Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gayrimenkul Devi Cushman & Wakefield Halka Arz Ediliyor!

Dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Cushman & Wakefield’in halka arz için başvuru yaptığı açıklandı. İşte detaylar…
Gayrimenkul Devi Cushman & Wakefield Halka Arz Ediliyor!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlarından biri olan ABD’li Cushman & Wakefield, dün halka arz için başvuruda bulundu. Buna göre dev emlak şirketinin dünya çapında yaklaşık 48 bin çalışana sahip olduğu eve geçen yıl 6.92 milyar dolarlık gelir elde ettiği bildirildi.

Ticari gayrimenkullerin sürekli büyümesine ve emlak piyasasındaki kurumsal yatırımcılardan daha fazla katılım geleceğine güvenen Cushman & Wakefield’ın 70 ülkede faaliyet gösterdiği söylendi. Bununla birlikte şirketin geliri 2015’ten bu yana artış gösterse de geçen yıl toplam 220.5 milyon dolarlık bir zarara uğradığı bilgilerine de yer verildi.

Ayrıca Cushman & Wakefield’ın halka arzdan elde edeceği gelirleri şirket borçlarını kapatmak için kullanacağı belirtildi.

Cushman & Wakefield Halka Arz Başvurusu Yaptı Çünkü gayrimenkul devinin uzun vadeli borçlarının Mart itibariyle 3 milyar doları aştığı görülmüştü. Dev özel sermaye şirketi TPG Funds tarafından desteklenen Avrupalı aracılık şirketi DTZ Jersey Holdings tarafından 2015 yılında 2 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı. İlaveten, şirket dünyanın en büyük ticari emlak firmalarından biri haline gelmek için başka satın almalar da yapılmıştı.

Diğer taraftan; JP Morgan’ın baş yüklenici olarak belirtildiği halka arzdaki diğer bankalar JPMorgan, Goldman Sachs ile UBS olarak belirtildi.

Cushman & Wakefield Halka Arz Detayları Sonuçta; Cushman & Wakefield’ın halka arz edileceği yönündeki haberler aylar öncesinde ortaya çıkmıştı. Haliyle şirketin borsaya ne zaman açılacağı merakla bekleniyordu. Hatta bu noktada; kaynakların verdiği bilgilere göre şirketin Haziran’da halka arz başvurusu yapmaya hazırlandığını ilk olarak The Real Deal öne sürmüştü.

The Real Deal, Cushman & Wakefield’ın SEC’e Haziran’da başvuracağını yazmış, ancak IPO’nun büyüklüğü hakkında herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı. Öte yandan, Cushman & Wakefield’ın söz konusu hamlesinin rakip aracılık şirketi Newmark Knight Frank’ın Aralık ayındaki halka arzından kısa süre sonra gelmesi de dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Newmark Knight Frank’ın hisseleri 13.95 dolardan açılış yapmış ve 6 ay içinde yaklaşık % 10 seviyesinde artarak 15.50 dolara yükselmişti. Kaldı ki Cushman & Wakefield’ın duyurusunun ardından şirket hisselerinin yükselişe geçtiği görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.