Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Savaşın Etkisi On Yıllar Sürecek

Ukrayna kriziyle yeni bir soğuk savaş dönemine girildiğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, dünyada dengelerin yeniden kurulacağını belirtti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Savaşın Etkisi On Yıllar Sürecek
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuştu. Krizin derinleşerek devam ettiğini söyleyen Kalın, “Yeni bir soğuk savaş dönemine girdik.” dedi.

Karşılıklı hatalar, yeni güç dengesi arayışları ve kısa vadeli çıkar hesaplarının orta ve uzun vadede büyük stratejik kayıplara ve insani dramlara neden olacağını dile getirdi.

“Bu savaşın etkileri on yıllar sürecek.” diyen Kalın; gıda ve enerji güvenliği, jeopolitik dinamikler ve bölgesel ittifaklara kadar her alanda yeni dengelerin kurulacağını belirtti. Türkiye’nin barış, istikrar, güvenlik ve adaleti tesis etmek için dengeli tutumunu koruyacağını sözlerine ekledi.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, verdiği bir demeçte Avrupa’nın Türkiye ve Rusya ile ilişkilerini yeniden düşünmesinin önemli olduğunu, aksi takdirde barış içinde yaşayamayacağını söyledi. Türkiye’nin Suudi Arabistan ve İran gibi ülkeler ile sorun yaşadığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.