Yatırım yapmaya başla!

Daimler CEO’su Renault-Nissan İttifakını Sonlandırabilir!

Daimler, X-Class ve Smart For Four modellerini beraber ürettiği Renault-Nissan ittifakını bozabileceği söyleniyor. Detaylar haberde...
Daimler CEO’su Renault-Nissan İttifakını Sonlandırabilir!

Özellikle son üç aydır Renault cephesinden gelen haberler biraz çoğaldı. 1999’da şirketin başına getirilen ve deha olarak görülen Carlos Ghosn’un zimmetine para geçirmesi, sonrasında tutuklanarak göz altında tutulma olayları yaşanmıştı. Geçtiğimiz hafta eski Fransız marka CEO’su sırtından bıçaklandığını ve komplaya kurban gittiğini söylemişti.

Almanya cephesine kafamızı çevirdiğimizde ise Daimler CEO’su Ola Kallenius‘un planları gözümüze çarpıyor. Carscoops‘un yer verdiği haberde, şirket yöneticisinin ciddi bir tasarruf politikası izleyeceği yazılmış. Daimler-Renault-Nissan stratejik ortaklığının bitmesi bir yana planın diğer yüzünde binlerce işçi çıkarılması söz konusu. İşte haberin detayları;

İsveçli yönetici, şirketin dengeleri adına tasarruf planı hazırladı.

Son 1 yıldır dünya otomotiv devlerinin acele adımlarla daha fazla kar etme çabasına girdiklerine şahit oluyoruz. En çok yapanlar arasında Ford’u söylemek mümkün. Zira global çapta Meksika, Brezilya, Almanya gibi yerlerde tesislerini kapatarak, binlerce kişinin işsiz kalmasına neden olmuştu. Ufukta Daimler’in de böyle bir şey yapması söz konusu.

Ola Kallenius, muhtemelen kendilerine maliyet olarak gördüğü Renault-Nissan ittifakını sonlandırılabileceğini söyledi. Aklımızın karıştığı nokta ise bu tip ortak süreçler kar amacıyla yapılırdı. Mesela Nissan Navara platformunu Renault, Alaskan pick-up modeline kullanırken, bundan Mercedes’te X-Class’ın yapısı için de yararlanıyordu.

AB birliğinin başındaki ülkenin en köklü otomobil firması, 2021 yılına kadar 6.75 milyar dolar kar etmenin peşinde. Verimlilikte artış beklenirken, maliyetler olabildiği kadar aşağıya çekilecek! Biz bunun araçların fosil yakıttan elektrik yakıtına geçmesine neden olarak gösteriyoruz.

Daimler Truck bölümünün mali planları baştan tekrar yapılıyor.

2 yıl içerisinde elde etmek istedikleri 6.75 milyar doların 2 milyar dolarlık kısmının kamyon biriminden gelmesi için çalışılacak. Haberin geldiğimiz noktasına kadar olan kısımda Mercedes’in avantajına olacak ve çok para kazanacağından bahsettik. Madalyonu ters çevirdiğimizde bunlar yapılırken 10.000 kişinin işine son verilebilir.

Daimler’in bu kararları, geçmiş senenin dördüncü çeyreğinde %22‘lik bir düşüşten dolayı. Artan ticari savaşların bunda etkili olduğu da söyleniyor. Diğer yandan bizim de düşüncemiz olan elektrikli arabaların dönüşüm maliyeti. Fabrikaların yeni nesil yakıt sistemine göre değiştirilmesi için milyar dolarlık yatırımlar yapılıyor.

Şirkete neden? diye sorulduğunda vereceği cevap çok. Alabama eyaletindeki Mercedes-Benz fabrikasında elektronik hatalı olarak üretilen 30.000 aracında kapsamlı onarımlarının maliyet politikası yenilemesine bir neden olarak gösteriliyor. Sorunun ise Alman markaya faturası 2.25 milyar dolar olarak açıklandı.

Haberimizi sonlandırmadan önce Renault-Nissan ittifakının nasıl sonuçlanacağı yönünde kesin bir açıklama yok. Tahminlere göre yapılacak ortak projelerin yenileme aşamasında anlaşmaların tazelenmeyeceği konuşuluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum