Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Daimler’den 2019 Yılı İkinci Çeyrek Karı için Zarar Uyarısı!

Daimler, başındaki iki büyük sorun nedeniyle 2019 yılı ikinci çeyrek karlarında beklenmedik bir zararın olduğunu açıkladı!

Daimler, belirtmiş olduğu nedenler kapsamında ikinci çeyrek karı için zarar uyarısı yaptı. Şirketin temel sorunu, araç geri toplatma ve çağırmalarla ilgili. Daimler’i en son BMW ile yaptığı ortaklıkla duymuştuk. Otonom araçlar üzerine birleşerek, ortaklaşa bir sistem geliştirmesi üzerine imza attıklarını bildirmişlerdi.

Mercedes-Benz’e bağlı olarak Alman kuruluşun başı iki nedenle sıkıntıda. Birincisi henüz sonlanmayan dizel motor emisyon davaları, diğeri ise dünyada birçok firmanın başına dert olan Takata hava yastıkları. Detaylar aşağıda;

Daimler, bugün yatırımcılarına faiz ve vergi öncesi ikinci çeyrekte zarar beklediklerini açıkladı.

Daimler, faiz ve vergi öncesi grup kazançlarının ince yıla bakılarak, önemli ölçüde karların düşüceğinin haberini verdi. Mercedes-Benz’in de modellerinde kullandığı Takata hava yastığı yüzünden binlerce aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Üzerinden çok zaman geçmesine rağmen Japon Takata’nın hatalı mal üretmesi yüzünden, milyonlarca aracın airbag hatasından dolayı, değişimde sıra beklediği rakamlarla açıklanmıştı. Daimler de henüz bu olayın bitmediği ve 1 milyar avro zararın artacağını bildirdi.

VW’nin DieselGate davası ile patlak veren Mercedes emisyon davaları da sürüyor.

Emisyon skandalına bağlı olarak şirket baskınlarıyla karşı karşıya kalan Mercedes-Benz, ek olarak bu kısımdan da 1.6 milyar avro zarar açıkladı. İnsanların açmış olduğu davalar yüzünden mahkemelerin sürdüğü ve bunun sonraki dönemlere de yansıyacağı aktarıldı.

Alman şirket, “Yönetim Kurulunun bugün alınan ürün portföyünün gözden geçirilmesi ve önceliklendirilmesi bağlamında aldıkları bir karar, 2019 yılının ikinci çeyreğinde Mercedes-Benz Vans bölümünün yaklaşık 0.5 milyar Euro kazancını etkileyecek.” dedi.

Geçtiğimiz ay Daimler, Çinli BAIC ile birleşme haberini duyurmasıyla hisselerinden düşüş yaşamıştı. Keza markanın %9’luk kısmını yine Çinli Geely yönetiyor. O dakikaa kadar 2019 yılında %20 hisselerinde artış olan Daimler, dizel motor ve Takata yüzünden yılın ikinci çeyreğinde milyarlarca avro zarar açıkladı.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle