Yatırım yapmaya başla!

Daha Güçlü Bir Beyin için Yapılması Gereken 6 Küçük Egzersiz

Beyni geliştirmenin mümkün olduğunu artık hepimiz biliyoruz, öyle değil mi? Yaratıcılığın, hafızanın, öğrenme gücünün, kısacası zekanın geliştirebileceği artık hepimizin malumu! Peki, o zaman şunu sorayım. Aranızda daha zeki olmayı istemeyen biri var mı?
Daha Güçlü Bir Beyin için Yapılması Gereken 6 Küçük Egzersiz

Evet, sanılanın aksine beyin, tıpkı diğer organlarımız gibi geliştirilip güçlendirilebiliyor. Yani eskiden zekanın doğuştan geldiğine inanılırdı; ama gerçeğin böyle olmadığı, artık herkes tarafından biliniyor. Sonuçta; alışkanlıklardan tutun da hobilere, beslenme biçiminden yapılan işlere varana kadar pek çok farklı faktör, beyin gücünü azaltıp arttırabiliyor. Bu tıpkı düzenli spor yapan birinin kas gücüyle, hareketsiz bir insanın kas gücü arasında, göze çarpar şekilde fark olması gibi bir şey! İşte aynı şekilde beynini doğru yöntemlerle çalıştırmayı bilen kişiler de diğerlerine göre daha zeki oluyor.

Şayet siz de hedeflerinize daha kolay ulaşmak, yaptığınız işlerde daha başarılı olmak, kısacası beyninizi daha güçlü hale getirmek istiyorsanız o zaman hemen şimdi söyleyeceklerime kulak vermelisiniz. Çünkü bugün daha güçlü bir beyin için yapılması gereken küçük basit egzersizlerden bahsedeceğiz. Ve inanın bana bu tavsiyeler, her gün rahatlıkla yapabileceğiniz nitelikteler.

Sabah Rutininizde Değişiklik Yapın!

Sabah Rutininizde Değişiklik Yapın!Yukarıda da söylediğim gibi bu öneriler, gün içinde rahatlıkla uygulanabilecek türdeler! Ve ilk olarak size sabah kalktığınızda yapmanız gereken beyin egzersizinden bahsetmek istiyorum. Evet, daha güçlü bir beyin için sabah rutininizi değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Hani herkesin uyanmak, el-yüz yıkamak, kahvaltı yapmak, giyinmek gibi sırasıyla yapılan bir sabah rutini vardır ya! İşte bu rutini değiştirmenizi öneriyorum. Diyelim ki; önce giyiniyor sonra kahvaltı ediyorsunuz. Bunun sırasını bozun ve beyninizin alışılmışın dışına çıkmasını sağlayın. Böylelikle rutinin dışına çıktığınız için beyin aktivitenizi arttırmış olacaksınız.

Baskın Olmayan Elinizi Kullanın!

Baskın Olmayan Elinizi Kullanın!Sağ elinizi mi, yoksa solu mu kullanıyorsunuz bilemem; ama daha güçlü bir beyin için baskın olmayan elinizi de kullanmaya başlamalısınız. Çünkü yapılan pek çok araştırma; diğer elinizi kullandığınızda beyin korteksinde gelişme olduğunu gösteriyor. İşte bunun için gün içinde yaptığınız ufak tefek işlerde kullanmadığınız eli çalıştırın. Notunuzu diğer elinizle alın. Kapıyı diğer elinizle açın. Kısacası; baskın olmayan elinizle birlikte beyninizin pasif yerlerini de çalıştırın.

Süpermarket Raflarına Farklı Açılardan Bakın!

Süpermarket Raflarına Farklı Açılardan Bakın!Süpermarkete girdiğinizde nasıl hareket ediyorsunuz? Siz de diğer pek çok kişi gibi belli başlı raflara gidip, belli başlı ürünleri satın alıyor olmalısınız. İşte ben de size bundan sonra marketlerde daha farklı davranmanız gerektiğini söylüyorum. Sürekli olarak gördüğünüz ürünler dışındaki ürünlere de bakmalı, raflarda hiç görmediğiniz ürünlere de odaklanmalısınız. Kısacası; alışveriş listenizde yazan ürünler dışındakileri de görmeli, onları inceleyerek (içindekiler kısmını okuyabilir, ambalaj tasarımına bakabilir, onun hakkında kafa yorabilirsiniz) beyninizin alışık olduğu rutini kırmalısınız.

Farklı Şekillerde Okuyun!

Farklı Şekillerde Okuyun!Evet, daha güçlü bir beyin için farklı şekillerde okumayı da deneyebilirsiniz. Mesela; başka birini okurken dinleyebilir ya da kendiniz yüksek sesle okuyabilirsiniz. Bir arkadaşınızla birlikte okumak da aynı şekilde! Mesela; kısa bir hikayeyi eşiniz, sevgiliniz ya da herhangi bir yakınızla birlikte okuyabilirsiniz. Çünkü farklı şekillerde okumak da tıpkı diğer egzersizler gibi beynin farklı bölümlerini harekete geçiriyor.

Farklı Lezzetler Deneyin!

Farklı Lezzetler Deneyin!Evet, yeni tatlar ve yeni kokular deneyerek de beyninizi güçlendirmeniz mümkün. Çünkü ilk defa duyduğunuz bir koku ve ilk defa yediğiniz bir yiyecek beyinde yeni nöral yollar kurulmasını sağlıyor. Bu da beyninizin daha çok kısmının çalışmaya başladığı anlamına geliyor. İşte bu nedenle; farklı lezzetlere karşı açık olmalısınız. Mesela; daha önce hiç yemediğiniz bir yemeği yemeli, bunu sırf beyin egzersizi yapmış olmak için yapmalısınız.

Daha Çok İnsanla Bağlantı Kurun!

Daha Çok İnsanla Bağlantı Kurun!Gün içinde kaç kişiyle iletişim kuruyorsunuz? Sabah evden çıktığınız andan itibaren kaç kişiye selam veriyor, tanımadığınız kaç kişiyle sohbet ediyorsunuz? Neden bunları soruyorum biliyor musunuz? Çünkü gün içerisinde kaç kişiyle bağlantı kurduğunuz, beyninizin ne kadar aktif olduğunu da etkiliyor.

Daha bilimsel söylemek gerekirse; gün içinde kaç kişiyle bağlantı kurarsanız bilişsel yetenekleriniz o kadar olumlu etkileniyor. İşte bu nedenle; komşunuzla, iş arkadaşınızla, banka kuyruğunda beklerken yanınıza oturan yabancıyla, market görevlisiyle, kısacası bağlantı kurabileceğiniz herkesle iletişime geçmeyi denemelisiniz. Zira ne kadar sosyallikle beyin gücü arasında doğru orantılı bir ilişki bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. elinize sağlık güzel olmuş ben 14 yaşındayım
    nesrin hanım benim kardeşimin adı da nesrin adş oldunuz


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum