Yatırım yapmaya başla!

Daha Az Çalışarak Daha Çok İş Yapmanın 3 Hileli Yolu

Daha Az Çalışarak Daha Çok İş Yapmanın 3 Hileli Yolu

Ne kadar da yoğun hayatlarımız var öyle değil mi? İş ve ev arasında sürekli mekik dokuyoruz. Mesai saatleri ile uyku için harcadığımız zamandan geriye kalan içinde bir sürü iş halletmeye çalışıyor ve hepimiz bir yerde kırılma noktasına ulaşıyoruz. İçimizden gelen istekle herkese, her şeye “yeter, durun artık” diye bağırmak istiyor, öfkemiz dindikten sonra yine aynı meşguliyetlerimiz içinde boğulmaya devam ediyoruz. Ve kendimizi bu kısır döngüyü belirli aralıklarla sil baştan yaşamaya mahkum ediyoruz.

Evet, mahkum ediyoruz dedim çünkü hayatımızın bu kadar yoğun olmasına neden olan kişi yine biziz. Her işimizi koşturarak yapmaya o kadar alışmışız ki neden nefes almaya vakit bulamadığımızı sorgulamaya ihtiyaç bile duymuyoruz. “Zaman bunu gerektiriyor, iş hayatında başarılı olmak için çok çalışmak gerek, para kazanmak için iş; iş için de zaman ayırmak gerek” diye kendimizi avutuyor, aslında çok daha sakin bir hayat yaşayabileceğimizi düşünemiyoruz. Haftada 45 ya da üstü saat mesai yapan bir çalışan olsak da kendi işimizle uğraşıyor olsak da hemen hepimiz aynı hatayı yapıyoruz. Çok fazla çalışmanın başarının anahtarı olduğunu zannediyor, belli başlı yöntemlerle daha az çalışarak daha çok iş yapabileceğimizi göremiyoruz.

Yapmıyor muyuz? Hepimiz bir yerden bir yere yetişebilmek için sanki bir video oyunu kahramanı gibi oradan oraya koşturmuyor muyuz? Bir taraftan kazanırken bir diğer taraftan ise kaybetmiyor muyuz? Eğer bu soruların cevaplarına vereceğiniz cevap evet ise, o zaman hemen şimdi aşağıdaki önerileri incelemenizi öneriyorum. Çünkü bugün başındaki meşguliyetlerden boğulmak üzere olanları epey rahatlatacak önemli birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Siz de daha az çalışarak daha çok iş yapmanın yöntemini merak ediyorsanız; bu başlıkları dikkatlice incelemelisiniz derim.

Her Zaman Planlı İş Yapın!

Her Zaman Planlı İş Yapın!Az zamanda daha çok iş yapmak istiyorsanız, planlı olmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Her yerde karşınıza çıkan ve büyük ihtimalle klişe olarak düşündüğünüz bu öneriyi gerçekten dikkate almalısınız. Çünkü plan yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizde hayatınızdaki kaosun ortadan kaybolduğunu görecek ve beklenmedik olaylarla çok daha az karşılaşmaya başlayacaksınız. En basitinden, bir iş gününüzü düşün. Mesaiye o gün ne yapacağınızı bilerek başladığınızda, işlerinizi tam da olması gereken zamanda belki de zamanından çok daha önce bitirirsiniz.

Çünkü masanıza ne yapacağınızı bilerek oturmuşusunuzdur. Dakikalarınızı işe nerden başlayacağınızı düşünerek geçirmek yerine, hızlıca işinizin başına geçmiş, her işi bir bir tamamlamış olmanın verdiği öz güvenle motivasyonunuzu da yükseltmişsinizdir. İşte yaşamın her alanında da durum böyledir. İlişkilerinizde de, seyahatlerinizde de eğitim sürecinizde de planlı davranmak sizi her bir adım önde tutacaktır. Kısacası bundan sonraki adımlarınızı rastgele değil bilinçli bir biçimde atmayı öğrenmelisiniz. Diğer bir deyişle, her işinizi planlı yapmalısınız.

Ivır Zıvır İşler Yerine Önemli Olanlara Odaklanın!

Ivır Zıvır İşler Yerine Önemli Olanlara Odaklanın!Hani işten güçten başınızı kaşıyacak vakit bulamıyorsunuz ya? Hani dinlenmek için, kafanızı toplamak için 5 dakika bile yalnız kalamadığınızı söylüyorsunuz ya? İşte bunun için de ıvır zıvır işlere ne kadar zaman harcadığınızı düşünmelisiniz. Mesela; neden fazla mesai yapmak zorunda kaldığınızı bir düşünün. Gün içinde ne kadar çok önemsiz işle uğraştığınızı, iş arkadaşlarınızla muhabbet etmek için en kadar zaman harcadığınızı, sosyal medya mecralarında onun bunun hayatıyla ne kadar ilgilendiğinizi tek tek hesap edin. Karşınıza çıkan sonuç günün büyük bölümünü gereksiz işler için heba ettiğiniz olacaktır. Bir tek iş hayatında değil.

Özel hayatınızda da aynı durum geçerli. Yani önceliklerinizin farkında olmadığınız için kendinizi her yere yetişebilmek için bin parçaya bölüyor sonra da “neden başarılı olamıyorum, neden mutsuzum” diyorsunuz. Örneğin; bütün gün yolunuzu gözlemiş çocuğunuzla ilgilenmek yerine eve gittiğinizde ya ev işi yapıyor ya da yüzünüzü telefonunuzun ekranına gömüyorsunuz. Aylardır sizinle görüşmek isteyen yakın dostlarınızı ekip, bir mağazadan diğerine giriyorsunuz. Çok daha faydalı aktivitelerle uğraşabilecekken, bütün akşamınızı saçma sapan dizi ve programlardan başka bir şey olmayan televizyon kanallarında gezinti yaparak geçiriyorsunuz. Sonra da “neden” diyorsunuz. “Neden başımı kaşıyacak bile vaktim yokken yine de hiçbir şey yapmıyormuş gibi hissediyorum.”

Kendinize Hem İş Hem de Özel Hayatınızda Uygulamak Üzere Kurallar Koyun!

Kendinize Hem İş Hem de Özel Hayatınızda Uygulamak Üzere Kurallar Koyun!Daha az çalışarak daha çok iş yapmanın bir diğer yolu da kendinize birtakım kurallar koymanız. Daha açık olmam gerekirse, iş ve özel yaşamınız arasındaki dengeyi sarsmamanız için uygulamaktan hiç vazgeçmeyeceğiniz kurallar koymalısınız diyorum. Mesela; mesaiye her zaman vaktinde başlamalı, aynı şekilde vaktinde bırakmalısınız. Zira çok başarılı olacağım diye haddinden fazla çalışmak size fayda değil aksine zarar verecektir. Kaldırabileceğinizden çok daha fazla yükü sırtlandığınız için bir süre sonra tükenmeye başlayacak, hatta belki de eski başarınızı mumla aramaya başlayacaksınız. İşte bu nedenle kendinize belli başlı kurallar koymayı öğrenmelisiniz.

Sonuç olarak; planlı davranırsanız özel yaşamınızdaki insanlar için de iş hayatınız için de kendiniz için de yeteri kadar vakit ayırabilirsiniz. Yalnızca sizi engelleyen kötü alışkanlıklarınızı görmeli ve vaktinizi harcamanıza neden olan dikkat dağıtıcılarınızı ortadan kaldırmalısınız. Bunu başardığınızda, hayatınızın eskisine göre çok daha stressiz ve “koşuşturmacasız” olduğunu açıkça görebileceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum