Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi Öncesi Kritik Açıklamalar

Üç gün sürecek NATO Zirvesi için İspanya’nın başkenti Madrid’e gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hemen öncesinde açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Zirvesi Öncesi Kritik Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’de düzenlenecek olan NATO Zirvesi’ne katılmak için İspanya’ya gidiyor.

“Yarın başlayacak NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Madrid’e hareket edeceğiz.” diyen Erdoğan, NATO’nun Avrupa Atlantik coğrafyasının güvenliği bakımından oynadığı asli rolün teyit edileceğini söyledi.

Zirvenin ittifakın kendini değişen güvenlik ortamına adapte etmesi bakımından önemli bir kilometre taşı olacağını ifade etti. Ukrayna savaşı başta olmak üzere; NATO’nun caydırıcılık ve savunma gayretleri, terörizmle mücadele gibi konuların ele alınacağını anlattı.

Zirveden temel beklentisinin ittifak dayanışmasının koşulsuz bir şekilde ortaya koyulması olduğunu dile getirdi.

Açıklamasında “Müttefiklerimizden terörizmin tüm tür ve tezahürleriyle mücadelede ayrım yapmamalarını, bir müttefike yönelik tehdidin aslında NATO’nun geneline yönelik tehdit anlamına geldiğini görmelerini bekliyoruz.” ifadesine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

İsveç ve Finlandiya için Dörtlü Zirve Yapılacak

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma taleplerinin değerlendirileceği zirve öncesinde basın toplantısı yapan Erdoğan, bazı müttefik devlet ve hükümet liderleriyle de ikili görüşmeler yapacaklarını belirtti. Dörtlü zirveye İsveç Başbakanı, Finlandiya Cumhurbaşkanı ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katılacak.

Türkiye’nin İsveç-Finlandiya konusunda haklı tutumunu anlatacağını, eğer bu ülkelerin NATO’ya üyeliği söz konusuysa Türkiye’nin güvenlik endişelerini dikkate almak zorunda olduklarını ifade etti.

Türkiye’nin NATO misyon ve harekatlarına en fazla katkı yapan ilk 5 müttefikten biri olarak üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın