Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Faiz İndirimine Ne Dedi?

Cumhurbaşkanı Faiz İndirimine Ne Dedi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, merkez bankasının dün yaptığı faiz indirimi ile ilgili yine sert eleştirilerde bulundu. Ankara’da yaptığı açıklamada merkez bankasının bağımsızlığa sığınarak tavır takındığını belirtti. Erdoğan, “Merkez Bankası dün lütfetti, çeyrek puanlık bir faiz indirimi yaptı. Halen Ocak ayındaki artırımın yarısı kadar indirim yapılmış değil. Merkez Bankası’nın bağımsızlığına lafımız yok nereye kadar yok; ülke ve millet menfaatlerine dokunduğu kadar yok. Başkan bir yere bağımlılığın mı var bunu söyle, Merkez Bankası faiz konusunda yanlış yapıyor. Mevcut oranlar, Türkiye’nin ekonomideki gerçeğine uygun değil. Bu konunun takipçisi olmaya ve ikazlarımızı yapmaya devam edeceğiniz,” dedi.

Kredilerdeki faiz oranlarının düşmesinin, yatırımları olumlu etkileyeceğini de belirten Erdoğan, “mevcut faiz politikasının kendisi risk haline dönüştü. İstikrar için Merkez Bankası olarak üzerine düşeni yapmak zorundasın. Bağımsızlık zırhına sığınarak bize karşı tavır takınma, o zaman sorarız bir yerler mi nüfuz altına alıyor. Ben neticeye bakar, uygulamaya bakarım. Merkez Bankası’nın başındaki kişinin iyiliğine hoşluğuna bakmam” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir :

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen ise faizlerde yapılan son indirimin temelinin ekonomik gerekçelere dayanmadığını söyledi. Ökmen yaptığı yazılı açıklamada, TCMB’nin son indirim kararını eleştirdi ve “mevcut para politikasının kısa veya uzun vadeli hedefleriyle çeliştiği, piyasalara ve ekonomik kesimlere zararlı sinyal gönderildiği ve ekonominin koruyucu faktörlerini zayıflatma potansiyeli taşıdığı gayet açıktır,” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, Merkez Bankası faiz kararını yorumladı. Bakan Işık’a göre, bu kararda en fazla dikkatlerini çeken noktanın, faiz koridorunun üst bandındaki 50 puanlık indirim olduğunu söyledi. İndirimin fena olmadığı ama yetersiz olduğunu belirtti. Gelecek süreçte Merkez Bankası’ndan daha cesur adımlar beklediklerini de dile getirdi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise Merkez Bankası’nın kanununda iki temel görevin yer aldığını belirtti. Bu görevlerin; fiyat ve finansal istikrarı sağlamak ile bu hedefle çelişmemek kaydıyla büyümeye destek vermek olduğunu söyledi. Konuyu faiz indirimine bu şekilde bağlayan Yılmaz, önümüzdeki günlerde daha da düşmesini arzu ettiklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum