Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Kararıyla Besicilere Yeni Destek Açıklandı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararları arasında besiciler için açıklanan yeni destek dikkat çekti. İşte detaylar;
Cumhurbaşkanı Kararıyla Besicilere Yeni Destek Açıklandı
HABER GİRİŞ

Et piyasasında yaşanan karmaşanın ardından bugün Resmi Gazete’de besicileri desteklemek için bir karar açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 2 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında besicilere destekleme yapılacak.

Yayımlanan karara göre; “2 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından kesimi ve satımı yapılan/yaptırılan her bir baş sığır için 2 bin 500 TL destekleme yapılacak.”

Kararın, kırmızı et fiyatlarındaki dengenin ücretici ve tüketici aleyhine bozulmasını önlemek amacıyla alındığı bildirildi. Kesim ve satış işlemlerinin ise ESK tarafından belirlenecek kriterlere göre yapılacağı belirtildi.

Ödemeler için kaynağın, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı tarımsal destekleme bütçesinden sağlanacağı açıklandı. Kesimi yapılan hayvanların ve yetiştirici bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı ve onaylı icmalin ESK tarafından hazırlanarak Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne gönderileceği bildirildi.

Ödemelerin Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne iletilmesiyle birlikte Bakanlık tarafından gerekli kaynağın bankaya aktarılmasından sonra yapılacağı söylendi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

ESK fiyatlara yüzde 48 oranında bir zam yapmış ve eleştirileri üzerine çekmişti. ESK bu zammın piyasa fiyatlarını etkilemediğini açıklarken, normal fiyatların yüzde 15 altında satış yaptıklarını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.