Yatırım yapmaya başla!

Daimler’in Dünyadaki İlk 2. Seviye Otonomlu Kamyonu: “Freightliner Cascadia”

Alman Daimler, CES Fuarı'nda Freightliner Cascadia kamyonun otonom özelliklerinden söz etti....
Daimler’in Dünyadaki İlk 2. Seviye Otonomlu Kamyonu: “Freightliner Cascadia”

CES fuarı yıllar geçtikçe daha fazla teknoloji yeniliğine ev sahipliği yapıyor. Japonya’yı temsilen gelen Nissan “binaların arkasını gösterebilen” yeni araç kokpit dijital sistemiyle fuara gelmişti. Tahmini olarak, teknolojinin gelişim hızına bakarsak gerçekleşmelerinin çok kısa süre alacağına inanıyoruz. Daimler, Kuzey Amerika’da kurduğu Freightliner Cascadia şirketinin en sistematik kamyon tipiyle bizleri tanıştırdı.

Ağır tonajlı kamyon sınıfında Freightliner’i elektrik sistemine geçirerek dikkat çekmeyi başaran Alman şirket, bu sefer aracını kendi kendine gidebileceği bir pozisyona getireceğini söylüyor. Daimler Trucks, CES ziyaretiyle bu alana ne kadar çok yatırım yaptığını da anlatmış oldu. “Aşağıdaki videodan aracın yeteneklerine bakabilirsiniz”

Freightliner Cascadia, Volvo ve Tesla gibi şirketlere sağlam rakip olacak gibi gözüküyor!

Son zamanlarda bizleri hayrete düşüren kamyon çalışmalarından birisini Ford yapmıştı. Uzay mekiği karoseri içerisinde gösterdiği F-Vision, otonom sürüş yanında elektrikli olarak düşünülmüştü. Daimler, seviye 4 otonom sürüş teknolojisine 570 milyon dolar yatırım yaptığını bildirdi.

Verimliliğin daha iyi olacağını düşündüğü elektrikli ve otonom kamyon yatırımları için Alman şirket sağlam rakamlarda yatırım gerçekleştirmiş. Şu anda Freightliner Cascadia Truck, seviye 2 otonom sürüşle devam etmekte ve 3. seviye otonoma hazırlanmakta. Böylelikle sistemin temel ögeleri içerisinde bağımsız frenleme, hızlandırma ve yönlendirme gibi çağımıza uygun özelliklerle donatılacak.

Daimler bu iş için küresel çalışma alanı kurmuş.

Yeni Freightliner’ın Aktif Lane Assist/Aktif Sürül Destek Güvencesini tümleşik radar ve kameralarla sağlayacak. Yazılımında gelinen 5.0 noktasında kullanımı olacağı söylendi. Daimler Trucks, otonom sürüş teknolojileri alanında 200 yeni iş yeri yaratacak. Markanın Portland, Stuttgart ve Bangalore’deki mühendislerin yakın işbirliğinde küresel bir ağ oluşturacak şekilde çalışacakları bildirildi.

Freightliner, dünyada bir ilki gerçekleştirerek seri üretime alınan ilk özerk sürüşe sahip 2. seviye otonomlu kamyon ünvanını almış olacak. Tesla CEO’su Elon Musk’ında Semi Kamyon’u yaparken kafasındaki tek düşünce, “süper otonoma sahip elektrikli çekiciler”di.

Amerikalı Tesla belki otonom seviyesini daha yukardan izlemiş olabilir ancak sonuçta Daimlar Freightliner’ı ürettiği an ilk otomatik sürüş özelliklerine sahip çekicisi olacak. Araç hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum