Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Daha Önce Hiç Duymadığınız Tasarruf Önerileri

Daha Önce Hiç Duymadığınız Tasarruf Önerileri

“Damlaya damlaya göl olur” atasözünün ne kadar doğru olduğunu biliyor musunuz? Küçücük miktarların zamanla nasıl dağ gibi büyüdüklerinden haberiniz var mı? Kullanmadığınız bir ampulü söndürerek yıl içinde ne kadar çok para kazanabileceğinizin farkında mısınız? Evet, dikkat edildiği zaman kişinin bütçesine önemli oranda katkı yapan tasarruf yöntemlerinden bahsediyorum. Çünkü hepinizin bildiği gibi, tasarruf yapmak günümüzde diğer tüm zamanlardan çok daha fazla gerekli olmuştur.

Peki, tasarruf yapmak neden gereklidir? Aslında bunun o kadar çok sebebi var ki! Tasarruf yaptığınızda paranızı gerektiği gibi harcamaya başlarsınız. Pek çok yönden hem dünyaya hem de kendinize iyilik yaparsınız. Boşa harcama yapmadığınızı bilerek kendinizi iyi hissedersiniz. Daha çok para biriktirebildiğiniz için yarınlarınızı güvence altına alırsınız. Ve tabii ki giderlerinizi ciddi miktarlarda azaltırsınız. Sonuçta elde ettiğiniz gelir ne kadar çok olursa olsun, eğer tasarruf yapmayı bilmiyorsanız kazancınızın miktarı pek bir işe yaramaz. Ve siz giderlerinizi azaltarak, somut olarak kazancınızı arttırmasanız bile elinizde kalan parayı arttırmış olursunuz. İşte bu gibi nedenlerden dolayı tasarruf yapmak herkes için gereklidir.

Öte yandan bazıları tasarruf konusunda neredeyse hiç zorlanmazken, bazıları için durum hiç de böyle değildir. Kimileri de tasarrufun sadece klişe yöntemlerden ibaret olduğunu sanmaktadır. Daha da kötüsü bazıları da tasarruf yaptığını düşünür ama bakıldığında tasarrufun yakınından uzağından geçmezler. Siz bu grupların hangisinde yer alıyorsunuz bilemem ama aşağıdaki tavsiyelere mutlaka bir göz atmalısınız. Çünkü hemen şimdi belki baha önce hiç duymadığınız tasarruf önerilerini inceleyeceğiz. Vaktinizden daha fazla çalmadan başlayalım değil mi?

Mevsim Meyveleri ve Sebzelerini Tercih Edin!

Mevsim Meyveleri ve Sebzelerini Tercih Edin!Evet, tasarruf yapmak istiyorsanız kışın çilek, yazın portakal almaktan vazgeçmelisiniz. Diğer bir deyişle, her zaman mevsim meyveleri ve sebzelerini tercih etmelisiniz. Kaldı ki bu öneriye kulak verdiğiniz takdirde sadece cüzdanınız için değil sağlığınız içinde mantıklı bir tercih yapmış olursunuz. Çünkü mevsim meyveleri ve sebzeleri diğerlerine göre çok daha ucuz ve sağlıklıdır. Ayrıca bu mevsimde yarım kilo çileğe 10 lira vermek sizce ne kadar mantıklı? Üstelik mevsiminde olmayan yiyeceklerin hiç mi hiç tadı olmadığını bile bile! Bu nedenle; şöyle güzel zeytinyağlı bir taze fasulye yemeği yemek için birkaç ay daha beklemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Yiyeceklerinizi Kendiniz Yapın!

Yiyeceklerinizi Kendiniz Yapın!Dışarıda yemekten vazgeçip, yiyeceklerinizi kendiniz yapmaya başlayın. Zira nasıl pişirildiği, nasıl temizlendiği belli olmayan sağlıksız gıdalara para harcamak için neden bu kadar heveslisiniz, gerçekten anlamıyorum. Hadi diyelim ki siz sağlıklı olanları tercih ediyorsunuz. Mesela; salata, ızgara, çorba gibi yiyecekler tüketiyorsunuz. Peki, o kadar çok paranız var mı? Dışarıda en az 20 lira ödeyerek yiyeceğiniz bir kase salatayı evinizde taş çatlasın 5 liraya hazırlarsanız. Aradaki 15 lirayı çöpe atacak kadar bol gönüllü müsünüz? Sadece yiyeceklerinizi değil atıştırmalıklarınızı da kendiniz yapın. Tatlı ihtiyacınızı karşılamak için pastaneden aldığınız yağlı kurabiyeler yerine gayet pratik tariflerle kendi evinizde atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Hele bir de çocuğunuz varsa, bu öneriyi kesinlikle dikkate almalısınız. Onların sağlıksız abur cuburlara yönelmesini engellemek için sadece birazcık vakit harcamanız gerekiyor. Ama harcadığınız vaktin size hem sağlık hem de para olarak geri döneceğinden emin olabilirsiniz.

Faturalarınızı Saklayın!

Faturalarınızı Saklayın!Evet, daha önce hiç duymadığınız tasarruf önerilerinden bir tanesi de bu. Yani fişlerinizi ya da faturalarınızı saklamak! Peki, neden? Aslında bunun birden fazla nedeni var. Öncelikle bu şekilde ödemelerinizi çok daha kolay biçimde takip edebilirsiniz. Ya da bankanızın sizden kesinti yapıp yapmadığını daha rahat anlayabilirsiniz. Buna ek olarak, buzdolabınızın üzerine asacağınız market fişlerinizden neye ne kadar para harcadığınızı çok daha net görebilirsiniz. Fazla fazla aldığınız için bozulan sebzelerinizi çöpe atarken, ne kadar paranızı çöpe attığınızı anlayabilirsiniz. Son kullanma tarihi geçtiği için kullanmadığınız peyniri buzdolabından çıkartırken, ona harcadığınız paranın da hiç olduğunu fark edebilirsiniz. İşte buzdolabınızın üzerine asacağınız bu faturalar, fişler sayesinde kısa zaman içinde nasıl para harcamanız gerektiğini tecrübe ederek öğrenmiş olursunuz.

Harcamalarınıza Sınır Koyun!

Harcamalarınıza Sınır Koyun!Burada da devreye buzdolabınızın üzerindeki fişler veya faturalar giriyor. Nasıl mı? Şöyle ki, öncelikle kendinize bir bütçe planlaması yaptığınızı düşünelim. Sonra sıra haliyle harcamalara gelecek. İşte bu noktada, gelir-gider oranınıza bağlı olarak bir harcama sınırı oluşturmalısınız. Atıyorum, market alışverişlerinizde bir ürün için en fazla 20 lira harcayın. Ya da ayakkabı alacaksınız, üst sınırınız 100 lira olsun. Burada neye ne kadar para harcayabileceğinizi en iyi siz bileceksiniz. Ve buzdolabınızın üzerine astığınız harcama delilleriniz sayesinde neye çok para harcadığınızı görebilir, belki hiç hesapta olmayan şeyler için sınırı aştığınızı görebilirsiniz. Emin olun, listenizde olmayıp da sınırı açmanıza neden olan çok sayıda ürün bulacaksınız. İşte bu şekilde de, nerelerde hata yaptığınızı anlayacak ve bir dahaki sefere paranızı etrafa saçmayacaksınız.

Diş Bakımınızı İhmal Etmeyin!

Diş Bakımınızı İhmal Etmeyin!Diş bakımı ve tasarruf mu? Evet, bu ikisi birbiriyle kesinlikle çok bağlantılı. Çünkü diş bakımınızı doğru düzgün yaptırmadığınız takdirde diş hekimlerine ya da hastanelere çuvalla para harcayabilirsiniz. Üstelik bir tek dişçi parası da değil. Ağız kokusunu önlemek için kullanılan spreyler, sular veya sakızlar için de para harcamaktan kurtulmuş olursunuz. Bu nedenle dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Belki de diş bakımınıza zaten özen gösteriyordunuz. Ama bakın, bu şekilde de tasarruf yapmış olduğunuzu yeni öğrendiniz.

Gerekli Olmayan Bütün Fişleri Çekin!

Gerekli Olmayan Bütün Fişleri Çekin!Hem gündüz hem de gece kullanmadığınız bütün fişleri çekin. Evet, belki buna dikkat ettiğinizi düşünüyorsunuz ama prizden çıkarmayı unuttuğunuz bir sürü fiş olabilir. Örneğin; modem fişi! Evet, günümüzde neredeyse herkesin evinde internet olduğunu biliyoruz. Ve kişiler gün boyu evde olmadıkları ya da interneti aktif olarak kullanmadıkları halde modemlerin ışıkları yanmaya devam ediyor. Keza televizyonlar da aynı şekilde. Siz fişini çekmediğiniz takdirde televizyonunuzun ya da uydu alıcınızın ışığı da yanmaya devam ediyor. Yani az da olsa yine de bir miktar elektrik harcanıyor. Ne gerek var? Sonuçta ne dünyamızın kaynakları sonsuz ne de paranız, değil mi? Öyleyse kullanmadığınız tüm elektrikli ev aletlerinin fişini çıkardığınızdan emin olun.

Parfümünüzü ve Oda Spreyinizi Kendiniz Yapın!

Parfümünüzü ve Oda Spreyinizi Kendiniz Yapın!Parfümler için ne kadar çok para harcıyorsunuz? Ya da şöyle söylesem daha doğru olacak. Harcıyordunuz? Çünkü bundan sonra parfümünüz ya da oda spreyiniz için para harcamayacaksınız. Ve bu şekilde ciddi anlamda tasarruf edeceksiniz. Peki, nasıl? Hemen anlatayım. Sevdiğiniz esanslar ya da yağlar ile kendi kokunuzu kendiniz yapacaksınız. Bu şekilde hem parfümünüzü hem de oda spreyinizi kendiniz yapmış olacaksınız. İçerisinde ne kimyasal ne de alkol olan bu ev yapımı parfümler ile hem sağlığınızı hem de cüzdanınızı zarara uğratmayacaksınız.

Yanınızda Su Bulundurun!

Yanınızda Su Bulundurun!Şişe sular için ne kadar çok para harcadığımızı biliyor musunuz? Belki 50 kuruşun cebinize zarar vermeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yüzlerce 50 kuruş bir araya geldiğinde miktar hiç de öyle düşünüldüğü kadar küçük olmuyor. Buna ek olarak, yazın yaklaştığını da düşünürsek su dışında pek çok farklı içecek için para harcama sezonu açıldı da diyebiliriz. Sonuçta sıcak günlerde kutu içecekler, meyve suları için yığınla para harcıyoruz. İşte bu nedenle yanınızda her zaman su bulundurmalısınız. Bu şekilde yine hem sağlığınız hem de cebiniz için faydalı bir şey yapmış olursunuz. Canınız bir şeyler içmek istediğinde hemen köşedeki markete koşmak yerine, çantanızda su olduğunu hatırlayın ve diğer soğuk içeceklerin size anlık keyif vermek dışında hiçbir yararı olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Her Zaman Nakit Ödeme Yapın!

Her Zaman Nakit Ödeme Yapın!Evet, kesinlikle her zaman nakit ödeme yapmayı tercih edin. Çünkü kartlarla ödeme yaptığınızda kendinizi para harcamış gibi hissetmiyorsunuz. Harcama yapmak için elinizi cebinize soktuğunuzda plastik kartları değil alnınızın teriyle kazandığınız paraları hissedin. Ancak bu şekilde paranızın gerçek değerini anlayarak elinizi cebinize sokabilirsiniz. Çünkü elinizde hissettiğiniz şey bir plastik değil, emeklerinizin elle tutulur gözle görülür karşılığı olacaktır.

Bu listeye eklenebilecek daha pek çok farlı madde olmasına rağmen, sizin ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum. Sonuçta yukarıdaki önerileri belki daha önce duydunuz belki de hiç duymadınız. Ama zaten önemli olan şey, bu önerileri ne kadar dikkate aldığınızdır. Ne diyorsunuz, bu tavsiyelere uyarak tasarruf yapmayı bir alışkanlık haline getirecek misiniz? Yoksa “bu kadar para nereye gidiyor” demeye mi devam edeceksiniz?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Tasarruf kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum