Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Satıştay’a Öneri: Açık Aramayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sayıştay'ın icracı kurumlardaki denetimleri sadece açık arama olarak yapmaması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Satıştay’a Öneri: Açık Aramayın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sayıştay’ın 160. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaptığı konuşmada Sayıştay devlet fonksiyonları içinde önemli bir yere yerleştiğini söyledi.

Satıştay’ın her bir vatandaşın hakkını, hukukunu gözetmeye çalıştığını, hukuk devletinin temel taşlarından biri olduğunu belirtti. Satıştay’ın sahip olduğu birikim, yetkiler ve üstlendiği misyonla kamu yönetim sisteminde kilit bir role sahip olduğunu ifade etti.

“Hiçbir kurumun rakibi veya ikamesi değil, bir yardımcıdır. Burası hesap soran değil, hazırlıkları yapan, malzemeleri hazırlayan bir kurumdur.” diyen Erdoğan, 2006 ve 2010’da çıkardıkları kanunla Sayıştay’ı daha da güçlendirdiklerini söyledi.

Özlük haklarında yapılan yeniliklerle çalışma haklarının geliştirildiğini, denetim faaliyetlerini her türlü etki ve baskından uzak bir şekilde yapılmasını sağladıklarını ifade etti.

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra Sayıştay’ın imkanlarını artırmayı sürdürdük. Gerekli yasal düzenlemeleri yapmaya devam edeceğiz. Amacımız Türkiye’nin demokratik, hukuk devleti vasfıyla 2023’e ulaşması, 2053’ü hayata geçirmesidir.” şeklinde sözlere yer veren Erdoğan, her alanda yapılan devrimlerin somut neticelerinin görüldüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Hukuk yerine birtakım güçlere çalışan her kurumun vesayet damgası yemeye mahkum olduğunu, bu kurumların bazen yaklaşım farklılıkları nedeniyle can sıkacak işler yapsalar da ortaya çıkan sonuca saygı gösterdiklerini kaydetti.

“Biz hakimden polise, bürokrattan memura kadar tehdit ederek kendi siyasetçimize alan açmaya çalışmıyoruz.” şeklinde ifade kullanarak, devlet geleneğinin adabına aykırı söz söylememeye çaba gösterdiklerini, insanları tehdit etmek ve iktidara direnmeye çalışmanın faşist ve darbeci zihniyetin yansımasından başka bir şey olmadığını sözlerine ekledi.

Sayıştay’ın icracı kurumlardaki denetimini sadece açık arama veya ceza penceresinden bakarak yapmaması gerektiğini, doğru olan yaklaşımın, icracı kurumların iş ve işlemlerinin hukuka uygunluğunun kolaylaştırıcı, yardım edici, yol gösterici bir anlayışla denetim faaliyetlerinin yürütülmesi olduğuna inandığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın