Yatırım yapmaya başla!

Daimler CEO’su: “Tesla ile Yeniden Çalışabiliriz”

Daimler ve Tesla farklı bir araç konseptinde çalışabileceklerini söylediler...
Daimler CEO’su: “Tesla ile Yeniden Çalışabiliriz”

Dünya otomotiv platformunda, sözü geçen iki şirket ortak bir noktada yeniden buluşma planları yapıyor. Bizler bazı olayları ve gidişatları takip edemeyiz. Yani sonradan duyarız. Örnek verecek olursak; Tesla, araçlarını ilk geliştirme zamanlarında Toyota’dan yardım alarak, hibrit sistem ve bataryalarından yola çıkarak ilk Model S’in üretildiği pek bilinmez.

En iyi olmak isteniyorsa en iyinin örnek alınması prensibinde hareket eden Tesla’nın durumu şu an net bir şekilde gözüküyor. Peki Daimler CEO‘su neden Tesla ile yeniden çalışabilir dedi? İşte haberin detayları…

Tesla’nın üzerinde Daimler’in büyük yatırımı var!!!

Tesla’nın ilk prototip gösterimleri ardından, kişilerden belirli ücretler talep ederek tamamı elektrikli araçların üretimlerine başlandı. ABD’li markanın üretim süreçleri uzundu ve tabiri caizse “para oldukça araba üretimi” şeklinde ilerleniyordu.

Durumun toparlanması sonucunda Tesla, tesis açılışı ile birlikte seri üretime başladı. Ancak Model S’lerin üretim ve satış süreçleri istenildiği gibi gitmediği için şirket iflasın eşiğine gelmişti.

2009 yılında gerçekleşen bu durum karşında Daimler Tesla’ya 50 milyon dolar yatırım yaparak, firmanın resmen hayatını kurtarmıştı.

Elon Musk aldığı yüksek yatırım sonrasında toparlanırken, 2014 yılında ışığı gören Alman Daimler, 780 milyon dolarlık bir yatırımla yeniden gündeme gelmişti. Kısaca Tesla iflastan kurtarıldı.

Diğer yatırımcılar Daimler’in yatırımlarından sonra aynı izi takip ettiler.

Konu hakkında Musk, “Daimler olmasaydı Tesla olmazdı. Daimler Tesla’yı kurtardı.” şeklinde konuşmuştu. Bunun üzerine konu hakkında konuşan Daimler CEO’su Dieter Zetsche, “O zamanlar Tesla için yatırım nispeten önemliydi, çünkü bir sonraki finans turuna gitmek için bazı zorluklar yaşadılar. Yatırım yaptığımız para ve takip eden diğer yatırımcıların Tesla’ya yardım ettiğine inanıyorum.” dedi.

Şirketlerin o zamandan itibaren yeni oluşuma dair nasıl şekillendiklerine baktığımızda Alman şirketin, Smart Fortwo ED, Mercedes-Benz A Serisi E-Cell ve B Serisi EV gibi modelleri çıkardığını görebiliriz.

Zetsche’ye göre yatırım kısımlarının devam edeceği, ileride ortak model yapımı veya teknolojik yararlanmaların devamının söz konusu olduğunu aktardılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum