Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Trump Dünya Ekonomik Dengelerine Zarar Veriyor”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, alınan tedbirlere ve ABD Başkanı Trump'ın dünyada yarattığı gerileme dikkat çekti. Kalın'ın konuşmasından satış başları şu şekilde;
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Trump Dünya Ekonomik Dengelerine Zarar Veriyor”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump’ın sadece Türkiye’ye değil, tüm dünya ile bir gerginlik içerisinde olduğunu dile getirdi. Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan güçlenerek çıkacağını söyleyen Kalın, gereken bütün adımların atılacağını ifade etti.

İbrahim Kalın, Trump’ın aldığı kararların dünyanın ekonomik dengelerine ve en nihayetinde ABD’ye zarar verdiği yorumunda bulundu. Düzenlediği basın toplantısında döviz kurundaki dalgalanmalardan işsizlik rakamlarına kadar birçok farklı noktaya değindi. Yaşanan dalgalanmanın Türkiye ekonomisi ile bir ilgisi olmadığını söyleyen Kalın, “Türkiye kimseyle ekonomik bir savaşta değil, alınan tedbirlerle iyiye gidiş başladı ve sürecek,” dedi.

ABD’nin son günlerde aldığı kararların gayrimeşru olduğunu ifade eden Kalın, “büyük oranda ekonomik savaş çerçevesinde Türk lirasını yıpratmaya yönelik adımlar gördüm. Ama son günlerde aldığımız tedbirler çerçevesinde iyiye doğru gidişin başladığını görüyoruz. Türk ekonomisinin temelleri sağlamdır. Dünyada en güçlü bankacılık sistemlerine sahip olan ülkelerden biri Türkiye’dir,” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bir ekonomik savaştan yana olmadığını söyleyen İbrahim Kalın, ülkemize yönelik saldırılara da tepkisiz kalınmayacağına dikkat çekti. Trump’a karşı sadece Türkiyeden değil, Avrupa ülkelerinden, Rusya’dan, İran’dan da tepki geldiğini ifade etti. Kalın, “Trump yönetiminin zaman zaman iç siyasi sıkıntılardan kaynaklanan refleksle dışarıda sorunlar yarattığını söylemek gerekir,” sözleriyle de dikkat çekti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın birçok ülke ve kuruluş ile gerilim içerisinde olduğunu da belirtti. Trump’ın bu hareketlerinin ise dünyanın ekonomik dengelerine zarar verdiğinin açık olduğunu ifade etti. Döviz kurlarında dün akşamdan beri iyiye doğru bir gidiş olduğuna da dikkat çeken İbrahim Kalın, tedbirlerin alındığını ve alınmayaca devam edeceğini söyledi. İşsizlik oranlarındaki düşüşün de ekonomideki iyiye gidişin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öğleden sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel ve yarın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşeceğini de söyledi. Aynı zamanda Katar Emiri ile Erdoğan’ın görüşmesinin önemsendiğine dikkat çekerek, Katar’ın Türkiye’nin yanında olduğunun bir işareti olduğunu ifade etti.

F-35’lere de dikkat çeken İbrahim Kalın, “Türkiye F-35’in müşteri değil, ortağıdır. Gerekirse hukuk ile hakkımızı ararız,” ifadelerini kullandı. Trump’ın izlediği paketin, şu an için somut bir karşılığı olmadığını söyleyen Kalın, pilotların eğitimlerinin devam ettiğini belirtti. Türkiye’nin şimdiye kadar üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini ifade etti.

İbrahim Kalın; Çin, Rusya ve İran ile yerli para işbirliği konusunda gelen soruya ise “Merkez Bankaları yetkilendirildiler. Çalışmalar sürüyor. Ciddi bir mesafe alınıyor,” dedi. Başka ülkelerle de bu adımı atacaklarını ifade eden Kalın, doları tehdit unsuru olarak kullanmak isteyenlere karşı tepki olarak bu arayışın güçlendiğinden bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum