Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanlığı Sisteminin İlk TCMB Toplantısından Çıkacak Sonuç Bekleniyor

Seçimlerin ardından en önemli gündem maddelerinden birisi de TCMB'nin Para Politikası Kurulu toplantısıydı. Bu toplantı öncesinde yapılan yorumlar haberimizde;
Cumhurbaşkanlığı Sisteminin İlk TCMB Toplantısından Çıkacak Sonuç Bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştireceği toplantı, seçimlerin ardından en çok merak edilen konu oldu. Dolar kurunun 4,97 liralık rekoru bu beklentinin artmasındaki en büyük etkendi. Bugün ise karar öncesinde 4,76 liradan işlem görüyor. Dolayısıyla birçok uzman merkez bankasının faiz artırımına gideceğini düşünmeye başladı. Üstelik bu artışın 100 – 125 baz puan arasında yapılacağı düşünülüyor. Dolar kuru ise bu artışı çoktan fiyatlamaya başladı.

Ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu TCMB’nin 100 – 125 baz puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyor.

100 - 125 Baz Puanlık Artış

TCMB, 2018 yılının başından bu yana 950 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu artırımların dolar kuruna pek bir etkisi görülmedi ve kısa sürede daha hızlı yükselişler meydana geldi. Dolayısıyla TCMB’nin geç karar aldığı ve bağımsızlığını kaybettiği tartışmaları gündeme gelmeye başladı. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle yapılacak ilk toplantı bu nedenle de merak ediliyor.

Piyasadaki beklentilere bakıldığı zaman 50 baz puandan 150 baz puana kadar geniş bir aralık konuşulduğu görülüyor.

50 - 150 Baz Puan Aralığında Yorum Yapılıyor

TCMB Haziran ayı PPK toplantısında politika faizini yüzde 16,5 oranından yüzde 17,75 oranına yükseltmişti. Ayrıca sadeleşme konusunda beklenen adımları da atmıştı. Bugünkü toplantıda faiz artırımına gidileceği beklentilerinin artmasındaki en önemli neden, TCMB’nin enflasyon raporundaki öngörülerinin dışında gelen kuvvetlendirilen enflasyonda yaşanan bozulma, olarak yorumlanıyor.

Haziran’da 15,39’a ulaşan enflasyonun Temmuz ve Ağustos aylarında zirveyi görmesi bekleniyor.

Enflasyon Daha da Artacak Beklentisi

Manşet enflasyonunun, çekirdek endekslerin ve üretici fiyatlarının da sert yükseleceği tahmin ediliyor. Enflasyonun ise yüzde 17’leri görmesi bekleniyor. Beklenti Anketi’nde ise yıl sonunda TÜFE’nin yüzde 13,88 oranına yükselmesi bekleniyor. 2018 yılının başından beri yıl sonu TÜFE beklentisinin 430 baz puan arttığı görülüyor.

Bankacılar ağırlıklı olarak TCMB’nin 100 – 125 baz puanlık bir faiz artışına gitmesini bekliyorlar.

Bankacılar 100 - 150 Baz Puan Artış

Enflasyonda görülen yükselişin, Temmuz ve Ağustos aylarında da devam edeceğini düşünen bankacılar, Türk lirasındaki birikimli kayıpların getirdiği enflasyonist baskının hafifletilmesi için bu adımın atılması gerektiğini belirtiyorlar. Bugünkü toplantıdan bir faiz artırım kararı çıkmadığı takdirde, kur ve uzun vadeli faizlerde bozulma görüleceği tahmin ediliyor. Faiz artışı yapıldığında ise kurun 4,60 seviyelerine gidişinin kolaylaşması bekleniyor.

Bir grup uzman ise faiz artmasın diyor ve yılbaşından bu yana 950 baz puanlık artışın yaşandığını belirtiyor.

Faiz Artmasın Diyen Uzmanlar

Bu gruptaki uzmanlar, “para politikası yeterince sıkı ve ekonomide sert iniş ihtimali” vurgusu yapıyorlar. Bu kişilerin reçetesi ise program ve bunun, Türkiye’nin temel sorunlarını çözecek bir program olması gerektiği düşünülüyor. Dezenflasyonist maliye politikaları ve güçlü yapısal reformlarla merkez bankasının desteklenmesi durumunda piyasa faizleri üzerindeki baskının düşünülenden daha erken hafifleyeceği vurgusu yapılıyor.

Diğer bir grup ise şok faiz artırımı yapılması görüşünü ve proaktif hareket edilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Şok Faiz Artırımı Yapılsın Yorumları

TCMB’nin faiz artırmak yerine piyasanın önünü kesecek faiz artırımını tek seferde yapması gerektiğini düşünüyorlar. Hatta “Londra swap piyasasındaki oranları, enflasyonun yaz sonunda yüzde 17’leri göreceğini hesapladığınızda yapılması gereken artış 225 baz puan olmalı,” yorumlarını yapıyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum