Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TOGG ve Asgari Ücret Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programının canlı yayınında gündeme dair önemli konularda açıklamalarda bulundu. Detaylar...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TOGG ve Asgari Ücret Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın gündeminde TOGG’dan tahıl koridoru krizine, asgari ücretten doğal gaz arama faaliyetlerine kadar pek çok konu vardı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları…

“TOGG’un Fiyatı Rekabetçi Olacak”

TOGG fabrikasının her şeyiyle robotik olduğunu ve tabandan tepeye, tüm kaynak sistemlerin robotik işlemlerle yapıldığını söyleyen Erdoğan, vatandaşların en çok merak ettiği “TOGG’un fiyatı ne olacak?” sorusuna değindi.

Bu konuda aceleci olmayacaklarını, oturup değerlendirme yapacaklarını belirten Erdoğan, fiyat tespiti için önümüzdeki Mart ayını işaret etti.

“TOGG ile 160 Km’ye Kadar Çıktım”

“Temmuz 2022 ile ÖTV indirimi yapılmıştı. Yeni vergi düzenlemesiyle elektrikli araç için yeni vergi oranı yüzde 10 olarak belirlendi” diyen Erdoğan, TOGG ile gerçekleştirmiş olduğu test sürüşü deneyimini de anlattı.

GCM Yatırım Banner

Aracın rahatlığını “Araç olduğu yerde direksiyonu sonuna kadar kırıyorsun, olduğu yerde dönüyor. Döndüğünün farkında değilsin. O denli huzurlu ve rahat” sözleriyle anlatan Erdoğan, yapmış olduğu test sürüşünde 160 km’ye kadar çıktığından bahsetti. Otomobilin 4,8 saniyede 0’dan 100 km’ye ulaşma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Tahıl Koridoru Krizinin Nasıl Aşıldığını Anlattı

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile olumlu ilişkisi olduğunu söyleyen Erdoğan şu açıklamaları yaptı:

“Prag’da kimle görüşsem Putin’in aleyhine konuşuyor. Ben de ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedim. Siz bir lider olarak bu şekilde saldırılsa, eyvallah eder misiniz? Ben de etmem. Sayın Putin’in yaptığı bu. Kendisiyle konuşurken, yaklaşımlarımı da gördüğü için birileri vasıtasıyla koridorun açılmasına eyvallah etmiyor. Dün aradım, bugün 12’den itibaren tahıl koridorunu açtılar.

Akkuyu Nükleer Santrali için Tarih Verdi

Hem termik santraller hem doğal gaz konusunda iyi olduklarını belirten Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin bir ünitesini 2023’ün sonları ya da 2024’ün başlarında açacaklarını söyledi. Sinop’ta yeni bir dörtlü ünitenin inşa edileceğini de açıkladı.

Bunların her birinden yüzde 10 enerji temini sağlanacağını söyleyen Erdoğan, Akkuyu’nun 4 bin 800 megavat enerji sağlayacağını ifade etti.

Türkiye’ye Gaz Merkezi Önerisi

Avrupa’nın enerji merkezi olma yolunda önemli adımlar attıklarını belirten Erdoğan, bu konuda kapsamlı çalışmaların sürdüğünü, en yakın merkez olarak Trakya bölgesinin görüldüğünü ifade etti. Buradan çıkış ve Avrupa’ya dağıtımın olmasının planlandığına dikkat çekti.

Azeri gazıyla alakalı ise Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum petrol ve gaz hatlarının olduğunu, bu konuda son Azerbaycan ziyaretinde İlham Aliyev ile bunları etraflıca görüştüklerini dile getirdi.

Sıvılaştırılmış gaz terminali kurmayı da planladıklarını söyleyen Erdoğan, gemilerle taşımayı da ayrı yapacaklarını ve Karadeniz’deki gaz keşfinin ülkeye ayrı bir güç katacağını ifade etti.

Erdoğan, hem Karadeniz hem Akdeniz’de yapılan çalışmalara bağlı olarak farklı kaynaklarda sondaj çalışması yapıp oralardan doğal gazı çıkartıp üçüncü ülkelere satma şansına sahip olduklarına da değindi.

Tuna-1 kuyusu ve Karadeniz’de Sakarya noktasındaki çalışmaların önem arz ettiğini söyleyen Erdoğan “Sakarya’da 540 milyar metreküplük bir keşfimiz var. 2023’e yetiştirmek için büyük bir çalışma içerisindeyiz. Sahada da geliştirme faaliyetlerine devam ediyor. Kanuni ve Yavuz gemilerimiz çalışmalarına devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Fatih sondaj gemisinin Sakarya sahasına yakın alanda Çaycuma 1’de sondajına geçen hafta başladığını ve oradan da müjdeli haberler beklediklerini dile getirdi.

Asgari Ücret ve EYT Konusuna da Değindi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ekibiyle birlikte asgari ücret ve EYT konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Erdoğan, çalışmaların sonucunun önümüzdeki ay ve yeni yılda açıklanacağını söyledi.

“Çalışmaların sonucunda buralardaki ücret politikalarımızı açıklayacağız. Bunlardan en önemlisi asgari ücretin tespiti çalışması olacak” diyen Erdoğan, gerek sözleşmeliler gerek EYT’lilere ilişkin açıklamaların geleceği mesajını verdi. Erdoğan, 2023 yılına bunları açıklayarak girmiş olacaklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın