Paylaşım

Kriptografi Profesörü Daktilo Görünümündeki Şifre Makinesiyle Servet Kazandı!


 

İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan Enigma isimli şifre makineleri hakkında bilginiz var mı? Yoksa bu habere kulak verin çünkü karşılaşacağınız bir Enigma sizi zengin edebilir.

Enigma; Adolf Hitler döneminde Alman ordusunun cihazın üretim haklarını almasıyla birlikte, Naziler tarafından kullanılmaya başlanan şifre makinesidir. Yazışmaları kripto halinde güvenli bir şekilde kodlayan cihazdan belirli sayıda üretilmiş ve müttefikler sonunda Enigma kodunu kırmayı başarmıştır. Hatta pek çok tarihçiye göre savaşı sona erdiren şey, şifrenin kırılması olmuştur. Anlayacağınız; makine, dünya savaş tarihindeki en önemli cihazlardan bir tanesidir. Gelelim, haberimize!

Cihazın önemini bilen ve Enigma’yı gayet iyi tanıyan bir kriptografi profesörü, bu şifre makinesiyle bir bit pazarında karşılaşır.

 şifre makinesiyle bir bit pazarında karşılaşır.

Ne aldığının gayet farkında olan akıllı yatırımcı, satıcının antika bir daktilo zannettiği cihaza 100 euro ödeyerek sahip oluyor.

 satıcının antika bir daktilo zannettiği cihaza 100 euro öder

Şifre makinesini Bükreş’teki Artmark isimli müzayede evine götüren koleksiyoncu, 100 euroluk yatırımında ne kadar haklı olduğunu bir kez daha anlar.

Bükreş’teki Artmark isimli müzayede evine götürür

Zira II. Dünya Savaşı dönemine ait olduğu kesinleşen cihaz, 9.000 eurodan açık arttırmaya sunuldu ve 45.000 euroya yeni sahibinin oldu.

45.000 euroya yeni sahibinin oldu

Kısacası; bundan sonra bit pazarlarında ya da benzeri yerlerde dolaşırken etrafımıza daha dikkatli bakmalıyız diye düşünüyorum. Kim bilir, belki biz de işimize yarayacak bir şeyler buluruz da ihya oluruz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın