Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Yardımcısı e-Devlet’teki Yeni Düzenlemeyi Duyurdu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, e-Devlet'te yeni bir devrim olarak nitelendirdiği değişikliği duyurdu. Detaylar haberde;
Cumhurbaşkanı Yardımcısı e-Devlet’teki Yeni Düzenlemeyi Duyurdu
HABER GİRİŞ

Dijital Türkiye 2023 1’inci Toplantısı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, internet üzerinden yürütülen e-Devlet Kapısı uygulamasına ilişkin yeni yılda alınan kararı duyurdu.

Dijital kamu hizmetlerinin sağlandığı e-Devlet uygulamasının yeni yılda daha aktif kullanılmasını hedeflediklerine dikkat çeken Oktay, 84 milyona yakın nüfusun yaklaşık 62 milyonunun uygulamayı kullandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “E-Devlet, geçtiğimiz yıl 3 milyar 600 milyon defa yüzde 95 memnuniyet oranıyla kullanılmıştır” şeklinde açıklamada bulundu.

Uygulamada en çok talep gören hizmetleri de açıklayan Oktay, “’İkametgahım’, ‘Çalışma Hayatım’, ‘Hac ve Umre İşlemleri’ yoğun rağbet görmektedir” dedi.

“Blok Zincir Tabanlı Giriş Sistemi e-Devlet’te Yeni Bir Devrim Olacak”

Uygulamanın giriş sisteminde devrim niteliğinde bir yeniliğin hayata geçirileceğini paylaşan Oktay, dijital kimliklerle sisteme giriş yapılacağını şu sözlerle duyurdu:

GCM Yatırım Banner

“E-Devlet’te yeni bir devrim olacak blok zincir tabanlı bir giriş sistemini, dijital kimliği getiriyoruz. e-Cüzdan uygulaması kapsamında çalışacak giriş sistemi ile vatandaşlarımız blok zincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-Devlet’e girebilecek.”

Dijital bilgilerin akıllı telefonlarda kayıt altına alındıktan sonra uygulamaya girişlerde pratiklik kazanılacağını belirterek, “Online e-Devlet’ten offline e-Devlet’e geçişin, yani kullanıcılar açısından dijital bilgilerinin cep telefonlarında güvenli bir şekilde tutulabildiği bir sisteme doğru evrilerek ilk adımlarını bugün attığımız bu çalışmamız gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak” dedi.

Askerliğe Dair Detaylı Hizmet Kullanımı Sağlanacak

Yeni yılda mevcut hizmetlere ek olarak ‘Askerliğim’ bütünleşik hizmetinin de e-Devlet üzerinden kullanıma açılacağını paylaşan Oktay şöyle açıklama yaptı:

“Böylece askerlik çağı öncesi, yoklama dönemi, celp ve sevk dönemi, muvazzaflık dönemi ve yedeklik dönemini içeren; tüm askerlik sürecini kapsayan iş ve işlemler e-Devlet’te tamamlanabilecek.”

“Dijital Kimlik Kazandıran DETSİS Kullanıma Açıldı”

Oktay, e-Devlet altyapısına belediyelerin yanı sıra sanayi ve ticaret odalarının da verileriyle dahil olacağını aktardı.

Veri paylaşımı yüzde yüzü bulmayan kurumların eksikliklerini tamamlamalarını beklediklerini ifade etti.

Oktay, “Bununla birlikte kullanıcıların güvenliğini artırmak yönünde önemli bir hamle olan çift doğrulama ile giriş kullanımını yaygınlaştırıyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

‘Yeşil e-Devlet’ olarak adlandırılan çevre ve iklim dostu çalışmalara da hız verdiklerini söyleyerek, “Kamu kurumlarının merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatlarında yer alan tüm birimlerine dijital kimlik kazandıran Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi (DETSİS) kullanıma açıldı” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.