedge fon yöneticisinin en büyük endişesinin Nestle yönetim kurulunun kurumsal yapısı olması gözlerden kaçmadı. Nitekim Loeb, şekerlemelerden evcil hayvan mamasına kadar uzanan ürün çeşitliliğinde Nestle’nin yeniden organize edilmesinin kaçınılmaz olduğunu tekrar tekrar dile getirdi. Kendisi daha önce de Nestle’nin L’Oreal hisselerini satması gerektiğini açıklamıştı. Bakalım Nestle, Daniel Loeb’in çağrısına nasıl yanıt verecek?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum