Yatırım yapmaya başla!

Harvard Profesörü Dani Rodrik: “Ticaret Savaşında Trump’ı Fazla Abartmamalıyız”

Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’da uluslararası siyasal ekonomi dalında eğitim veren Prof. Dr. Dani Rodrik, Trump ve ticaret savaşı hakkında konuştu. Detaylar haberimizde;
Harvard Profesörü Dani Rodrik: “Ticaret Savaşında Trump’ı Fazla Abartmamalıyız”

Harvard Üniversitesi’nde profesörlük yapan İstanbul doğumlu Dani Rodrik, ticaret savaşı ve mevcut ekonomik sorunlar ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buna göre Rodrik dünya ekonomisindeki yapısal problemlere işaret ederek; “bence Trump’ın önemini abartmamalıyız” dedi.

Singapur Zirvesi’nde konuşan uzmanlar, ABD ile Çin arasındaki yükselen ticaret gerilimlerinin Trump olsun ya da olmasın ortaya çıkacağını öne sürdü. Bu görüşü destekleyenler arasındaki Dani Radrik de ABD Başkanı’nın çılgın yöntemlerinin gerilimi kötüleştirmesine rağmen onun bir neden değil gerilimleri hızlandıran bir belirti olduğunu söyledi.

“Bence Trump’ın önemini abartmamalıyız” ifadesiyle dikkat çeken Dani Rodrik, Trump’ın Başkan olsa da olmasa da ABD’nin her halükarda benzer gerilimlerle karşılaşacağını kaydetti.

Harvard Profesörü Türk Ekonomist: Trump Çin Ticaret Savaşının Bir Belirtisi Nedeni Değil! Çünkü Rodrik dünya ekonomisinde yapısal sorunlara ve ekonomik ile politik güçler arasındaki rekabete işaret ederek; ticaret gerilimlerinin önünde sonunda patlak vereceğini dile getirdi. Ve “bunlar, son çeyrek yüzyılda izlediğimiz ekonomik politikaların geniş tabanlı tepkileri” şeklinde görüş bildirdi. Ayrıca konuşmasında; “ne yazık ki Trump, çılgın yönetim şekliyle bizim için işleri kolaylaştırmıyor” ifadesini kullandı.

Trump’ın sezgilerinin olduğunu fakat uzun vadeli stratejisi olmadığını belirten Rodrik, temel içgüdülerinden birinin “ihracat iyi, ithalat kötü” yaklaşımı olduğunu söyledi.

Dani Rodrik Trump'ın Ticaret Savaşındaki Etkisi Büyük DeğilDiğer taraftan, Trump’ın bir işin sonunu getirecek türden biri olmadığını ve kolayca yönlendirilebileceği yorumuyla da ilgi çekti. Sonuçta iki ülke arasındaki tarife savaşı tüm hızıyla devam ediyordu ve ABD’nin 200 milyar dolarlık vergiyi onaylayacağı yönündeki haberler en son gelişmelerdi. Bu noktada Kerry Logistics Network’un başkanı George Yeo da Singapur Zirvesi’nde verdiği demeçte, ABD’de Çin’in yükselişiyle ilgili ciddi endişelerin olduğunu söyledi.

Bunun yanında, ticaret savaşının gerilimin bir göstergesi olduğunu ve yıllarca devam edebileceğini dile getirdi.

Dani Rodrik'e Göre Trump Geçici Bir Olgu, Daha Derin Meseleler Var Steve Bannon’un bunu ticaret savaşı olarak değil ekonomik savaş olarak nitelendirdiği vurgulayan Yeo, ekonomist Peter Navarro’nun da; “bir ekonomi savaşının politik bir savaşa ve gerçek bir savaşa dönüşmesi zor değil” dediğini iletti.

Söz konusu haberde ayrıca Rodrik’in süper güçlerin bu çok kutuplu dünyada bir çeşit uzlaşmaya varması gerektiğini vurguladığı belirtildi. Çin’in ekonomisini nasıl yöneteceğini bildiğini söyleyebileceğini ve Batı’nın da Asya’nın en büyük ekonomisinin kendi modeline sahip olduğunu anlaması gerektiğini aktardı.

Ünlü profesör bunların yanında; “Bence Çin ABD tarafından yaratılan sistemde hazıra konucu olduğunu anlamalı ve Avrupalılar ile Amerikalılar için belirli miktarda politik alan sağlamalı” sözlerini kullanarak bunun barış içinde bir arada yaşamanın örneği olacağını aktardı. Ve konuşmasını; “Trump’ı gerçekten geçici bir fenomen olarak görüyorum, daha derin meseleler var” sözleriyle bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum