Yatırım yapmaya başla!

Alman Savcılar Daimler’i Yeniden Hedef Aldı!

Daimler, yeniden Alman savcıların markajına girdi. Mercedes otomobilleri için bir denetim dalgası daha geliyor.
Alman Savcılar Daimler’i Yeniden Hedef Aldı!

İlk VW’nin Amerika’da patlak veren emisyon skandalı aynı dönemlerde tüm Alman şirketlere de yansımıştı. Dizel araçlarda doğaya salınan zehirli gazların daha az olduğunu gösteren yazılım sahteciliği, Alman markanın uzun yıllar başının ağrımasına neden olmuştu. Devam eden durum neticesinde, kendi çatısı altındaki tüm şirketlere yansımıştı.

Senaryonun devamında Audi skandala dahil olan modellerinde geri çağırma operasyonuna başlatmıştı. 3 yıl önce VW’den kaynaklı olan emisyon sahteceliği Mercedes’e de sıçramış ve baskınlar yapılmıştı. Autonews Europa‘nın yer verdiği haberde, Alman savcılar Daimler’e yönelik yeni bir soruşturma başlattılar. İşte haberin detayları…

2018 yılında Almanya Ulaştırma Bakanlığı, Avrupa’daki sahte yazılımlı araç sayısını açıklamıştı.

Rakamlara göre Mercedes-Benz araçlarının 774.000 adedinde emisyonu farklı gösteren cihazların olduğu tespit edilmişti. Daimler’e yönelik daha öncesinde bir soruşturma başlatılmıştı. Görevli olan bir savcı, “Şimdi Daimler’e şirket olarak dava başlattık. Otomobil üreticisinin denetim görevlerini ihmal etmiş olabilir.” dedi.

Senaryonun arka tarafında yapılan denetimler sonrası kesilecek ceza miktarı tam olarak söylenemiyor. Açılan emisyon savaşında geçtiğimiz Haziran ayında VW’ye 1.13 milyar dolar ceza kesilmişti. Araçlardaki sahte yazılım cihazlarını yalnızca Alman savcıların kurduğu denetim ekibi yürütmüyor.

Amerika tarafında Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu (CARB) da Mercedes-Benz araçlarında bunu araştırıyor. Yıllar boyunca sürecek davadan etkilenecek bir şirket de Bosch!

Nedeni ise VW’nin 2015 yılında zehirli gaz salınımlarına yönelik araçlarına taktığı hileli cihazın tedarikçisi olduğu için. Savcılar anladığımız kadarıyla üst üste açtığı soruşturmalarla Daimler’in halen daha denetim de olduğunu ve aynı şeyleri tekrar yapmaması gerektiği söylüyorlar. Daimler’e açılan yeni emisyon  soruşturmasında söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Farklı detaylar oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum