Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dallas FED/Kaplan Getiri Eğrisinin Mevcut Durumundan Dolayı Bankanın Duruşunu Onaylıyor

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, getiri eğrisinin mevcut durumundan dolayı bankanın doğru bir adım attığını düşündüğünü söyledi.
Dallas FED/Kaplan Getiri Eğrisinin Mevcut Durumundan Dolayı Bankanın Duruşunu Onaylıyor
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) son politika toplantısında aldığı faiz kararı, bankanın bölgesel yetkilileri tarafından değerlendirilmeye devam ediyor. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, Salı günü Dallas’ta katıldığı bir etkinlikte açıklama yaptı.

Son zamanlarda getiri eğrisinde dikleşme meydana geldiğini söyleyen Kaplan, bu durumdan dolayı rahat hissettiğini söyledi. Görülen bu durumun FED’in şimdilik doğru bir yerde durduğunun ve doğru bir politika izlediğinin bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) bu yılki toplantılarında oy kullanma hakkına sahip olmayan Kaplan, daha normal biçimde şekillenen bir getiri eğrisi ile “daha rahat hissettiğini” belirtti.

Dallas FED/Kaplan Daha Rahat HissediyorÖnceki açıklamalarında FED’in gösterge faiz oranının Hazine tahvil getiri eğrisinin tamamından daha yüksek bir seviyede olduğunu belirtmiş ve bu durumun da faiz oranlarının oldukça yüksek olduğunun bir sinyali olduğunu endişeli bir dille ifade etmişti.

ABD’de 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisinin 180’lerde, bunun yanında 2 yıllıklarının ise 160’larda olduğunu anımsatan Kaplan; bu şekilde bir getiri eğrisinin bankanın gösterge faizi ile oldukça uyumlu olduğunu aktardı. Bu kapsamda FED’in son attığı adımın oldukça doğru bir hamle olduğunu savundu ve faizinin uygun bir noktada durduğu düşüncesini güçlendirdiğini açıkladı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirisi şimdilerle 1.86 seviyelerinde bulunuyor. Durum böyle olunca 2 yıllıkların getirisi ile arasındaki fark 23 baz puana işaret etti.

Aradaki FARK 23 Puana İşaret EttiSöz konusu bu fark Kasım ayı başlangıcında 10 puan seviyelerindeydi. Bir haftadan kısa bir sürede kaydedilen bu fark, önemli bir yükselişe işaret etti.

Öte yandan kısa vadeli tahvillerin getirisi uzun vadeli tahvillerin getirisini aştığında ortaya çıkan durum “ters getiri eğrisi” olarak değerlendiriliyor. Ters getiri eğrisi bir süredir resesyon söylentileriyle çalkalanan ABD ekonomisi için, uzun yıllardan beri “resesyonun erken habercisi” olarak biliniyor.

Kaplan’ın açıklamaları bu kapsamda değerlendirildiğinde getiri eğrisinin şu an normal seviyelerde olduğu, ters getiri eğrisinin kendini göstermedikçe ABD ekonomisi için resesyon ışıklarının yanmadığı gözleniyor. Ayrıca Kaplan, getiri eğrisinin gösterge faiz oranlarıyla uyumlu olduğu sürece bankanın izlediği tutumu destekleyeceği düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu