Yatırım yapmaya başla!

Daha Sade Bir Yaşam için Dikkate Almanız Gereken Öneriler

Daha Sade Bir Yaşam için Dikkate Almanız Gereken Öneriler

Zaman zaman sizin aklınızdan da kaçıp gitmekle ilgili düşünceler geçiyor mu? Bazen ya da çoğunlukla içinde bulunduğunuz durumun kördüğümden farksız olduğunu düşünüyor musunuz? Etrafınıza baktığınızda başkalarının yüzyılın temposuna nasıl ayak uydurduklarını anlamakta zorlanıyor ve kendiniz hakkında bir şeylerin yolunda gitmediğine mi inanıyorsunuz? Evet mi? O zaman, hiç üzülmeyin. Çünkü sizinle ilgili yanlış olan bir şey yok. Sadece hayatınızla birlikte kafanız da biraz karışmış diyebilirim. İsterseniz, bu sorunu kendi çabalarınızla birlikte pekala halledebilirsiniz.

Yani hissettiğiniz o yoğun stresten, etrafınızdaki karmaşadan, gürültüden kurtulabilirsiniz diyorum. Hani o şaşkınlıkla izlediğiniz çağın temposuna ayak uydurmuş insanlar var ya, işte siz de onlardan biri olabilirsiniz. Sadece hayatınızı sadeleştirmeyi öğrenmeniz gerekiyor! Evet, basitliğin altında yatan güzelliğin farkına vardığınızda bunca zamandır kendinizi neden böyle karmaşa içerisine hapsettiğinize anlam bile veremeyeceksiniz. Kısacası; sade bir yaşam sürdürmek için ille de şehirden uzakta bir dağ evinde yaşamanız gerekmediğine ya da derin bir oh çekebilmek için ille de teknolojiden tamamen uzak durmaya ihtiyacınız olmadığına gönülden inanabilirsiniz. İnanmakla başlayacağınız bu yolculuğa aşağıdaki önerilerin yol göstericiliğinde devam ederseniz, yaşamınızı sadeleştirip güzelleştirmenin hiç de öyle düşündüğünüz kadar zor olmadığını da anlayabilirsiniz.

İşte daha sade bir yaşama kavuşmak için dikkate almanız gereken öneriler:

Düşünmekle Yetinmeyip Harekete Geçin!

Düşünmekle Yetinmeyip Harekete Geçin!Belki bu yazıyı tamamen okuyacaksınız, belki de şöyle bir göz gezdirip sayfayı kapatacaksınız. Diğer bir deyişle, iki hareketinizle de yapmamanız gereken şeyi yapmış olacaksınız. İşte bu nedenle, uyarımı baştan yapmak istedim. Çünkü içine düştüğünüz karmaşadan gerçekten kurtulmak istiyorsanız, bu önerileri okumakla kalmayıp aynı zamanda uygulamalısınız. Bir sürü gereksiz şeyle tıka basa doldurduğunuz hayatınızın sizi tüketmesini istemiyorsanız; evet, hemen şu anda okuyacaklarınızın hepsini yapmalısınız. Hem de öyle “şu zamanda bunları uygulamaya başlayacağım” falan diye de değil, yazının son kelimesini bitirir bitirmez yeni hayatınıza doğru ilk adımı atmalısınız. Yok, bu öneriler benim bir kulağımdan girip ötekinden çıkar diyorsanız; o zaman da zaman içinde tükeneceğinizi ve değişime hazır olduğunuz anda değişecek enerjiniz kalmadığı için kendinizi alışageldiğiniz bu karmaşaya ister istemez mahkum edeceğinizi bilmelisiniz.

Hem Yaşadığınız Alanı Hem de Yaşamınızı Düzenleyin!

Hem Yaşadığınız Alanı Hem de Yaşamınızı Düzenleyin!Harekete geçmek konusunda anlaştığımızı düşünerek dinlemeniz gereken diğer öneriye geçiyorum. Evet, daha sade bir yaşamın hayalini kuruyorsanız, bunun için ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sizi mutlu ve mutsuz eden şeylerin farkına varmalı, nelerin gerekli nelerin gereksiz olduğuna bir bir karar vermelisiniz. Aynı şeyi eviniz ya da ofisinizde de yapmalı, sizi bedenen ve ruhen yoracak bütün eşyalardan kurtulmalısınız. Yaşam alanınızda yakalayacağınız sadelik, emin olun ruhunuza da yansıyacaktır. İşte bu nedenle hıncahınç doldurduğunuz hayatınız ve evinizi yaşanabilecek seviyeye gelene kadar sadeleştirmelisiniz.

Güne İyi Başlamanın Önemini Anlayın!

Güne İyi Başlamanın Önemini Anlayın!Yoksa siz güne iyi başlamanın ne kadar önemli olduğunu bilmiyor musunuz? Neden böyle bir soru sordum ki! Tabii ki biliyorsunuz. Biliyorsunuz bilmesine, ama bu hiçbir şeyi değiştirmiyor. Çünkü görmezden geliyorsunuz. Yani en doğru tanım bu sanırım, görmezden gelmek! Sonuçta kaçınızın her sabah uyguladığı güzel bir sabah rutini var? Kaçınız güne canlı ve enerji dolu başlıyorsunuz? Kaçınız pencerenin önüne geçip güneşi ya da yağmuru selamlamayı biliyorsunuz? Ne demek istediğimi anladınız, değil mi? Çoğunuz güne iyi başlamanın önemini biliyor, ama bunun için pek bir şey yapmıyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken, hayat zaten yeterince stresli ve yorucu iken onu bir kat daha zor hale getirmemek! Diğer bir deyişle, güne nasıl başlanacağını bilmemek! Hatta belki de gününüzü berbat edecek en kötü sabah alışkanlıklarına sahip olmak! Anlamanız gereken şey şu ki sabah kalktığınızda günün planını zihninizde canlandırıp güzel bir kahvaltı için kendinize ve ailenize birazcık zaman ayırsanız, yaşamınızı çok daha basit bir hale getirebilirsiniz.

“Yapmam Gerekiyor”larınızdan Kurtulun!

"Yapmam Gerekiyor"larınızdan Kurtulun!Ah o yapılması gerekenler! Yüzyıllardır sırada bekleyen, ama büyük ihtimalle hiçbir zaman yapılmayacak olan o malum görevler! Bunlardan sizin de var değil mi? Yapılması gerekenlerden diyorum, sizin hayatınızda da bunlardan fazla fazla yok mu? Sürekli aklınızı kurcalayan, öyle bir kenarda duran ama nedense hep ertelenen şeyler sizin de canınızı sıkmıyor mu? Evet mi? O zaman bunlardan bir an önce kurtulmalısınız. “Şunu yapmam gerekiyor, fırsat bulabilsem şunu hemen yapacağım!” demek yerine; yapabileceklerinizi hemen yapmalı, yapamayacağınız şeyleri ise kabullenmelisiniz. Çünkü bunlar hayatınızı küçük bir kaosa çevirmekten başka hiç ama hiçbir işe yaramıyor.

Sevdiklerinize Vakit Ayırın!

Sevdiklerinize Vakit Ayırın!Daha sade bir yaşam mı istiyorsunuz? O zaman başınızı meşguliyetlerinizden kaldırıp sevdiklerinize vakit ayırmaya başlamalısınız. Diğer bir deyişle, artık önceliklerinizin farkına varmalısınız. Çocuklarınız, aileniz, eşiniz ve arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirmelisiniz. Hayatınıza renk katan insanlar uğruna daha çok çaba harcamalı, onlarla bir araya gelmenin sizin için zaman kaybı olmadığını bilmelisiniz. Tamam, işten eve yorgun argın dönmüş olabilirsiniz. Ama ailenizle konuşmak, onlarla sohbet etmek için bir nebze de enerji bulabilirsiniz, değil mi? Kaldı ki onlar için harcayacağınız enerjinin size katbekat geri döneceğinden de adınız kadar emin olabilirsiniz.

Akşamları Telefon, Televizyon ve Bilgisayar Üçlüsünden Uzak Durun!

Akşamları Telefon, Televizyon ve Bilgisayar Üçlüsünden Uzak Durun!Bu üçlünün esaretinden artık kurtulun! Zaten akşama kadar onlarla yeteri kadar haşır neşir olmuyor musunuz? En azından günün bir kısmında kafanızı renkli ekranlardan kaldırarak, gerçek hayata odaklanmaya çalışın. Sonuçta; zaman hiç durmadan akıp gidiyor. O zaman neden kendinizi size vakit kaybettiren şeyler için yoruyorsunuz? Telefon, televizyon ve bilgisayar üçlüsünden olabildiğince uzak durarak kendinize, sevdiklerinize ve hobilerinize vakit ayırmayı denemelisiniz. Emin olun, bunlar sizin için teknolojik aletlerin hayatınızda yarattığı kaostan çok daha faydalı olacaktır.

Bir İş Yaparken Arkanızı Temizlemeyi Unutmayın!

Bir İş Yaparken Arkanızı Temizlemeyi Unutmayın!Bunu tıpkı yemek yaparken mutfağı savaş alanına benzetmek gibi düşünebilirsiniz! Alt tarafı bir makarna yapan, ama sanki 1000 kişilik yemek hazırlamış gibi ortalığı dağıtan insanlar var. İşte siz onlardan biri olmayın. Hayatınızdaki karmaşadan kurtulmak istiyorsanız, bir iş yaparken arkanızda dağınıklık bırakmamayı adet edinmelisiniz. Hem kariyerinizde hem de özel hayatınızda bu öneriyi dikkate almalısınız. Zira bir şeyleri ertelemek, sadece aklınızdaki yapılacakların çoğalmasına ve huzurunuzun kaçmasına neden olacaktır. Bu nedenle; yapılması gereken bir şey varsa hemen o an yapıp, hayatınızın da pis bırakılmış bir mutfak tezgahı gibi canınızı sıkmasına izin vermeyin.

Bir Yapılmayacaklar Listesi Oluşturun!

Bir Yapılmayacaklar Listesi Oluşturun!Hep yapılacaklar listesi mi oluşturacaksınız? Bir kez de yapılmayacaklar listesi oluşturun. Bununla demek istediğim, hayalini kurduğunuz; ama belirlediğiniz süre içinde başaramadığınız şeylerin de farkına varmanız! Sonuçta; her isteğinize ulaşamamış olabilirsiniz, değil mi? Ne bileyim, belki 2 sene içinde yeni bir araba almayı düşlemiş; ama bunun için gereken finansal olgunluğa bir türlü ulaşamamışsınızdır. Ne yapacaksınız? Karaları bağlayıp başarısızlığınıza mı ağlayacaksınız? Elbette hayır! Bunun yerine yenilgilerinizi kabullenmelisiniz. Size burada hayallerinizden vazgeçin demiyorum. Sadece ulaşamadığınız şeyler için kendinizi yiyip bitirmemeniz gerektiğini söylüyorum. İşte bunun ayrımına vardığınızda üzerinizde yarattığınız baskıyı büyük oranda azaltacak ve aynı zamanda hayatınızda oluşan karmaşa nedenlerinden birini daha elemiş olacaksınız.

Planlı Olduğu Kadar Plansız Yaşamayı da Öğrenin!

Planlı Olduğu Kadar Plansız Yaşamayı da Öğrenin!Planlı olmanız hayatınızı düzene sokmanız açısından çok önemli! Ama bunun kurallara sıkı sıkıya bağlı kalmak anlamına gelmediğini de bilmelisiniz. Yani tamam, yazıp çizdiğiniz planlara bağlı kalarak karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları ve karışıkları en aza indirgemiş oluyorsunuz. Ancak zaman zaman plansız yaşamanın da hayatınıza düzen katacağını unutmamalısınız. Tabii, buradaki ayrımı çok iyi yapmanız gerekiyor. Ne zaman plana sadık kalmanız gerektiğine doğru bir şekilde karar vermeniz, ne zaman esnek olabileceğinizi doğru bir şekilde düşünmeniz şart! Uzun lafın kısası, kurallarınıza bağlı kalın; ama uygun zamanlarda kendinize kural dışı davranma şansı da tanıyın diyorum.

Harcamalarınızda Nakit Kullanın!

Harcamalarınızda Nakit Kullanın!Nakit kullanmakla sade bir hayat arasında nasıl bir bağ var diye düşünüyor olmalısınız. Ama inanın bana bu ikisi arasında gerçekten doğrusal bir ilişki var! Şöyle ki harcamalarınızda nakit kullandığınızda hem “aklınızda ne kadar para harcadım, ne kadar harcayabilirim?” gibi gereksiz düşüncelerin oluşmasını önler hem de kendinizi ihtiyacınız olmayan şeyler almaktan kurtarmış olursunuz. Sonuçta borçların hayatın zorluğuna zorluk kattığını hepimiz biliyoruz, değil mi? Kısacası nakit kullanmayı alışkanlık haline getirdiğinizde “hangi kartta ne kadar limit var, hangisine ne kadar ödenecek, şunun hesap kesim tarihi ne zamandı?” gibi sorunsallar için zaman kaybetmemiş olacak ve daha pek çok açıdan kazançlı çıkacaksınız.

Fazlalıklarınızdan Kurtulun!

Fazlalıklarınızdan Kurtulun!Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmak, daha sade bir yaşama kavuşmak için kulak vermeniz gereken bir diğer öneri! Peki, fazlalık derken ne mi kast ediyorum? Aslında bununla soyut somut her türlü fazlalığı kast ettiğimi belirtmeliyim. Mesela; sizi üzüp yormaktan başka bir işe yaramayan insanları, zaman kaybetmenize neden olan saçma alışkanlıklarınızı, evinizde yer kaplamaktan başka bir işlevi olmayan eşyalarınızı, kısacası gözünüze ve kalbinize fazlalık olarak görünen her şeyi… Bunlardan kurtuldukça ferahlayacak ve hayatınızdaki sadeleştirme sürecinden epey memnun kalacaksınız.

Alışverişe Her Zaman İhtiyaca Göre Hazırlanmış Bir Listeyle Gidin!

Alışverişe Her Zaman İhtiyaca Göre Hazırlanmış Bir Listeyle Gidin!İhtiyaca yönelik hazırlanmış bir liste ile alışverişe çıkmak hem maddi hem de manevi yönden size iyi gelecektir. Bu sayede taşıyamayacağınız yükler altına girmemiş ve alışveriş sonrası yaşayabileceğiniz pişmanlıktan kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda, zamanın şu koşuşturmacası içerisinde ufacık bir ihtiyaç karşısında hemen markete gitmek üzerinize koyacağınız fazladan bir yükten başka bir anlama da gelmeyecektir. Sonuçta şikayet ettiğiniz şey kördüğüme dönüşmüş hayatınız değil mi? Hiçbir işe yetişememekten, meşguliyetlerinizden yakınmıyor muydunuz? O zaman kolaylaştırabileceğiniz her türlü işinizi kolaylaştırmalı, ne zamanınızı ne paranızı ne de enerjinizi bonkörce harcamamalısınız.

Teknolojiden Faydalanmayı Bilin!

Teknolojiden Faydalanmayı Bilin!Teknolojiden uzak durun ve teknolojiden faydalanmayı bilin! Ne yaman çelişki ama değil mi? Değil değil! Çünkü sandığınız gibi değil! Evet, daha sade bir hayat yaşamak için en başta da teknolojiden tamamen uzak durmanız gerekmediğini söylemiştim ve bu konuda hala aynı fikirdeyim. Ama tabii bu bütün gününüzü ekran karşısında geçirebilirsiniz anlamına gelmiyor. Yapmanız gereken şey sadece teknoloji kullanımınızın dozunu ayarlamak! Yani aşırıya kaçmadan onu lehinize kullanmak! Daha mı açık olayım? Tamam! Mesela, fatura ödemelerinizi şubelere gidip yapmak yerine internetin sonsuz nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vererek hem zamandan hem enerjiden hem de paradan tasarruf edebilirsiniz. Kısacası teknolojiyi yararınıza kullanmayı öğrenmelisiniz.

Kaostan Kurtulmak için Uğraşmaya Devam Edin!

Kaostan Kurtulmak için Uğraşmaya Devam Edin!Bu önerileri uyguladıktan sonra hayatınızda aniden mucizevi bir değişim olmasını beklemeyin. Ya da bu beklentinin sizi yaşamınızı sadeleştirmek için uğraşmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Her şeyin zamanla olacağını, hayatınızdaki rayların yavaş yavaş yoluna oturacağını bilin. Emin olun, sizi yoran karışıklıklar her gün, her hafta ve her ay biraz daha azalacak; geçen her dakika biraz daha nefes almanızı sağlayacaktır. Kısacası, çaba vermeye devam edin! Hayalini kurduğunuz sadeliğe ve tatminkarlığa ulaşana kadar inancınızı kaybetmeden uğraşın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum